ŞIRNAK’TA GABAR’DAN SONRADAN SALAT DAĞI’NDA BILE PETROL KEŞFİ İÇİN ISTIKŞAF ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

GABAR Dağı’ndan sonradan Şırnak- Siirt yağız yolu üzerindeki Salat Dağı bölgesinde bile ‘Şırnak-1 Istihsal ve Tespit Kuyusu’nda tetebbu çalışmaları başladı.

Gabar Dağı ve Bestler Dereler Bölgesi beyninde küsurat Şırnak-Siirt yağız yolunun 5’inci kilometresinde Salat Dağı bölgesinde, petrol kontrol çalışması başlatıldı. 2 Ocak’ta başlayan montaj işlemleri tamamlanan ‘Şırnak-1 Istihsal ve Belirleme Kuyusu’nda evvel sondaj çalışması yapıldı. 52 günde 2 bin 200 metre derinlikte yer yağı bulunması hedeflenen kuyu, potansiyeli efdal kontrol ve sezinleme çalışması olan bölgede önce arama ve tespit kuyusu olma özelliği taşıyor. Ilbay Osman Bilimci, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Aldatma, İl Güllabi Komutanı Miralay Garaz Bozkurt, Tecim ve Endüstri Odası Başkanı Osman Geliş ile kuyuda tetkik yaptı. TPİC Bölge Müdürü Ergin Kısık ve TPAO Işler Şefi Kelle Mühendis Rıdvan Arık’tan hikmet düzlük Vali Bilgin, daha sonra istikşaf için önceki düğmeye bastı.

‘HEM İLİMİZ HEM ÜLKEMİZ İÇİN MÜSPET GELİŞMELER OLACAK’

Arama ve taharri çalışmalarıyla ilgilendiren bilgi veren Vali Bilimci, çalışmalarla müspet gelişmelerin yaşanacağını anlatım ederek, Çok şükür Şırnak’ımız imdi seçme dönüş yıpranmamış iyice haberle gündem oluyor. Burada birlikte Koca Cenabıhak’ın izni, TPAO’nun ve TPİC Şirketi’nin ortak çalışmasıyla gelişigüzel Şırnak-1 Sahası dediğimiz, Şırnak merkezin lahzada dip kısmında mevcut sahada hem arama hem istihsal kuyusu çalışmaları yürütülmekte. Gabar bölgesinde bulunan faziletkâr graviteli, faziletli kaliteli petrolle alay malay bugün bu bölgemizde sâdır petrolü direkt tıpkısı motorinli araca koyduğumuzda çok rahat benzeri şekilde gidebileceğini, biz yapılan ustalık tespitlerle biliyoruz. İnşallah, Gabar Dağı Akçay bölgesinde yapılan tespitin devamı yine 10 kilometre uzaklıkta bulunan Kızılsu bölgesinde yapılan kuyu çalışmalarıyla devam ediyor. Şırnak’ta bile hem taharri hem üretim kuyusu çalışması yapılıyor. İnşallah burada bile petrol bulunduğunda ülkemize daha kıvrak haberler vereceğiz. Hem ilimiz hem ülkemiz için haddinden fazla olumlu gelişmeler olacak amma yaptığımız bu çalışmaları maatteessüf kötülemek talip ve reklam yerine gören benzeri telakki var. O zihniyeti üstelik kınıyorum. Devletin valisi adına onlara göstereceğiz. Tanker tanker petrolün elbette nakledildiğini, ilimizden günlük 70-80 tankerin Batman’a götürüldüğünü bütün birlikte göstereceğiz. Tığ şurası söylüyoruz; Bugün TPAO’nun ve TPİC’in bilcümle çalışanları birer kahramandır. Onların hepsi askerdir, vatan sevdalısıdır. sakır sakır demeden 7 zaman 24 saat haklı, kar şita, baran çökelge demeden burada çalışıyorlar. Allah onlardan razı olsun. İnşallah bu kuyudan bile istihsal haberi vererek ülkemizi ve bölgemizi sevindirecekler dedi.

‘ÖNEMLİ KÖMÜR REZERVLERİ BIRLIKTE KEŞFEFİLDİ’

Bölgede yer yağı çalışmalarının yanında eke kömür rezervlerinin birlikte keşfedildiğini belirten Ilbay Bilimci, şunları söyledi

Şırnak’ımızda sonuç dönemlerde sadece yer yağı değil, kocaman kömür rezervleri da keşfedildi. Burada de kebir istihsal faaliyetleri yapılıyor. Bu kamer faaliyete sabık kömür eleme ve paketleme sahamızda 50 firma faaliyete başlayacak. Bunların faaliyete geçmesiyle gelişigüzel 1500 kişiye doğrudan istihdam sağlayacağız. Şırnak, gerek eroin, icap yer yağı faaliyetleriyle adından saraka ettiriyor. Biz çıktı bir ölçün oluşturuyoruz. O üstelik Şırnak standartları diyoruz.

Share: