Antalya’da kiralık ev fiyatları uçtu

Turizm kenti Antalya’bile Rusya-Ukrayna savaşının arkası sıra 2 kamer zarfında karı kiralarının fiyatı 5 katına büyüklüğünde yükseldi. Kâh bölgelerdeki gök bilimsel fiyatlar ise tepki çekti. 2 kamer geçmiş 2-3 binden müstecir bulan daireler zaman, 15-20 bin TL’ye kiraya verilebiliyor.

Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Edvar, “Bu fiyatların balon olduğuna inanıyorum amma benzeri denetleme banko gelmesi geçişsiz” dedi.

Seçkin bölüm yerli ve yabancı milyonlarca misafiri ağırlayan turizm kenti Antalya, sonuç dönemde yurt satışı ve yükselen icar ücretleri ile de dikkat çekmeye başladı. 20 Küçük Ay’ta başlayan Rusya -Ukrayna Savaşının ardından kente aceleci benzeri barhana başladı. Ukraynalılar henüz önce dinlence amacıyla geldikleri Antalya’ya bu öğün yerleşmek için gelmeye başladı. Rica fazla olunca kısıtlanmış sayıdaki yurt fiyatları acul tıpkısı yükselişe geçti.

2 AYDA ILKOKUL KATINA ÇIKTI

Ukrayna ve Zalim vatandaşları alelhusus Konyaaltı’nın Liman, Hurma, Sarısu, Muratpaşa’nın Lara bölgesinde evet kat kiraladılar, yada satın aldılar. Talebin fazla olmasının yanında, kentte hayatiyetli yerleşik yabancıların vatandaşlarına vasıtalık yapması zımnında kira fiyatları 2 aya bakarak ilkokul katına bundan sonra.

2 kamer geçmiş 2-3 bin TL’den almaç bulan dairelerin şimdilerde kiralık fiyatı, aylık 15-20 bin TL hem üstelik başlangıçta adına isteniyor. Hurma ve Liman bölgesinde haddinden fazla evlerin teras ve camlarında az sayıda satılık veya kiralık yazısının olduğu görüldü.
Kentteki icar artışlarını, sebebini ve yapılması gerekenleri ,Antalya Emlakçılar, Oto Galericiler ve İş Takipçileri Odası Başkanı İsmail Edvar değerlendirdi. Çağlar, pandemi döneminde büyüklük genelinde olduğu gibi Antalya’de birlikte inşaat sektörünün ağız ağıza durduğunu söyledi.

Antalya’üstelik elhak satılık ve kiralık çokça birkaç ocak olduğunu dile getiren Çağlar şöyle konuştu:

”Bunun üstüne pandemiden bilahare, Rusya Ukrayna savaşıyla gelişigüzel ayrımsız göç akımı başladı. Fiyatlarda bizatihi kendisine arttı. Antalya’dahi zinde yabancıların, mevrut yurttaşlarına bu fiyatları arttırması sonucu fiyatlar katıksız yerine yükseldi.

Şuandaki fiyatlar bir balondur diyerek düşünüyorum. Bunun sebebi dahi eller ve yurt sektöründeki çerçi, bevvap dediğimiz arkadaşlardır. Dışarıdan kente yerleşen yabancıların, özlük anahtar, ilmek ve ırkından vatandaşlarına bu evleri rayiç bedel üzerinden kiraya vermeleridir.

Bizim esnafımız banko fiyatların artması yönünde bire bir çabaları yoktur hatta elan bağan olmalarını istiyorlar. Tığ kıymet sirkülasyonundan kazanırız. Bir kez faziletkâr satarsan, tıpkısı henüz faziletkâr mir şansın imkânsız.”

‘DENETLEMENİN ARTIRILASI GEREKİYOR’

Çağlar, Antalya’nın her bölgesinin dilek görmesine karşın arz aşkın icar artışı olan yerlerin Lara ve Konyaaltı bölgesi olduğunu kaydetti. Geçen yıla kıyasla fiyatlarda yüzdelik 300’e büyüklüğünde artışların yaşandığını belen eden İsmail Edvar, “Denetlenmenin arttırılması gerekiyor. Öğrencilerimizin, evlenecek gençlerimizin durumunu düşünüyorum. Bunun önüne geçilmesi, birinin dur demesi geçişsiz. Bizde şikayetçiyiz. Çerçi, kâhya dediğimiz birey devlete alacak vermiyor. Devletimizde kötülük ediyor” açıklamasını yaptı.

‘KİRALIK FAMILYA KEŞFETMEK PRINT’

Antalya’üstelik sunma bağan kiranın 3-4 binden başladığını ve bölgesine bakarak 40 bin TL’ye büyüklüğünde çıkabildiğini ile getiren Edvar, ”Bu fiyatların palavra olduğuna inanıyorum ama tıpkısı bakı banko gelmesi geçişsiz. Bu aracı kişilerin anahtar altına alınması gerekir. Varsak bölgesinde bile kiralık aile keşfetmek el. Değer efdal olsa üstelik namevcut. Oturan kâin çıkıyor, onunda yeri aceleten tıpkısı dakikada doluyor. Ama fiyatlar bu büyüklüğünde olmamalı” ifadelerini kullandı.

‘KARI SAHİPLERİNİN BALONU PATLAYACAKTIR’

Hurma’bile 20 yıldır emlakçılık özne Er Kişi Aydoğan, şuan bölgede Ukrayna ve Rusya vatandaşlarının gayrimenkullere rabıt gösterdiğini belirtti.

Şubat ayına kadar arz dolgunca lüp 2 bin 500, 3 bin TL civarında kiraya gittiğini hatırlatan Aydoğan, “ Güzelde gelişim yapıyorduk. Amma 15 Küçük Ay’tan sonradan gelişigüzel şey değişti. 2.5,3 bin TL’ verdiğimiz daireyi şuan 15 bin TL’den birkaç almanak evvelce olarak vermek zorunda kalıyoruz. Çünkü servet sahibi anca istiyor. Bu bodur sürede hangi değişti dahi böyle oldu. Rica çokça oldu. Savaşın önceki başladığı günlerde 50-60 sunum kiralık ve satılık daire muntazır müşterimiz vardı. Şunda bugün için fiyatlar yine bire bir 10-15 bin TL civarında. Ama önceki dönemdeki istek yok. Bu sülale sahiplerinin bir balonu ve bu güdük sürede katiyen patlayacaktır” dedi.

‘FIRSATÇILIK YAPILIYOR’

2 ay içre fiyatların bildirme beş altı 5 moskof arttığını dile getiren Koca Aydoğan şunları söyledi:

“Tığ hakeza tıpkı öz beklemiyorduk, bu fiyatları 3 sene geçse da görmezdik. İşlerimizi de çığlık etkiledi ve mutlu değiliz. Bizim vatandaşımız uraya gelip 15 bin TL’ye ofis kiralamayacak. Ukrayna’da bu akse pekâlâ bitecek.

Bu kriz bittiğinde, balon patladığında tekrar evcil ahali buraya gelemeyecek. Servet sahibi şimdi 15 bin TL’ye verdiği daireyi 3 ay sonra, 3 -4 bin TL ‘ye verir mi? 4 mahiye 140 bin TL’ye evvelce ofis kiralayanları biliyoruz. Bu bana bakarak aynı oportünizm, umarım düzelir. Tığ öz ülkemizde üç dönem sonradan yabancı mı olacağız.”

‘KİRALAR ON KATINA ÇIKTI’

7 yıldır Hurma’bile kirada oturan Ayşe Doğural, “Bin 500 TL’ye oturuyordum ama ev sahibi evi satılığa çıkardı. Ne yapacağımı bilmiyorum. Kiralık karı yok bölgede. Olanlarda 10,15-20 bin TL. Kiralar on katına imdi. Yabancılarla çöz iç içe yaşıyoruz, Antalya’yı istila ettiler. Bizim milletimizde fırsatçı, ne yapacağımızı bilmiyoruz” dedi.

‘DELİ RAKAMLAR’

8 yıldır Liman Mahallesi’nde kirada oturan Mine Ayaz, “Kira ücretlerinde müthiş tıpkısı artış oldu. Yüzdelik yüzün üzerlerinde zamlar oldu. Familya sahipleri ayrıntılı mütemadi kiracılarını çıkarmaya başladı, onun namına yabancıları alıyor 10,15,20 bin TL’lik fiyatlara. Anormal rakamlar. Aynı fazlalık ayrımsız habbe fiyatı 25 bin gayrimümkün, olmamalıdır.

5-6 ay kazanacak eş sahipleri bilahare ne yapacaklar. Onlar gidecek, bizler kalacağız. Ülkelerine döndüğünde Türk eş sahipleri hangi yapmayı düşünüyor. Bin 150 TL’ydi kiram, 2 bin 500 TL oldu. Ama çokça ince kiracıyım. Artım bende yüzdelik yüz on yedi oldu. Bizde dahi rahatsızlık var. Zaman dese kim çıkın geçmek zorundayım. Bu civarda ortalama 8-9 binden dun sülale bulamam” diye konuştu.

İNSANLAR EŞ BULAMIYOR

Kiralık sülale bulmakta sorun zihayat Yasemin Özçengel, bazı sorunlardan dünya yaklaşık 10 aydır familya aradığını ve bütçesine makul familya bulamadığından balkı yandı.

Konyaaltı’nda makul fiyata aile bulmanın hayal olduğunun altını çizen Özçengel, “Tehlikeli tıpkısı ülkü yaşıyoruz. Yer bağan sülale 5 bin TL’den başlıyor, fiyatlar uçmuş durumda. Minimum ücretle geçinen birisiyim. Aile kirası mı vereyim, şüphesiz geçineyim. Buna benzeri hal bulunması gerekiyor. Oğlumun okulundan etraf daha merkezi yerlere bakıyorum” dedi.

Familya sahipleri efdal fiyata kiraya verip, daha ucuza kiraya çıkıyorlar

 

Nisan ayı icar zam oranı belli oldu

 

Kiracılar ilgi: 1 yıllık kirayı alabilirsiniz!

 

Share: