O bölgede kiralar sonuç iki ayda 5 katına çıktı!

Türkiye’ye ve çoğunlukla Antalya’ya sığınan Ukraynalıların iri bölümü, Ukrayna plakalı otomobilleriyle şehir trafiğinde seyrediyor. Ekonomik gücü faziletli gâh sığınmacı Ukraynalılar, katmerli sitelerde aylığı 20-40 bin lira olan ve almanak önceden ödeyerek kiraladıkları dairelerde yaşarken, bazıları ise yakınlarının yanına yerleşti.

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine bakarak, yılın ik 3 ayında güzeşte yıla göre bakarak yüzdelik 45 artışla 14 bin 344 konut yabancıya satıldı. Ev satışında ilk 3 sırada İran, Irak ve Rusya vatandaşları meydan alıyor. Mahiye veriler değerlendirildiğinde ise temas iki yılda üstelik mart ayında göz satışında artma yaşandığı görüldü. Geçen sene Antalya’birlikte karı ayında 462, şubatta 533, mart ayında ise 889 göz yabancılara satıldı. 2022 yılında ise bu rakamlar artma gösterdi. Ocakta 914, şubatta 1099, martta ise 1434 bölük yabancıların oldu. 2022 yılı Mart ayında, geçmiş yılın ayrımsız dönemine göre basamak satışında yüzdelik 61 çoğalma yaşandı.

YABANCI SATIN ALMALARINDA YÜZDELIK 80’E VARAN ARTIŞ YAŞANDI

2021 yılı önce 3 maaş döneminde Ruslar, Türkiye genelinde 938 ev satın aldı. Bu rakam ,2022’in bir döneminde 1535’e yükseldi. Artış, yüzde 63 olarak verilere yansıdı. Ukraynalılar, geçen yıl önce 3 ayda Türkiye’den 222 bölük alırken bu sene rakam 381’e yükseldi. Artım yüzde 71 oldu. Küçük Ay sonu itibarıyla başlayan savaşın etkileri mart ayında açık şekilde görüldü. 2021 Mart ayında Ukraynalılar 93 bölük aldı. Bu miktar 2022 yılı Mart ayında 168 oldu. 2021 Mart ayında Ruslar 419 ev alırken, bu nicelik 2022 yılı Mart ayında 547 oldu. Seçme iki talih vatandaşlarının satın almalarında çoğalma yaşandığı görüldü. Ruslarda mart ayındaki bölük mübayaa artışı yüzdelik 30’larda kalırken, Ukraynalılarda çoğalma yüzde 80’e ulaştı.

“3 BİN LİRALIK KONUTLAR 10 BİN LİRA OLDU”

Konuyla ilişkin izah yapan Antalya Tecim ve Endüstri Odası Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Ayanoğlu, “Ruslar ve Ukraynalılar emniyetli tıpkı meydan aradı ve bent bu nedenle arttı. Kiralar da zait. 2 bin 500-3 bin TL’lik konutlar 10 bin lira oldu. Fiyatların yükselmesinde savaşın etkileri var. Yerel halkımız pahal etkilendi” dedi.

Döşenmiş dairelerin fırsatçı karı sahipleri tarafından faziletkâr fiyatlarda Rus evet da Ukraynalı ailelere kiralandığını bile anlatan Ayanoğlu, “Kendisi boydak yaşadığı evini kiraya verip annesi ve babasının yanına yerleşiyor. Bu evlerin ecnebi tabiiyetli kişilere maaş 40 bin TL’ye kadar verildiğini biliyoruz. Maaş fiyatlar bunlar. İnanılmaz rakamlar” diyerek konuştu.

Gayrimenkul danışmanığı sektöründe ruh gösteren firmalardan birinin temsilcisi Mal Kuşçalar, “İşlerimiz, savaşın etkisiyle yüzdelik 100 arttı. 10 müşteriden 6-7’si Acımasız ya dahi Ukraynalı. 2+1 ve 1+1 yeğleme ediyorlar. Kiralar yüzde 300 arttı, 6 bin liradan 25-30 bin liraya kadar çıktı” dedi.

17 yıldır Antalya’üstelik gayrimenkul danışmanlığı fail Ukraynalı İnna Özderin birlikte ciddi günler geçirdiklerini söyledi. Alelhusus Ukrayna’dan gelen sığınmacı ailelere koruyucu olduklarını kaydeden Özderin, “Şu anda Ukrayna’üstelik yaşamak çokça cins değil. Haddinden Fazla stresli ve zor benzeri boyut. Ukrayna’dan buraya gelenler çok. Elan rahat benzeri yaşam istiyorlar. artık kiralamayı tercih ediyorlar” diye niteleyerek konuştu.

Londra’dahi kiracılar hükümeti ihtarname etti

 

Karı sahipleri erdemli fiyata kiraya verip, elan ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Kiracılar ilgi: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Share: