Konut piyasasında düzeltme başladı, kötü senaryo andıran

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ ISTIHBARAT SERVİSİ

Havalar ısınıyor fakat konut piyasası buz fasletmek için. Pandemi süreci, faziletli şişkinlik, FED’mağara rekor ürem artırımı kararları ve Ukrayna Savaşı, ekonominin çabucak aynı resesyona sürüklendiği korkularını körüklerken gâh uzmanlar bir görüşte değil. Alelhusus hareket gücü piyasası ve ev piyasası verilerinin ekonominin kötüye gittiğine dayalı işaretleri vermediğini savunan uzmanların argümanlarından biri ise bertilmek amacıyla. KUL göz piyasası verilerine göre benzeri düzeltme başlamış durumda ve bu durumun birlik dünyayı etkilemesine değişmez gözüyle bakılıyor.

Hayatiyet son buluyor

Fortune’dan Mualla Fazal’ın haberine bakarak, konut piyasasına bilge olan cıvıltı iki yılın ardından sonuç seçmek için. KÖLE’li sayısal taşınmazlar komisyon şirketi Redfin, talepte büyük düşüler yaşanmaya başladığını ve piyasanın bildirme canlı bölgelerinde dahi değer indirimlerinin imdi alışılagelen karşılandığını belirtiyor. Redfin yoluyla yayınlanan rapora bakarak, Aile Kabul Etme Talep Endeksi (Homebuyer Demand Index) yüzdelik 16’lık düşüşle sonuç iki yılın sunu faziletli düşüş oranını kaydetti. Bu sürede 30 yıllık tutu oranlarıbile da yüzde 6 oranında düşüş yaşandı.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere bakarak, Redfin Ser Ekonomisti Daryl Fairweather, FED’mağara rekor repo artırımları öncesinde piyasanın teklif savaşlarıyla faziletkâr rekabetin döndüğü benzeri canlılığa sahip olduğunu söylüyor. Eş sahipleri aracılığıyla temenni edilen fiyatların konusunda çıkılmasının çok normal karşılandığı dönemin imdi geride kaldığını belirten Fairweather, FED’mağara Getiri artırımlarının peşi sıra piyasanın canlılığını çarçabuk kaybettiğinin altını çiziyor. Benzeri habbe benzeri sene önceye nazaran yüzdelik 30 henüz fiyatlı olduğunu söyleyen Fairweather, bunun talebi az çok yavaşlattığını belirtiyor.

Repo oranları yükseldikçe yapım sektörü bakir projeler için elan faziletkâr oranlarda borçlanmaktan kaçınacak, bu da ev piyasasındaki güveni sarsacak ve insanların kent dışına çıkmalarına neden olacak.

Düzeltme yaşanıyor

Akse 2008 yılı kadar olmasa de derinleşme ihtimali berenarı faziletkâr. BENDE’de göz piyasasının genişlik sıcak olduğu Sacramento ve Austin kadar bölgelerde fiyatların dakikasında düştüğü gözleniyor. Evlerin yüzde 40’ından fazlasının fiyatlarında düşüş yaşandığını tamlayan Fairweather, bunun aynı düzelti olduğu görüşünde. Ancak fiyatlardaki bu düşüşün hangi büyüklüğünde süreceği ve ufukta alıcılar amacıyla aynı deşarj olup olmayacağı ise belirsiz.

Haddinden Fazla sayıda yıpranmamış basamak yapılmalı

Fairweather, fiyatlardaki düşüşün ne büyüklüğünde süreceğiyle ait olarak, “Genel iktisat belirsizlikler içeriyor. Bu değişkenliğin ömrü, KUL konut piyasasının 2023 yılındaki performansını belirleyecek” diyor. Piyasanın toparlanacağını fakat ondan önce bugüne kıyasla elan şiddetli olacağını belirten Fairweather, getiri oranları yükseldikçe inşaat sektörünün kullanılmamış projeler amacıyla daha yüksek oranlarda borçlanmaktan kaçınacağını, bunu  üstelik basamak piyasasındaki güveni sarsacağını ve insanların site dışına çıkmalarına neden olacağını söylüyor. Fairweather, ev piyasasının geleceğine olumlu bakabilmek üzere, ÇAKER’birlikte artağan miktarda ev yapımı gerçekleştirilen 1960’lı yıllara benzer tıpkı iklime vurdumduymaz dönülmesi gerektiğini düşünüyor.

İngiltere’da basamak piyasası çöküyor mu?

 

ABD’dahi muntazır ev satışlarında şaşırtı

 

Mütebeddil hane yüreklilik sisteminden kim elbette etkilenecek?

 

Share: