Bingöl’deki öğrenciler Zazaca selektif dersle ait bilgilendiriliyor

Bingöl’da akademisyenler ve öğretmenler, Zazaca’nın seçmeli ders kendisine yeğleme edilmesi için okulları müzakere ediyor.

Mürekkep Milel Yetişek, Bilgelik ve Firez Örgütünün (UNESCO) 2009 yılında yayımladığı raporunda, “namevcut olma tehlikesi altında olan diller” grubunda saha alan Zazaca’nın yaşatılması amacıyla Bingöl Üniversitesinden akademisyenler ve bu dilin öğretmenleri marifetiyle iş başlatıldı.

İl Milli Yetişek Müdürlüğünün onayı ile yürütülen emek kapsamında akademisyenler ve öğretmenlerin düz aldığı 6 grup oluşturuldu.

Ekipler kent merkezi ile Tendürüst ve Solhan ilçelerindeki 43 okulu musahabe ederek, diri diller ve lehçeler kapsamında Zazaca’yı öğrenmeleri üstüne öğrencilere bilgilendirme yapıyor.

Ekipler, çocuklarla Zazaca şarkılar seslendiriyor, öğrencilerle Zazaca diyalog kuruyor.

“Öğrencilerimizin Zazaca dersini seçmesini istiyoruz”

Gailesiz ilçesinde fariza işleyen Zazaca öğretmeni Mevlüt Bayram, gazetecilere, Zazaca’nın yaşatılmasına yardım sunulmasını beklediklerini söyledi.

Zazaca’ya erbap çıkılmadığı takdirde bu dilin namevcut olma tehlikesiyle karşılaşabileceğini dile getiren Alay, “Bingöl Üniversitesinden akademisyenlerin desteğiyle Milli Yetişek Bakanlığı yoluyla ortaokul öğrencileri üzere Zazaca öğüt kitapları hazırlanıyor. Öğrencilerimizin Zazaca dersini seçmesini istiyoruz. Zazaca dersini seçmezsek ve bu dili konuşmazsak maalesef bulunmayan olup, gidecek.” dedi.

Öğrencilerden Sedanur Şanlı, ailesinin Zazaca konuştuğunu, kendisinin dahi bu dili öğrenmeyi amaçladığını anlatım etti.

Anıl Ağaoğlu da Zazaca’yı haddinden fazla sevdiğini, bu yönde eğitim bilimi almak istediğini kaydetti.

Veli Çerkes Dursun ise Zazaca’yı çocuklarına öğretmede zor yaşadığını anlatarak, “Çocuklarımız bu dili unutmaya başladı. Zazaca’nın öğretilmesini istiyoruz.” diyerek konuştu.

Share: