Zonguldak haberleri | Zonguldak açıklarında pelit bolluğu

ZONGULDAK açıklarında yaşanan balık bolluğu, Karadeniz’de avlanan birçok balıkçı teknesini kente çekti. Marmara bölgesinin yanında Trabzon, Samsun, Giresun, Ordu üzere illerden denize açılan tekneler, avladıkları kısaca 50 titrem palamudu Zonguldak’taki Kozlu Limanı’nda karaya çıkardı.

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Kargaşa kadar Karadeniz’in ayrımlı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı. Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı. Limanda, geçkin geceden bu yana değişik gemilerden kasalar halinde kestirmece 50 ton palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin muhtelif kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna bakarak 20 ile 40 TL beyninde değişiyor.

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık özne Çağrı Eliyazıcı, teknelerin genellikle palamut tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye mail gırgır teknesi var. Değme birinde 2’şer 3’er bin kasa pelit var. Lüks aynı feyezan var. Böyle devam etmesini umuyorum. Burada deniz olan rastgele ilden tekne var” dedi.

Ordu’dan balık burulmak üzere denize açılan Bülent Okay ise “Denizde bereket var bu yıl görüyoruz. Hep savsaklamak aldı. Ereğli, Zonguldak beyninde kut var. Çoğu bölge bu arada avlanıyor” diyerek konuştu.

Share: