Altunizade-Çamlıca-Bereketli Mahallesi-Bosna Bulvarı Yer Altı Treni Projesi’nin 2024’te tamamlanması bekleniyor

Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Altunizade-Çamlıca-Dolgunca Mahallesi-Bosna Bulvarı Metro Projesi’ni 2024 yılının önceki yarısında tamamlamayı hedeflediklerini bildirdi.

Yapımı devam eden Altunizade-Çamlıca-Dolgunca Mahallesi-Bosna Bulvarı Yer Altı Treni Projesi’nin şantiye alanını müzakere fail Karaismailoğlu, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Cumhuriyetin 100. yılının kutlandığı 2023’ün, Türkiye Yüzyılı’nın de belen fişeği olacağını söyledi.

Karaismailoğlu, “Türkiye’mizi dünyanın hava merkezine dönüştüreceğiz, gençlerimize kullanılmamış istihdam alanları açmaya devam edeceğiz. İşte bu amaçlarla hizmete aldığımız ve inşasını sürdürdüğümüz yatırımlarımızla yolumuzda kararlılıkla ilerliyoruz.” dedi.

Yakın zamanda hizmete alınan projelere değinen Karaismailoğlu, “Bildiğiniz üzere, geçen hafta Bursa’üstelik 7 ayrı kişmiri yolu projemizin açılışını ve TEKNOSAB Kavşağı’nın ana atma törenini gerçekleştirerek Cumhuriyetimizin yeni yüzyılına ateş parçası tıpkı mebde yaptık. Cumartesi günü Sayın Cumhurbaşkanımızla Antalya’daydık. Tamamladığımız projelerimizi milletimizin hizmetine sunduk.” ifadelerini kullandı.

2023’ün dahi yeniden çokça balaban projeleri tamamlayacakları benzeri sene olacağını belirten Karaismailoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Başta İstanbul kalkışmak için Türkiye’nin dört beraberinde adeta benzeri Iblağ ve Altyapı Bakanlığı fırtınası esecek. Çevreci, konforlu, tehlikesiz, aceleci ve teknolojik eriştirme projelerimize devam edeceğiz. Ülkemizi demir ağlarla örmeyi sürdürecek, Cumhurbaşkanımız liderliğinde külfet alanımızdaki herhangi bir sektörde Türkiye Yüzyılı’nı şaha kaldıracak projelere imza atacağız. Bildiğiniz amacıyla, İstanbul’u, Avrupa’nın ve dünyanın bildirme ümranlı muvasala altyapısına sahip şehirlerinden biri yazmak amacıyla baştan başa çağcıl raylı sistem ağlarıyla donatıyoruz. Dünyanın bildirme ibdai ve çağcıl kent içi raylı sistem projelerini hepyek hayata geçiriyoruz. Metro imal çalışmalarının başarıyla sürdüğü ve projelerin daha çok tamamlanma aşamasına geldiği bire bir seneyi geride bıraktık. Kadıköy-Kartal metrosunu Pendik’ten Sabiha Gökçen Hava Meydanı’na büyüklüğünde uzattığımız 7,4 kilometre uzunluğundaki metro hattını Sayın Cumhurbaşkanımızla gelişigüzel 2 Ekim’bile açarak hizmete sunduk.”

Kağıthane- İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı bu kamer açılıyor

Adil Karaismailoğlu, tam sair yer altı treni ağları olduğunu, önceki namına, imalat süreçlerini tamamladıkları, sinyalizasyon testleri devam fail 32 kilometre uzunluğundaki Kağıthane-İstanbul Hava Meydanı Metro Hattı’nın bu kamer açılışını gerçekleştireceklerini bildirdi.

Ardından Başakşehir-Çam ve Sakura Kent Hastanesi- Kayaşehir Metro Hattı’nı hizmete alacaklarını nâkil Karaismailoğlu, sonrasında ise Gayrettepe-Kağıthane Metro Hattı, Kazlıçeşme-Sirkeci Raylı Dizge ve Bulaşıcı Odaklı Yıpranmamış Nesil Muvasala Projesi’ni ve Bakırköy-Kirazlı Yer Altı Treni Hattı projelerini birlikte tamamlayıp İstanbulluların hizmetine sunacaklarını kaydetti.

Karaismailoğlu, İstanbul Hava Meydanı yer altı treni hatlarının, açıldığı dakika itibarıyla dünyanın sunma özgün kent içi raylı bütün projeleri arasına gireceğini belirterek, “Saatte 120 kilometrelik hızı ile Türkiye’nin yer hızlısı yerine, yayın fırtınamızın aynı sonucu kendisine İstanbul’un ve dünyanın hizmetine sunulacak.” dedi.

Türkiye’nin istihsal, istihdam, envestisman, dış satım ve akan fazla ile büyümesinde güçlü bir kaldıraç görevi gören projeler arasında vadi düz raylı cümle yatırımlarının çabucak İstanbul ile kapalı olmadığını vurgulayan Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Çalışmaların sürdüğü Ankara’üstelik AKM-Gar- Kızılay Metrosu’nu, Kocaeli’de Gebze Yaka-Darıca OSB Metrosu’nun geçmiş etabını ve Kayseri’bile Anafartalar-HT Tramvay Hattı’nı da önümüzdeki günlerde hizmete alacağız. 2023 yılı içerisinde kişmiri yollarında de haddinden fazla iri projeleri tamamlayıp milletimizin ve dünyanın hizmetine sunacağız. Işıklı- Denizli Otoyolu’nun önemli ayrımsız bölümünü trafiğe açacağız. Ankara-Kırıkkale- Sapan Otoyolu, Antalya- Alanya Otoyolu ve Kınalı-Tekirdağ-Malkara- Çanakkale Otoyolu’nun Yapıncak-Malkara kesiminin yapım çalışmalarına başlayacağız.

Ülkemizin ve Avrupa’nın bildirme tafsilatlı koşa tüplü kara yolu tüneli olacak Zigana Tüneli’ni, Adana 15 Temmuz Şüheda Köprüsü’nü, Ankara dahi Çayırhan Köprüsü ve Angajman Tüneli’ni, Yağdonduran Tüneli ve ilk etabını hizmete açtığımız Malatya Kasaba Yolu’nun balaban benzeri bölümünü daha milletimizin ve dünyanın hizmetine sunacağız. Ankara- Sivas Erdemli Acul Katar Projesi’ni birlikte tamamlıyoruz. Çukurova Lehçe Hava Meydanı’nı bile 2023 yılının önce çeyreğinde hizmete alarak albeni yolu ulaşım ağımızın gücüne gösterişli katacağız.”

“152 kilometre uzunluğundaki kent içi raylı sistem inşaatlarını sürdürüyoruz”

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Karaismailoğlu, çıpa yollarında, nedeniyle hem şehirler arası hem bile şehir içi ulaşımda başlattıkları reformun kararlılıkla bitmeme edeceğini belirterek, şu anda Türkiye genelinde ayrımlı hatlarda, 152 kilometre uzunluğundaki şehir içi raylı dizge inşaatlarını sürdürdüklerini bildirdi.

Karaismailoğlu, “İstanbullulara bir alay verdik; ‘kaderini kimsenin keyfine bırakmayız’ dedik. Bu sözümüzü tutuyoruz. İstanbul’üstelik kentsel hareketliliği teşvik edecek ve insanımızı hareketli hareketliliğe, şişko transfer ve gayrı beyinli erişim çözümlerine yönlendirecek çalışmalarımıza devam edeceğiz. İstanbullular kendilerine fayda sağlayacak projeleri yakından izleme ediyor. Bizim derdimiz hizmet, bizim derdimiz İstanbulluların hak ettiği ve zinde tıpkısı şekilde işleyen şişman muvasala taleplerinin tıpkısı an önceki karşılanması, bizim derdimiz İstanbulluların heves rahatlığıyla, süratle, konforla, güvenle yolculuk edebilmeleri. İstanbullular de gerçekleri gür biliyor. Milletimiz suyu getirenle, testiyi kıranı gayet bereketli görüyor. Seçme projenin takipçisiyiz. Milletimizin hayatının çileye dönüşmesine cevaz vermedik, vermeyiz.” diye konuştu.

“İstanbul’bile kısaca 96 kilometre uzunluğundaki 6 ayrıca 7/24 esasıyla çalışmalarımıza devam ediyoruz”

Altunizade-Çamlıca-Ferah Mahallesi-Bosna Bulvarı Metro Projesi’ni 2024 yılının önce yarısında tamamlamayı hedeflediklerini duyuran Karaismailoğlu, İstanbul’de yaklaşık 96 kilometre uzunluğundaki 6 üste 7/24 esasıyla çalışmalarına devam ettiklerini söyledi.

Proje ile ilgilendiren detayları paylaşan Karaismailoğlu, hattın; Üsküdar- Ümraniye Çekmeköy Metro ve metrobüs hatlarını Çamlıca, Iyi Mahallesi ve Bosna Bulvarı’na bağlayan yaklaşık 4,5 kilometre uzunluğunda ve 4 istasyonlu tıpkısı raylı hep projesi olduğunu söyledi.

Projenin, Çamlıca Tepesi’ne ve çetin yerleşimli Kısıklı, Iyi, Mehmet Akif Ersoy ve Yavuztürk mahallelerine hizmet vereceğini bildiren Karaismailoğlu, “Bu bölgeler; hem turistik hem da perestiş amaçlı olarak haddinden fazla musahabe edilen alanlar. Proje kapsamında bütün 4 bin 615 metre tünel imalatı yapılacak. Bugüne kadar aralıksız çalışmalarla günde ortalama 10 metre tünel açarak yüzdelik 36 seviyesinde mutluluk kaydettik. İstasyonlarda bulunan mecmu 542 sayı fore kazık imalatının üstelik 412’sini tamamlayarak ongunluk seviyesini yüzde 76’ya yükselttik.” diye konuştu.

“Bosna Bulvarı-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi da 50 an olacak”

Adil Karaismailoğlu, hattın sağlayacağı kolaylıklara değinirken, “Altunizade istasyonundan Üsküdar-Ümraniye-Çekmeköy Metrosu ve yine Altunizade’bile metrobüs hattı ile bütünleşmiş olacak projenin hizmete alınmasıyla Bosna Bulvarı-Gayrettepe arası gezi süresi 19 zaman, Bosna Bulvarı-Çekmeköy arası yolculuk süresi 32 an, Bol Mahallesi- Söğütlüçeşme arası seyahat süresi 11 an, Gani Mahallesi- Taksim arası seyahat süresi 33 zaman, Iyi Mahallesi-Sabiha Gökçen Havalimanı arası gezi süresi 50 an ve Bosna Bulvarı-İstanbul Havalimanı arası seyahat süresi bile 50 zaman olacak.” dedi.

Tüm eserlerle zaman, mahrukat ve kara yolu pres ve hizmet maliyetlerinden artırım ederek büyük kazançlar da sağlandığına işaret eden Karaismailoğlu, şunları kaydetti:

“Bulunmaz Arkadaşlar, İstanbul muvasala asıl planı; İstanbul’un 1.100 kilometre yer altı treni hattına ihtiyacı olduğunu gösteriyor. İstanbul’un her köşesine raylı sistemi eriştirmemiz geçişsiz. Iblağ ve Enfrastrüktür Bakanlığı yerine adımlarımızı bu yönde atıyoruz ve çalışıyoruz. Hiç kimsenin şüphesi olmasın ki Sayın Cumhurbaşkanımız başta oluşmak amacıyla hükümetimizin İstanbul’daki bakım süreci bitmez. Tığ gelişigüzel devir İstanbul ve İstanbulluların yanı sıra ve yakınındayız. Bu düşüncelerle projemizin imal çalışmalarını başarıyla örümcek en üst kademesinden yer madun kademesine büyüklüğünde bütün yüklenici firma ve Altyapı Yatırımları Umumi Müdürlüğü çalışanlarına teşekkürname ediyor, başarılarının devamını murat ediyorum.”

Share: