Serpil Erfındık cinayetinde ihmali olduğu öne sürülen amme görevlileri yargılanıyor

İzmir’üstelik 10 yıl önce öğretim üyesi Serpil Erfındık’ın tenkil kararı aldırdığı sakat eşi yoluyla öldürülmesine ait Temel Mahkemesinin kararının ardından haklarında soruşturma izni sunulan 8 kamu görevlisinin yargılanmasına devam edildi.

İzmir 17. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın üçüncü duruşmasına, olayda “görevi boşlama” ettiği iddia edilen sanıklardan tekaüt polis güçleri G.B, Erfındık’ın annesi Tülay Aksakal ile avukatı Medih Bingöl katıldı. Özge sanıklar ise duruşmada yer almadı.

Sanık G.B. olay tarihinde polis merkezinde mahkemelerden gelen evrakın takibinde memur olduğunu belirtti.

O ahit Erfındık’a ilişkin dulda kararının geldiğini hatırladığını tamlayan G.B, “İlgililere ihbariye da yaptığımı hatırlıyorum. Maktulün himaye kararı ile ilgili 1 el prosedür yaptığımı hatırlıyorum. Sanığa ihbariye yapıp yapmadığımı hatırlamıyorum. Evrakın bütünü dosyada vardır. Şikayetçi muhtemelen tıpkısı süre oturduktan sonraları Kaynaklar bölgesine taşınınca evrakı Buca Polis Merkezine havale ettim. Görevimi zamanında ve düzenli yaptığımı düşünüyorum. seçkin ihmalim ve gecikmem yoktur. Beraatimi istiyorum.” dedi.

Hakim, eksiklerin tamamlanması üzere duruşmayı 29 Mayıs’a erteledi.

Avukat Övgü Bingöl, duruşmanın peşi sıra AA muhabirine yaptığı açıklamada, Erfındık’ın aldırdığı koruma kararına rağmen hayatını kaybettiğini öne sürerek, “Koruma tedbirlerinin kağıt üzerinde kalmaması amacıyla bu davayı çok önemsiyoruz. Hem Serpil ve ailesi için geciken adalet yönünden hem de bugün yaşam hakkı tehdit altında olan yüzlerce kadınla ilişik tedbirlerin uygulanabilmesi amacıyla çok koskocaman bir sav.” dedi.

Davanın geçmişi

Dokuz Ilkgüz Üniversitesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümünde öğretim görevlisi olan Serpil Erfındık, 15 Aralık 2013’te uzaklaştırma kararı aldırdığı sakat eşi Vedat Çalak marifetiyle bıçaklanarak öldürülmüştü.

Atik, eski eşini bıçakla kasten öldürme suçundan evvel müebbet hapisle cezalandırılmış, peşi sıra duruşmalardaki iyi işsiz ve pişmanlığı ayn önünde bulundurularak cezası 25 yıla indirilmişti. Duruşma heyeti sanığa müteselsil gözdağı, taşlama ve maktulün cep telefonunu kabul etmek suçlarına de ongun çözme ve pişmanlık indirimleri yapıp 3 yıl 5 kamer 7 dönme hapishane cezasına hükmetmiş, sanığa toplanmış 28 yıl 5 kamer 7 çağ hapis cezası verilmişti.

Eş, “görevi ihmal” ettikleri iddiasıyla amme görevlilerinden da şikayetçi olmuş, görevliler için anket izni verilmemesi üzerine Kanunuesasi Mahkemesine başvurmuştu.

Anayasa Mahkemesi, 29 Ilkgüz 2021’da, “Anayasanın 17. maddesinde güvence altına alınan dirim hakkının esirgeme ve etkili sormaca yükümlülüğü itibarıyla ihlal edildiğine” hükmetmişti. Değişmeyen sonrasında, aralarında dönemin Karı ve Toplumsal Politikalar İl Müdürü Z.Y’nin de bulunduğu 8 kamu görevlisi üzerine soruşturma izni matrut ve 8 sanık karşı İzmir 17. Asliye Ukubet Mahkemesinde sevgili açılmıştı.

Share: