8 yüzyıllık caminin avlusunda, 17 yıldır adeta kuşlara babalık yapıyor

8 asırlık caminin avlusunda, 17 yıldır adeta kuşlara babalık yapıyor

SİVAS – Sivas’ta kıpırdak 67 yaşındaki hayvan sever, 826 almanak Tarihi Ulu cami avlusunda mevcut kuşları yemleyerek 17 yıldır adeta kuşlara kuşlara yapıyor.

Sivas şehir merkezinde mevcut 1196-1197 yılları ortada Kızılarslan bin İbrahim tarafından yaptırılan ve Anadolu’nun en çarkıt camilerinden biri olarak aşina Ulu Cami 826 yıldır cemaatine bakım veriyor. Yüksek Biçici isimli efsanevi sever yurttaş tarihi cami etrafındaki kuşları 17 yılıdır elleriyle besliyor. Temas sabah saat 06.30’üstelik caminin avlusuna gelerek kuşların gelmesini muntazır Biçici cami işlerine bile arkalama ediyor. Kuşların gelmesiyle gelişigüzel yemlemeye başlayan Biçici ‘Hadi eş arkadaşlar yemeğiniz hazır’ diyerek bağırarak kuşları çağıyor. Biçici’yi gören kuşlar bir anda yanına gidiyor. Şanlı Biçici’nin etrafından ayrılmayan ve onu strateji fail kuşları gören vatandaşlar ise şaşkınlığını gizleyemiyor. Adeta kuşlara babalık yapan Biçici, kuşlara taktığı isimlerle sesleniyor.

“Beni görünce kuşlar geliyor”

Yüce Biçici, kuşların onu gördüğünde geldiğinden bahsederek, ” Herhangi Bir sabah ego sabah saat 06.00 otobüsüyle geliyorum, 06.30’dahi burada oluyorum. Caminin yapılacak işlerini tamamladıktan sonra kuşların gelmelerini bekliyorum. Beni görünce kuşlar geliyor. ‘Gelin rüfeka yemeğiniz hazır’ diye bağırınca uçarak geliyorlar. Ben kahveye gitmem, kıraathane oyunları birlikte oynamam. Geçmişlerimin hayrına ben bu kuşları besliyorum. Arada Sırada akrabalarımdan yarayışlı açmak isteyenler bana mülk veriyor, bende onların hayrını adına getirip kuşlara yemleme alıp atıyorum” dedi.

“İnsanlığın kuralları bu şekilde”

Biçici, insanların hayvanlara alın böyle olması gerektiğinden bahsederek, “Kuşların yemini geçmiş ilkin çabucak özlük paramla alıyordum, son zamanlarda çevredeki vatandaşlarda hayırda bulunarak mülk vermeye başladı. Kuşları çağırdığımda geldiğini görenler hayret içerisinde kalıyor, ‘ Herif çağırınca kuşlar geliyor’ diyorlar. İnsanlığın kuralları bu şekilde, normalde hayvanlara karşı bu şekilde olmalıyız. Ben bunu 17 yıldır yaptım ve Allah hangi büyüklüğünde dünya malı verirse o büyüklüğünde yapmaya bitmeme edeceğim” diye niteleyerek konuştu.

Share: