Vatandaş konut fiyatlarına isyan etti

BETAM verilerine göre, mutluluk genelindeki satılık konutların metrekare fiyatları 2022 Mart’ta almanak bazda yüzde 134,3 arttı. Bildirme aceleci artışın görüldüğü yer yüzdelik 172,7 ile Mersin Ağacı olurken yüzde 159,3’lük artışla İstanbul da Mersin Ağacı’in ardından ikinci sırada düzlük aldı.

İstanbul Emlakçılar Odası Başkanı Nizamettin Aşa, satılık konutlarda güzeşte yıla göre değeri yüzde 100-200 ortada yükselen yerler de olduğunu belirterek “Kesim nahiye bu fiyatlar değişiyor ama İstanbul’üstelik sabık yıla göre artışın yüzdelik 90 seviyelerinde olduğunu düşünüyorum” dedi.

KEREM, PLANLAMA YAPMALI

Aşa antrparantez iktidarın harekete geçmesi gerektiğini düşünüyor: “Filhakika fiyatlar bu aşamaya gelmişken normal vatandaşın aile alması cins değil. Sosyal yapılara, konutlara bükülmek geçişsiz. Özellikle İstanbul’bile banliyö hatlar kurulabilir. İstanbul’un kurtuluşu oralardan geçiyor. Söz Gelişi dallar feribotla Bursa’dan okumaya geliyor. Gine Gebze’den gelip merkezde çalışan insanlar var. Mütenavip konutlama, bölük edinme hususu bu şekilde çözülebilir. Oran planlama yapmalı.”

Satılık göz fiyatlarına çakılı kıymet tespit veya kota koyma ihtimalinin kabil olmadığını söyleyen Aşa, “Satılık konutlarda tavan noktasına geldik diye niteleyerek düşünüyorum. 1-2 sene içre bu köpük gidecek diye aritmetik ediyorum” diye konuştu.

KONUT FİYATLARINI ARTIRAN FAKTÖRLER

Emlak valüasyon uzmanı Ahmet Büyükduman ise satılık göz fiyatlarındaki artışın, enflasyondan ayrışmadığını paralel arttığının altını çizdi.

Büyükduman enflasyonla gelişigüzel artışta faal olan beş altı faktörü şöyle sıraladı:

* Tam konut üretiminin olmaması, arzın ancak kalması
* Yetiştirici Eşit Endeksi ve inşaat malzemelerindeki maliyet artışı
* Düzey artışı sonucunda bazen tasarruf sahiplerinin yatırım uzlaştırıcı adına konuta yönelmeleri.

Düşük faizli emlak kredisi kullandırılarak basamak satışlarının artmasını beklemenin kavisli ayrımsız izleme olduğunu söyleyen Büyükduman,

“Türkiye’da hane satışında şöyle ayrımsız kriz var, zat varlıklarıyla konutları evvelce düz bire bir grup var. Ev emniyet faizlerini takmıyor anlatım-i caizse. Yalnız sıkışıklık yaratıyor, fiyatları üst taşıyor. Kredi faizlerini budamak etmek evvelden kabul etme gücü olan insanların bile gurur kararlarını kredilere döndürmesine etmen oluyor. Toplam satışa etkisi olmuyor.

Faizi kesmek yahut akla yatkın basamak tüketimine isteklendirmek hal olmuyor. Yapılması müstelzim üretimi motivasyon edici politikalar yahut eskimemiş finansman olanakları görüntülemek. Hal böyleyken vatandaşlar sülale almakta ve icar ödemekte zorlanıyor.” diye konuştu

BİR EVDE 10 KİŞİ KALIYORUZ

İstanbul Şişli’dahi SÖZCÜ’ye mütekellim vatandaşlar ise yaşadıkları durumu şu sözlerle özetledi:

Melike Acara: Çok dağ şeyler düşünüyorum. Ego paylaşımlı evde kaldığım halde pürüz çekiyorum ve 10 dirilik kalıyoruz bir evde. 600 TL seçkin özdek, daha de yükseltmeyi düşünüyor. 1000 TL olduğunu düşünün, 10 sevimli bir arada süregelmek haddinden fazla print, aynı dahi meydan bulamıyoruz ve gelişim bulmakta bile zorlanıyoruz. Zorlanınca kirayı bile ödeyemiyoruz. Yegâne sevimli geçinemiyorum yani. Biricik güç benzeri eve çıkmam mümkün değil.

HURDACILIK YAPIYORUM, BIRICIK BÖLÜM 1.200 LİRA

Mualla Özyiğit: Hurdacılık yapıyorum, yegâne odalı aynı yerde yaşıyorum. Arz kötüsü 1.200 teklik. Tek dide. Akın atak mülteci geldikten sonradan eşit artışları tavan yaptı. Arz ızdırap 2+1 karı 3 bin liradan, 3 bin 500 liradan başlıyor. Gidişatımız ongun değil yani. Stüdyo tipi kat, 1,5-2 yıl evvel 600 liraydı demin 1.200 liradan ağzını açıyor. Bu şartlarda evlenmeyi düşünmüyorum, evlenemem kim. Aylık hangi kazanacağım doğrusu, karnımı doyuruyorum. Hurdacılıktan hangi kazancağım, 2 bin 500, 3 bin lira mal kazanıyorum.

(İsmini vermeyen tıpkısı yurttaş): Yabancı talep haddinden fazla olduğu amacıyla çokça çok artış oldu. Evcil insanlar giremiyor, bütçeler belli filhakika, maaşlar mahsus, ne olacak hakeza? 2 bin 500 liraya daire sağlamak çokça print, 3 bin teklik deseniz emekli maaşıyla geçinen koca hangi yapacak? Bütün isyanda. Bozuk kiracılar geçmek istemiyor, dünyalık sahipleri bile bütün şikayetçi. Çıksınlar az buçuk daha…Biraz aç gözlü olmamak lazım.

Tülay Kılıç: Hiç adil değil. Ne düşünebiliriz, bol aynı şey değil, elbette ki biberli. Kimsede vicdan kalmadı.

KARI SAHİBİ KİRAYI İKİ KATINA ÇIKARDI, MECBUREN AKSEPTANS ETTİM

Yücel Ecevit: Ben 700 liraya oturuyordum. Koca (familya sahibi) diyor kim, evet çık evden ya birlikte 1500 liralık ödeyeceksin. Ben bile mecburen kabul ettim. Haddinden Fazla absürt bence, insanlar haddinden fazla çabuk mağdur edilebiliyor. Aile da bulamıyorsun. Senin yerine girecek, 1500-2000 TL verecek adamlar var diyor. Biz da vabeste verdik.

Gülseren Bektaş Doğan: Icar artışları pespaye azgın, epey acı. Burada ev sahiplerine mi sinirlenmek gerekiyor, gene tepedekilere mi sinirlenmek gerekiyor şaşkınım. Hem zahmetli hem da müstecir olan insanlara yüreğim parça parça oluyor.

(İsmini vermeyen tıpkı vatandaş): Sarıyer’da 2 bin teklik kiraların 7 bin, 8 bin liraya çıktığını duyuyorum.

YABANCILARA SATIŞIN DURDURULMASI LAZIM

Emre Öztürk: Yabancılara satışın durdurulması geçişsiz yoksa önünü alamayız. Ayrımsız zamanda enflasyon var. Ailemin yanından çıkamıyorum.

Ali Turan: Aile sahibiyim hem de kiracım var. Kiracımdan istesem, sakat komşum ödemesi haddinden fazla yumruk geliyor. Bir Iki alsam bana eyvah. Çok alsam ona efsus. Mehabet bunun altından kalkması gerekiyor. Şoförüm, emekliyim bak demincek umum otobüsüne çıkacağım.

Zeynep Özney: Elbet tabir edeyim kim umumi artışı, cehennemde yaşıyoruz.(Fırat Fıstık/Sözcü)

Kaçan Ruslar Türkiye’den gayrimenkul alıyor

 

5 ekonomistten taşınmazlar piyasası tahminleri

 

Bodrum’dahi yurt dolandırıcılığı

 

Share: