Şırnak’ta HEM kurslarından sene içerisinde 97 bin kursiyer faydalandı

Şırnak’ta sene içerisinde Ahali Eğitimi Merkezleri (HEM) bünyesinde mülk genelinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyer yararlandı.

İl Milli Eğitim Bilimi Müdürü Mirza Apiko, kentteki merkezi gezdi, kursiyerlerle ahbapça etti.

Apiko, sene içerisinde merkezler bünyesinde açılan 6 bin 49 kurstan 97 bin kursiyerin faydalandığını söyledi.

Kent merkezi ve ilçelerdeki merkezlerde kurulan komutan merkezlerinde kadınların ürettiği ürünlerin satışının gerçekleştiğini belirten Şık, şunları kaydetti:

“Merkezlerimizde, kıraat çeper, şal-şapik, sergi, terviç yetiştirme kursları üzere onlarca kursumuz var. Üretim ve istihdama yönelik ağır sıklet çalışmalarımız var. Zaman patika liselerimiz üretimevi gibi istihsal yapıyor. Şal-şapik atölyemiz elverişsiz dışına dış satım yapıyor. 540 bin nüfusunun 5’te biri ahali terbiye merkezlerimizden faydalanıyor. Bu çokça kırıcı aynı cirim ve bu rakamı bırakmak istiyoruz.”

Vatandaşların merkezlerde oluşacak taleplerini birlikte karşılamaya amade olduklarını tabir fail Tetik, üretim ve istihdamın önemini bildiklerini, Il talimatıyla çalışmalarını sürdürdüklerini bildirdi.

Tetik, “Hep el yetişek, mesleksel yetişek merkezlerimizde ve meslek liselerimizde tek amacımız istihsal ve istihdam olacak. 2023’te haddinden fazla tehlikeli bir rakama ulaşmayı hedefliyoruz.” dedi.

Share: