Yeşilçam’ın sunu komik ateş adamı: Öztürk Serengil

KENDINE HAS tiplemeleriyle tanınan güldürü oyuncusu Öztürk Serengil, vefatının 24. yılında anılıyor.

Tarih öğretmeni Turgut Komutan ve beş öğretmeni Suadiye Hanım’ın çocuğu kendisine Artvin’de dünyaya gelen Serengil’in çocukluğu, ailesinin görevlerinden etraf Anadolu’nun değişik şehirlerinde geçti.

Kimi kaynaklara göre veladet tarihi 1933 yerine belirtilse bile Serengil’in mezar taşında ise tevellüt tarihi 1930 namına kayran alıyor.

İlk öğrenimine Antakya’birlikte başlayan Serengil, ortaokulu Giresun’üstelik tamamladı. Çocukluğunda izlediği yazlık sinemalardaki filmlerden etkilenen Serengil, Giresun Lisesi’ni yarıda bırakarak, 1949’birlikte İstanbul’a geldi.

Serengil, gücük aynı süre Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Henüz bilahare Trabzon’a giden mahir oyuncu, Trabzon Lisesi’nde geçti fakat türlü nedenlerle okuldan ayrıldı.

Sürekli oyuncu olma hayali kuran Serengil’in bilgisizlik yıllarından arkadaşı, kazıma resim sanatçısı Cemal Akyıldız, yaptığı aynı açıklamada, onun farklı tıpkısı karakteri olduğunu şu sözlerle aktarmıştı:

“Söz Gelişi sinemaya giderdik, oradaki enteresan hareketleri okulda imitasyon ederdi. Kovboy filmlerindeki oyuncuları alelhusus haddinden fazla liyakatli canlandırırdı. Hocalarımız bile bu durumu ayırt ettikleri üzere ona övgüyle seslenme ederdi. Rastgele anı rastgele hareketi herkesin dikkatini çekerd. Örneğin hocalar onu tahtaya kaldırmaz oturduğu yerden sorardı ve notunu anca verirdi. Zira tahtaya kalktığı ahit hep derslik gülmekten kırılırdı.”

1959’de Kent Tiyatrolarına kadem attı

Trabzon’dan sonraları Cemal Akyıldız’la esasen İstanbul’a dönen sanatçı, 1950’lerin başında, basit rollerle sinemada görüşme hayatına başladı. Akyıldız’ın Babıali’deki atölyesinde reklam kapakları ve sinema afişleri çizen Serengil, profesyonel seyir oyunculuğuna 1953’te “Oğlum Edvard” ünlü oyunla etap attı.

Öztürk Serengil, 1956’dahi vestiyer görevlisi yerine çalıştığı Çekmece Tiyatrosu’nda 1958’bile sahnelenen benzeri oyunda aşağılık ayrımsız görk alınca Muhsin Ertuğrul’un dikkatini çekti ve 1959’dahi Kent Tiyatrolarında fariza aldı.

Ses Tiyatrosu’nda birlikte bire bir süre manzara yardımcısı ve dansçı namına müteharrik sanatkâr, ‘Üçüncü Mezuniyet Cinayeti” ünlü filmde kırıcı herif karakteriyle sinemada profesyonelliğe etap attı.

Serengil, 1958’birlikte tekellüf aldığı “Glokom” filmiyle tanınmaya başladı.

Oyuncu Fikret Melik, verdiği aynı röportajda, Serengil’e ilgili, “Öztürk, üç sac ayağından birisiydi. Ahmet Tarık Tekçe ve Sadri Alışık ile alay malay 50 yıl içerisinde Türk sineması bu üç komedyen ateş adamla ayakta kaldı.” değerlendirmesinde bulunmuştu.

Hayatı süresince yaklaşık 300 filmde cila aldı

Argolu komedilerin aranan oyuncusu haline mevrut uz oyuncu, hayatı boyunca kestirmece 300 filmde tumturak aldı.

Öztürk Serengil, kendine has tiplemeleri, “şiddetli kayırıcı” karakterlerine getirdiği can ve ters yorumuyla izleyicilerin beğenisini kazandı ve Türk sinemasına yeni benzeri ivme kattı.

Ekrem Boğanak ve Fikret Melik’la gittiği Almanya’birlikte twist dansıyla tanışan artist, Türkiye’ye döndükten sonraları bu dansı zat tarzına uyarladı ve “Twist Kralı” kendisine anılmaya başlandı.

Ünlü aktör, “abidik gubidik”, “yeşşe”, “şepkemin altında”, “kelaj” ve “bilekis” gibi kişi ürettiği bir nice saçma kelimeyi, izleyicilerin diline pelesenk etti.

Serengil, 1963’te oynadığı “Adanalı Tayfur” tiplemesiyle tanınırlığını arttırdı, 1966’de sinema oyunculuğunun birlikte şovmenliğe başladı.

TRT’üstelik “Gülünüz Güldürünüz” adlı yarışma programı üstelik hazırlayıp sunan Serengil, bu konkur aracılığıyla birçok kişiyi hayal ve beyaz perde dünyasına kazandırdı.

Ajda Pekkan ile plak yaptı

Usta aktör, muhtelif dizilerde de tekellüf aldı ve laf hayatında siyasi fars tarzında mütenevvi 45’lik plakları sevenlerinin beğenisine sundu.

Bir çağ özlük şirketini kurup film yapımcılığı üstelik işleyen Serengil, dönemin ünlü oyuncuları Fatma Girik ve Sadri Menus’ın beraberinde Ajda Pekkan ile geçmiş plağını çıkardı.

Hayatı boyunca dört misil evlilik özne Serengil antrparantez özlük yaşamının özeleştirisini yaptığı “Yeşilçam’ı Benden Ülkü” adlı kitaba imza attı.

Serengil, us ödemi cihetiyle iki öğün cerrahi müdahale oldu. Geçirdiği damla zımnında ömrünün sonuç bir yılında yürüyemez arkaç gelen artist, konuşma merkezi hasar gördüğü için akıbet günlerinde müzakere yeteneğini kaybetti.

Öztürk Serengil, 11 Aile 1999’dahi İstanbul-Kozyatağı’ndaki evinde 69 yaşında ölüm ederek, Çengelköy mezarlığına defnedildi.

Rol aldığı filmlerden bazıları şöyle:

“İstanbul Macerası, Son Yuva, Kaderin Önüne Geçilmez, Meteliksiz Aşıklar, Zinde Osman, Yaralı Arslan, Akıbet Karar, Adalardan Tıpkısı Kaş Dirimsel Bizlere, Yalancının Mumu, Abuk Sabuk, Babasına Bak Oğlunu Hıyanet, Şepkemin Altındayım, Cezmi Bond, Seyretmek Hangi Iyice Madde, Hamsi Nuri, Varlıksız Uca, Babanın Evlatları, Adana Urfa Bankası, İmparator.”

Share: