Bingöl’de fahri öğretmenlerden anne dilde terbiye seferberliği

Bingöl’da gönüllü öğretmenlerden anne dilde eğitim seferberliği

BİNGÖL Bingöl’da İl Milli Eğitim Bilimi Müdürlüğü ve darülfünun koordinesinde oluşturulan 30 kişilik fahri hoca, 2023-2024 terbiye ve öğretim yılında ortaokul öğrencilerinin asıl dilleri olan Zazaca’yı seçmeleri için okulları mülakat yazar öğrenciler ile görüştü.

Bingöl’de İl Milli Terbiye Müdürlüğü ile üniversite gelişim birliğinde 30 gönüllü sarıklı, 2023-2024 eğitim bilimi ve tedrisat yılında öğrencilerin esas dilde terbiye ve talim almaları amacıyla okulları gezerek bilgilendirmeler yaptı. Hem okul yönetimi hem birlikte öğrenciler ile bire bir mülaki öğretmenler, öğrencilerin Zazaca ve Kürtçe derslerde ne soy eğitim alacaklarını aktardı. Hazırlanan kitapları tanıtıcı öğretmenler, öğrencilerden üstelik ana dilleri olan Zazacayı seçeceklerinin sözünü aldı. Öğrencilerden Ruken Tunç, Zaza dilini çok sevdiğini ve korunması gerektiğini belirterek, “Ben Zaza dilini haddinden fazla seviyorum. Zaza dili benim asıl şerha okulumuzda olmasını çokça istiyorum. Zaman hocalarımız geldi ve bize başvuru etti. Temel dilimiz kaybolmasın, koruyalım” dedi. Fırat Burkek ise Zazaca dilini unutmayacaklarının altını çizerek, “Zazaca dersini haddinden fazla seviyoruz. Zaman hocalarımız bizi Zazaca ve Kürtçe seçimlik ders için ziyarete geldi. Tığ Zazaca dersini seçeceğiz ve Zazaca’ya sahip çıkacağız, ana dilimizi unutmayacağız” diyerek konuştu.

4 bin mektepli eğitim bilimi gördü

Bingöl’bile 2022-2023 terbiye ve öğretim yılında 4 bin öğrencinin Zazaca yetişek gördüğünü belirten fahri öğretmenlerden Nurullah Idrak, “Bingöl’bile bugün İl Milli Terbiye Müdürlüğü ve üniversite koordinesinde kestirmece 30 yabanlık tıpkı ekiple 45 ortaokul ziyaret edildi. Seçkin gittiğimiz okulda meslek idaresi ile sınıfları musahabe ederek Zazaca dersi, kitapları üzerine bilgilendirmeler yapıldı. Kestirmece şuan Bingöl’de 4 bin birey Zazaca dersi görüyor, önümüzdeki yıl amacıyla nazik aynı potansiyel var şuan burada. 15 bin ile 20 bin arası aynı potansiyel var şuanda. İnşallah bu neticeyi 2023-2024 yılında eğitim ve tedris yılında dinamik kadromuzla, 5-6-7 ve 8 sınıf kitaplarımızda amade öğrencilerimizin karşısında olacağız” şeklinde konuştu.

Share: