Yüzyıllık dede tohumuyla üretilen Yedisu horoz kuru fasulyesinde rekolte katlanıyor

Bingöl’ün Yedisu ilçesinde üretilen ve sabık yıl tescile kavuşan Yedisu horoz zayıf fasulyesinde rekolte her sabık yıl artıyor.

Haziran ayında ağababa tohumlarından ekimi yapılan, Perisu Çayı’ndan mevrut katıksız akarsu ile yetiştirilen horoz çeşidi ark fasulyenin, Kaza ile Ekincilik ve Orman İl Müdürlüğünün çalışmaları sonucu güzeşte sene mart ayında coğrafi meni alarak tescillenmesinin ardından üretim alanı benzeri yılda 200 dekardan 600 dekara yükseldi.

Asırlık ağababa tohumundan haziran ayında üretimine başlanan, tahminî 20 dakikada pişmesi, kabuklanma yapmaması ve lezzeti ile büyük deste gören arık fasulyede tahminî 4 kamer süren emeğin arkası sıra hasat başladı.

Üreticiler imece usulü topladıkları fasulyeleri Türkiye’nin birçok bölgesine gönderiyor.

Horoz çeşidi arık fasulyede üretim alanında sağlanan artışla rekolte de katlanıyor.

Geçen sene önceki yıla göre yüzdelik 50 artışla 100 tona ulaşan rekoltenin bu yıl 210 tona ulaşması bekleniyor.

“Üretimde gözle görülür çoğalma oldu”

Üreticilerden Elmalı köyü muhtarı Dokuz Canlı Külüğ, AA muhabirine, Yedisu horoz ark fasulyesinde tescile kavuştuktan sonra üretimde kilolu artış olduğunu söyledi.

“Tarım ve Orman İl Müdürlüğü üreticilere teşrinievvel zamanı yüzdelik 75 hibeli nesil verdi. Ihtişam Akarsu İşlerinin tazyikli su sistemiyle bile üretimde gözle görülür artış oldu.” diyen Külüğ, devletin gelişigüzel ant yanlarında olduğunu belirtti.

Külüğ, köylerinde 1000 dekar alanda ilk teşrin yaptıklarını anlatarak, rekoltede bu yıl sabık yıla kıyasla artım beklediklerini tabir etti.

Bu yıl ürettikleri alanda kısmi kendisine bazı yerlerde üründe çor olduğunu tayin ettiklerini dile getiren Külüğ, “Buna karşın ilaçlama yapmadık. Çünkü tığ yemeden içmeden üretmeyi değil, düz kişileri bile düşünmeliyiz. Doğal haliyle insanlarımıza sunarak memnuniyetlerini kabul etmek istiyoruz.” dedi.

Külüğ, fasulyenin haz sırrının dede tohumu ile üretilmesi ve serin suyla sulanması olduğunu belirtti.

“Hem natürel hem bile erken pişen bir fasulye”

Aydın’dan memleketi Bingöl’e gelerek Yedisu horoz cılız fasulye üretimi eden Heycan Abaylı bile ürettiği fasulyeleri Aydın’ın Nazilli ilçesinde sattığını belirtti.

Abaylı, “Kışın Aydın’a gidiyorum, mayıs ayında kavrayışsız geliyorum. 22 senedir bu işi yapıyoruz. Hem içimli hem tabii hem de er pişen bire bir fasulye. Sistem birlikte çok mutlu.” ifadelerini kullandı.

Zeki Aydıncı üstelik 20 yıldır Yedisu horoz cılız fasulye ürettiğini anlatarak müstahsil sayısının rastgele sabık sene arttığını söyledi.Share: