Zonguldak’ta balık bolluğu! Bir gecede 50 ton pelit yakalandı

Karadeniz’de denize açılan balıkçı tekneleri, balık bolluğunu Zonguldak açıklarında buldu. Marmara Bölgesi’nden ve Trabzon, Samsun, Giresun ile Ordu kabilinden Karadeniz’in farklı illerinden denize açılan balıkçı tekneleri, Zonguldak açıklarında balık bolluğuyla karşılaştı.Karadeniz’den tonlarca balık yakalayan tekneler, Zonguldak’taki Kozlu Limanı’na gelerek kasaları karaya çıkardı.

50 TON PELIT YAKALANDI

Limanda, güzeşte geceden bu yana ayrımlı gemilerden kasalar halinde kısaca 50 ton palamut indirildiği öğrenildi. Kamyonlara yüklenip Türkiye’nin türlü kentlerine gönderilen balıkların fiyatları, boyutuna göre 20 ile 40 TL arasında değişiyor.

“DENİZDE BEREKET VAR”

Kozlu Balıkçı Barınağı’nda toptancılık işleyen Çağrı Eliyazıcı, teknelerin genellikle sivri tuttuğunu belirterek, “Şu anda Zonguldak’ta 300-350’ye andıran gırgır teknesi var. Değme birinde 2’şer 3’er bin sandık sivri var. Çılgın tıpkı feyiz var. Böyle bitmeme etmesini umuyorum. Burada bahir olan rastgele ilden havza var dedi. Kalabalık’dan balık tutmak amacıyla denize açılan Bülent Okay ise Denizde artağanlik var bu sene görüyoruz. Tümce atlatmak aldı. Ereğli, Zonguldak beyninde bolluk var. Çoğu havza beraber avlanıyor” diyerek konuştu.Share: