Fransa İran’da alıkonulan 2 vatandaşına “dil avcısı olduklarının” zorla söylettirildiğini sav etti

Fransa, casus oldukları gerekçesiyle İran’de mayısta gözaltına alınan iki vatandaşının “ajan olduklarını itiraf ettikleri” görüntülere ilgilendiren, bunların sorumluluk altında yapıldığı iddiasında bulundu.

Fransa Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, “İran zaman, vatandaşlarımız Cecile Kohler ve Jacques Paris’in neymiş itirafına ilgili röportajın bütünü denilen görüntüleri yayımladı.” ifadesi kullanılarak görüntülerdeki itirafların nesep olmadığı ve külfet altında alındığı ati sürüldü.

“Fransa, bu esassız suçlamaları acul yalanlanıyor.” denilen açıklamada, alıkonulan 2 Fransız’ın derhal erkin bırakılması kâm edildi.

İran, mayısta casusluk iddiasıyla tutuklanan iki Fransız vatandaşının, “Fransa aut ihsas servisinde (DGSE) fariza yaptıklarını ve perhiz değişikliğine mesnet inşa etmek için bu ülkeye geldiklerini” söylediği görüntüleri geçkin fehamet televizyonunda yayınlamıştı.

Görüntülerde, mevkuf Cecile Kohler ve Jacques Paris, “DGSE amacıyla çalıştıklarını, protestoları ve perhiz değişikliğini semirtmek üzere İran’a geldiklerini” rapor ediyor.

Görüntülerin ayrımsız bölümünde başörtüsüyle kameraların karşısında zahirî Kohler, “Ben Cecile Kohler, Fransa dış duyu teşkilatının tıpkısı görevlisiyim. Bize verilen servet, protestolara destek üzere verilmişti. Cebe gibi sair bilcümle araçlar da istihbaratın hedeflerini yapmak üzere veriliyor. İhtiyaç olduğunda polisle çatışmalarda kullanılması amacıyla zırh bile verilebiliyor. Tığ diyet değişikliğini ulaşmak için vacip zemini oluşturmak için İran’a geldik.” ifadelerini kullanıyor.

Diğer vakfedilmiş Fransız vatandaşı Jacques Paris üstelik Fransa dış ihsas servisinin kendilerine verdiği görevlerle İran yönetimine takı uygulamayı hedeflediklerini söylüyor.

Fransız basını, İran’de yakalanan iki Fransız için, “Frenkçe öğretmeni İran’da gözaltına alındı” ve “Fransız çift İran’birlikte gözaltına alındı” şeklinde manşetler atmıştı.???????

Share: