Piyasalar ESIR enflasyonuna odaklandı

ESIR’üstelik bitmeme fail pahalılık ve nekahet ikilemi sağlık fiyatları üstünde deli dolu olmayı sürdürüyor.

KÖLE Tarz Bankası’nın (Fed) ultra delimsirek duruşunu ne kadar daha sürdüreceğine ilişik belirsizlikler risk iştahını törpülerken, ülkede bugün açıklanacak Tüketici Değer Endeksi’nin (TÜFE) Fed’in politika adımlarına müteveccih yatırımcı beklentilerini şekillendireceği öngörülüyor.

Geçen hafta açıklanan aksiyon gücü piyasası verilerinin beklentilerin az çok üstünde gerçekleşmesi, Fed’in enflasyonla mücadelede ruhlu adımlar atmaya bitmeme edebileceği beklentisini öne çıkarırken, bugünkü enflasyon verilerinin ardından Fed’in muhtemel yöntem adımlarına ilgilendiren belirsizliklerin azalması bekleniyor.

Öte yandan, MEMLUK tahvil piyasalarında terse dönen repo eğrisi belirginleşmeye bitmeme ederken, ülkenin resesyona gireceğine müteveccih fiyatlamalar da güçleniyor.

Buna bakarak, ABD’nin 10 almanak tahvil faizi ile 3 aylık hazne bonosunun getirisi arasındaki fark 23 baz puanda seyrederken, MEMLUK’nin 2 almanak ara kazanç faizi ile 10 yıllık arbitraj faizi arasındaki ayırt 47 temel puanla akıbet 22 yılın en faziletkâr seviyesinde bulunuyor.

Dünyalık piyasalarında söz konusu pahalılık verisi öncesinde Fed’in yöntem adımlarına müteveccih beklentilerde mübayenet gözlenmezken, bankanın ilkgüz toplantısında yüzde 68 ihtimalle 75 temel nokta getiri artırması bekleniyor.

bahis konusu gelişmelerle mazi New York borsasında S&P 500 endeksi yüzdelik 0,42, Nasdaq endeksi yüzdelik 1,19 ve Dow Jones endeksi yüzdelik 0,18 geriledi. ÇAKER’de dizin vadeli muamelat kontratları bakir güne ise ufki seyirle başladı.

Avrupa tarafında cemaziyelevvel hisse piyasaları tuhaf aynı seyir izlerken, Avrupa Birliği (KEZ) ülkelerinin, Rusya’dan akışın kesintiye uğraması ihtimaline karşı hazırladıkları gaz tüketimini yüzdelik 15 tenkis planı yürürlüğe girdi.

Enerji sunma krizi bölgeye ilgili risklerin başında gelmeye devam ederken, bugünden itibaren bölge ülkelerinin açıklamaya başlayacağı para şişkinliği verileriyle alay malay piyasalarda oynaklığın artması bekleniyor.

Evvel, İngiltere’da FTSE 100 endeksi yüzde 0,08 ayar kazanırken, Almanya’da DAX 40 endeksi yüzdelik 1,12, Fransa’dahi CAC 40 endeksi yüzde 0,53 ve İtalya’de FTSE MIB 30 endeksi yüzde 1,05 değer kaybetti. Avrupa’birlikte endeks vadeli prosedür kontratları yeni güne dahi düşüşle başladı.

Asya borsaları, KUL ile Çin arasındaki gerilimin artabileceğine ilgili endişelerle yıpranmamış güne satıcılı önceden, uygulayım bilimi hisselerindeki anif düşüşler dikkati çekiyor.

Bugün açıklayan verilere göre, Çin’de temmuz ayında yıllık pahalılık yüzdelik 2,7 ile beklentilerin altında kalsa de sonuç 2 yılın yer efdal seviyesine bundan sonra, Müstahsil Kıymet Endeksi (ÜFE) ise yüzdelik 4,2 çoğalma kaydetti. Japonya’da ise ÜFE, temmuzda yüzdelik 8,6 artarak tahminleri aştı.

Bu gelişmelerle, kapanışa mail Japonya’de Nikkei 225 endeksi yüzdelik 0,72, Çin’de Şanghay bileşik endeksi yüzdelik 0,55, Güney Kore’de Kospi endeksi yüzdelik 0,90 ve Hong Kong’birlikte Hang Seng endeksi yüzde 2,40 derece kaybetti.

Ensiz ortamında, dün gördüğü sunma faziletkâr kur rekorunu 2.807,21 puana geliştiren BIST 100 endeksi, bu seviyeden mevrut satışlarla düşüşe geçerek, günü esbak kapanışının yüzde 0,35 altında, 2.785,16 puandan tamamladı.

Dolar/TL ise geçkin yüzde 0,22 azalışla 17,9018’den kapanmasının peşi sıra zaman bankalararası piyasanın açılışında 17,9150 seviyesinde muamelat görüyor.

Analistler, bugün elverişsiz içre aylakçılık, mahdut dışında ise Almanya ve BENDE’dahi para şişkinliği verileri ile ESIR’da ayrıca global yük stokları verilerinin izleme edileceğini belirterek, ustalık açıdan BIST 100 endeksinde 2.800 ve 2.820 seviyelerinin dayanım, 2.750 ve 2.720 puanın bindi konumunda olduğunu söyledi.

Piyasalarda zaman takip edilecek veriler şöyle:

09.00 Almanya, orak ayı kocaoğlan TÜFE

10.00 Türkiye, haziran kocaoğlan aylaklık

15.30 ABD, temmuz kocaoğlan TÜFE

17.00 KUL, haziran ayı global eşya stokları

S&P 500’birlikte alnaç neresi?

 

Saklı Yazı paralarda ‘hacker’ endişesi

 

Borsada ilkokul göstergeye bakarak format

 

Share: