Mahkemeler tahliye ve kira davalarıyla doldu

Bölük piyasasında mütenakıs arz ve enflasyonun üzerinde mütezayit kira fiyatları, mahkemelerde müstecir- eş sahipleri davalarında patlamalara sebep oldu. Barış ve icra ülfet mahkemelerinde tanıdık icar tespit ve kira tahliye davalarının, hep sevgili sayısına oranının bir yılda yüzde 10’lardan yüzde 20’lere çıktığı belirtilirken, umumi davalar beyninde geçmiş sıralara yükseldiği rapor ediliyor. Dünya’bile Leyla İlhan imzasıyle saha alan habere bakarak, koşulların böyle sürmesi halinde bu nev davaların gelecek 1-2 yıl henüz mahkemelerin asıl konuları olacağı söyleniyor. Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Uca Güvenç Kiraz, şu an Sulh Ülfet Mahkemeleri’ndeki esas sevgili yığınının müstecir dünyalık sahipliğine müteveccih davalar olduğunu söyledi. 2020’nin pandemi cihetiyle kiracıların servet sahiplerine açtıkları adaptasyon (icar bedelinin düşürülmesi) davaları ile geçtiğini belirten Kiraz, 2021’birlikte ise enflasyon artışı, ev piyasasında yaşanan korkulu sunu-talep dengesinin bozulması ve kiralık para kalmaması dolayısıyla mal sahiplerinin açtıkları icar tespit veya icar tahliye davalarının öne çıktığını kaydetti.

“Konutu satıp, kiracı çıkarılıyor”

Mualla Güvenç Kiraz, kiralamada 5’inci yılı doldurmaya dikkat çekti. 5’inci yılı doldurmuş olan tam mülk sahiplerinin kiracıları ile kâin rayiç icar bedeli konusunda anlaşamayarak tespit davasına gittiklerini aktaran Kiraz, 5’inci yılı doldurmamış kiracılarını çıkarmakta zorlananların ise tapuyu devredip eskimemiş malikin tahliye davası açılış için gitme kabil almaşık yolları denediklerini belirterek, “10 almanak sürme süresi dolmuş olanlarda direkt boşaltma davası küşat için gidiyorlar” dedi.

“Koşullar değişmezse fiyatlar düşmez”

Konut piyasasında yeryüzü kâm dengesi kurulmadığı takdirde, istihsal yapılsa de kâin talebin karşılanamayacağını belirten Uca Güvenç Kiraz, “Antrparantez yabancıya satışın hemen devam etmesi ve pahalılık bu şekilde bitmeme ettiği müddetçe arz bir iki 2-3 yıl fiyatların geriye gelmesi mümkün değil kadar görünüyor” dedi.

“Eş sahibi yıpranmamış müstecir istiyor”

Kira bedellerinde yaşanan artışların, mal sahiplerinin bozuk kiracılar ile kesim ilişkilerine sürmek namına taşınmazlarını boşaltma yoluna her an baştan kiraya verme isteklerini tetiklediğini anlatan Mono Ünsiyet Kurucusu Avukat Hanife Emine Karaca, “Harbiden 6098 basit Türk Borçlar Kanunu mucibince; yenilenen icar dönemlerinde uygulanacak icar artışı, kaide namına ayrımsız eski kira yılında bitiren değer endeksindeki 12 aylık ortalamalara göre değişim oranını geçemeyeceği amacıyla, servet sahipleri kanuni kira artışını uygulamaktansa yeni benzeri kiracı ile güncel değerlere bakarak kira kontratı akdetmeyi yeğleme etmekte. Bu durumun doğal aynı sonucu adına dahi tahliye talepli davaların serencam dönemde kebir oranda arttı” dedi.

“Bu doğrultuda lazım göz kiralamalarında gerekse bile ticari kiralamalarda kiracılar ile mal sahiplerinin kira artışı, kira bedellerinin uyarlanması, boşaltma ve gayrı sebeplerle yüz yüze kaldığını ve yaşanan uyuşmazlıkları sulh marifetiyle çözememeleri halinde yargıya başvurduklarını görmekteyiz” diyen Kara, bundan belde hele icra izlem dosyaları ile bu dosyalara dair matlup, itirazın kaldırılması, itirazın iptali ve boşaltma talepli davalarının umumi davalar ortamında yüzdelik 20’lere vasıl oranlara ulaştığını söyledi.

Şirketlerde adaptasyon, bireyselde boşaltma önde

Avukat Hanife Emine Kara, bu dönemde icar bedellerinin yeniden uyarlanması talepli davaların, çoğunlukla ticari amaçlı kiralamalara dair sözleşmeler üzere ve bu sözleşmelerin tarafı şirketler beyninde görüldüğünü söyledi. Buna rağmen kira alacağı, tahliye talepli yürütme izleme dosyaları ve sadık adına açılan davaların ise bundan sonra basamak kiralamalarından kaynaklı olduğunu aktaran Esmer, “Bu birlikte tüzel kişilerden artım bireysel eşhas beyninde daha yoğunluklu namına görülmekte” dedi.

Hangi yapılması gerekiyor?

5. yılı doldurmuş kiracıların familya sahipleri ile ortak tıpkı noktada buluşmaları öneriliyor. aksi takdirde icar tayin davası 2 sene sürse de benzeri artma çıkma.

5. yılını doldurmamış olanlarda ise TÜFE 12 aylık ortalamasından ödün vermemesi kaynak ediliyor. Fakat müstecir mal sahibinin daima aramasından huzursuz oluyor, çeşitli yollarla boşaltma tehdidi ile aylamak istemiyorsa TÜFE ve pahalılık ortada bire bir yerde ahenk bile tavsiyeler ortada.

Aidat zamları yüzde 70’i aştı! Vatandaşlar hangi yapabilir?

 

Share: