CHP’li Tezcan: “(Istem Eksik Adası Milli Parkı ihalesi) Bu ihaleyi derhal iptal edin, ‘çevre katliamına dur’ deyin”

CHP Umumi Başkan Yardımcısı ve Okumuş Milletvekili Bülent Tezcan, Okumuş’daki Iştiyak Yarımadası Milli Parkı’nın ihaleyle tıpkısı işletmeye verildiğini belirterek, “Tarım ve Orman Bakanlığına çağrımızdır: Bu ihaleyi derhal halel edin, ‘çevre katliamına dur’ deyin.” ifadelerini kullandı.

Tezcan, Meclis’te yaptığı matbuat toplantısında, Vazıh’daki Ikbal Yarımadası Milli Parkı’nın Türkiye’nin en nadir bölgelerinden olduğunu kaydetti. Milli parkın, ihaleyle ayrımsız işletmeye verildiğini söyleyen Tezcan, söz konusu milli parkın “çevrenin iptal edilmesine ayn yumacak şekilde, kontrolsüz işletildiğini” öne sürdü. Ekincilik ve Orman Bakanlığına seslenen Tezcan, şöyle konuştu:

“Yapılan sözleşmeyle, işletmeciye milli parkta, dernek, dinleti, oyun kadar etkinlik ika imkanı veriliyor. Milli parklarda ışık, gürültülü ve gürültü kirliliği, doğal hayatın bildirme iri zılgıt unsurlarından birisi. Gece saat 00.00’a kadar konser, dernek kabilinden etkinlikler milli parklarda yapılamaz, yapılırsa orayı yok edersiniz. Yine benzeri yerde hararet tehlikesi nedeniyle 20 yıldan fazladır korluk yapmak haram ancak bu işletmeciye, müşteriye korluk servisi imkanı veriliyor. Ekincilik ve Orman Bakanlığına çağrımızdır: Bu ihaleyi derhal halel edin. Bu ‘çevre katliamına dur’ deyin.”

Mavera yandan Tezcan, Işıklı’ın Söke ilçesi İŞKUR Idarehane Müdürü Güneş Fırat’ın, “YANLIŞSIZ Öğür Dalan Karar ve Yönetim Kurulu üyesi Seda Sarıbaş ile beraberindekileri, kurumu ziyaretleri sırasında kapıda karşılamadığı üzere kızağa alındığını” iddia etti.

Tezcan, “Siz bürokrasiyi kendi kapı kulunuz gibi görmeye alışkın olabilirsiniz. Siz devleti, malınız kabilinden görmeye alışkın olabilirsiniz ama biz buna alışmayacağız. Utangaç bürokratları da buna alıştıramayacaksınız.” dedi.

Share: