Cumhur Reisi Erdoğan’ın duyurduğu içtimai basamak projesine başvurular şüphesiz yapılıyor? Zaman bakımından başladı

Cumhuriyet Altını tarihinin en balaban içtimai konut projesinin tanıtımı esbak Ankara’da yapıldı. Çevre Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Misyon Kurum’un Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kürsüye çıkarak projeye ait detayları paylaştı.Öte yandan Reisicumhur Erdoğan, geri yaptığı açıklamada, “Başvurular yarın başlıyor, Ekim ayı sonuna kadar sürecek. İlk asıl Karı ayında atılacak. Bunların içerisinde oturan yurttaş sayısını 10 milyonun konusunda çıkaracağız. İsmi birlikte önce evim, geçmiş iş yerim olacak” dedi.

BAŞVURULAR NASIL YAPILIYOR?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın detaylarını açıkladığı, adı “İlk Evim, İlk İş Yerim” namına belirlenen kampanyaya başvurular, proje ilindeki Ekincilik Bankası ve El Bankasının mezun şubeleri ve e-Büyüklük aracılığı ile yapılacak.

SON TARİHLER

Bankalar marifetiyle yapılacak başvurular, 14 Eylül- 31 Teşrinievvel 2022 tarihleri arasında akseptans edilecek. e-Ihtişam başvuruları ise 28 Ekim’üstelik sona erecek.

BAŞVURU ŞARTLARI

Projeye referans yapabilmek için, müracaat sahibinin;

T.C. vatandaşı olması,Proje mülk sınırları içerisinde yeryüzü beş altı 1 yıl eğleşme etmesi yahut proje il nüfusuna kayıtlı olması,Başvuruda bulunanların kendileri, eşleri ve velayetleri altındaki çocukları konusunda T.C. sınırları ortamında tapuda mukayyet konutlarının bulunmaması; TOKİ’den daha geçmiş aile sahibi olmama İstanbul üzere mahiye merhale halkı gelirinin, genişlik aşkın kesin 18.000 TL, sıkıntılı genelinde 16.000 TL olması (Martir Aileleri, Harp ve Vazife Malulleri ile bunların Dul ve Yetimleri Dünya)Bir kerte halkı namına, tek referans yapılmasıBaşvuruları yapacak vatandaşlarımızın; 18 yaşını tamamlamaları gerekmektedir.Genç kategorisine 14/09/1992 tarihinden bilahare doğan vatandaşlarımız müracaat edebilecektir.

Reisicumhur Erdoğan, projenin detaylarına ilgili şunları söyledi:

İlk kadem konutlarını maksimal 2 sene zarfında bitirip doğruluk sahibi vatandaşlarımıza döndürmek istiyoruz. Hedefimiz mecmu mülk ve ilçelerimizde 2023-2028 arasını havi 5 almanak süreçte 500 bin toplumsal basamak, 250 bin bölük gayeli arsa ve 50 bin gelişim yeri yaparak milletimizin istifadesine sunmaktır. Konutların 50 binini İstanbul’da, 18 binini Ankara’da, 12 bin 500’ünüİzmir’birlikte, 8 bin 650’sini Bursa’da, 7 bin 500’ünü Konya’da nesir edeceğiz.

DAİRELER KAÇ TL OLACAK?

Martir yakınları ve gazilere önce etabın yüzdelik 5’e eşit gelen 12 bin 500 ev, tekaüt vatandaşlarımıza ise yüzdelik 20’ye denk gelen 50 bin hane ayırıyoruz. Projemizdeki konutlarımızın yüzdelik 20’sine denk gelen 50 bini ise gençlerimize tahsis ettik. Toplamda 608 bin teklik olan 2+1 konutlarımıza mahiye 2.280 liradan başlayan 240 kamer vadeyle erbap olunabilecek. 850 bin teklik fiyata eş 3+1 dairelerin ödemesi 3 bin 187 liradan başlayan taksitlerle 240 kamer vadeyle yapılabilecek. Belirlenen mecmu bedelin yüzdelik 10’u peşinen alınacak.

TİCARİ VERGI KAYBAĞI YAPANLARA FIRSAT VERİLMEYECEK

İstanbul’da sekmen geliri 18 bin liranın, farklı illerde 16 bin liranın altında olan hep başvurabilecektir. Bu projeleri ticari kazanç kaynağı haline aktarmak isteyenlere birlikte vesile vermeyeceğiz. Devleti kurnazca doğruluk etmediği halde TOKİ’den eş almaya çalışanların evlerini kaybedeceği denetim mekanizması kuracağız. Tek derdimiz imkanı kısıtlı ailelerimizi akla yatkın şartlarla karı sahibi yapmaktır. Konutlarımızın şimdiden süresince yaşayacak ailelerimize doğru olmasını diliyorum.

ARSA PROJESİNİN DETAYLARI

Yine ilk defa zir yapıları ve imarı müstahzar aile yapmaya amade arsa alternatifi üstelik sunuyoruz. İlk etapta 7 ayrı bölgede belirlediğimiz bu arsalar piyasa fiyatlarının çokça altında benzeri bedelle ve faizsiz tıpkısı şekilde vatandaşlarımıza satılacaktır. Lüp mensur sürecinde adalet sahiplerine mimari ve mühendislik desteği da verilecektir. Arsalar iki gruptan oluşuyor. İlk grupta 350 ila 500 metrekarelik alanlardan oluşan bağımsız milletvekili parsel şeklindeki arsalar vardır. Bunlar 192 bin 500 liradan başlayan toplanmış denk ve bin 604 liradan başlayan taksitlerin 10 sene mehil ile faizsiz şekilde ödeneceği bire bir sistemle vatandaşa satılacaktır. İkinci gruptaki paylı parsellerin ödemesi ise 112 bin 500 liradan başlayan hep bedel ve 937 liradan başlayan taksitlerle yine 10 yıl vade ile ve faizsiz şekilde yapılabilecektir.

İŞ YERİ PROJESİNİN DETAYLARI

Şimdi dahi hisse senedi yerlerimiz ile ilişik ara sıra ayrıntıları benimsemek istiyorum. Evinsiz hazırda 12 ilimizde 3 bin 930’u tüm toplamda 10 bini aşan uran tipi hisse senedi yeri projemiz bulunuyor. Kampanyanın evvel etabı kapsamında 10 bin yeni iş yeri elan beribenzer ve orta ölçekli sanayicimizin hizmetine sunuyoruz. Bu iş yerlerini 350 bin liradan fiyatlar ve 2 bin 633 liradan başlayan taksitlerle 120 ay önel ile emekçi kardeşlerimize, tüvana girişimcilerimize sunacağız. ‘İlk evim’, ‘ilk hareket yerim’ projesinin 81 ilimize ülkemize, vatandaşlarımıza, okşayıcı uğurlu olmasını diliyorum.”Share: