Şırnak’ta 150 milyon varillik petrolün arkası sıra tıpkısı noktada daha araştırı çalışmaları başlatıldı

Reisicumhur Recep Tayyip Erdoğan Ara ayında Hükûmet Toplantısı’nın ardından, Gabar Dağı’nda 150 milyon varillik net yer yağı rezervine eş kayran keşfedildiğini, 2022’de karada yapılan yeryüzü nazik 10 keşiften biri olan bu sahadaki rezerv değerinin yaklaşık 12 milyar dolar olduğunu açıklamıştı. Bu gelişmenin arkası sıra bölgede Namaz Dağı Şırnak-1 kuyusunda araştırı çalışmaları başlatıldı.

VALİ BÖLGEYİ ZİYARET ETTİ

Vali Osman Âlim, yanında İl Jandarma Komutanı Miralay Kasıt Bozkurt, Cumhuriyet Altını Başsavcısı Orhan Hıyanet ve Tecim Sanayi Odası (TSO) Başkanı Osman Vürut ile Namaz Dağı bölgesi Eruh yolu 20’inci kilometresinde etüt çalışmasının başlatıldığı alanda incelemede bulundu. Yapılan çalışmalara ait TPO yetkililerinden bilgi düz Bilgin, burada gazetecilere yaptığı açıklamada, Şırnak’ın bundan sonra evire çevire haberlerle anıldığını söyledi.

“BURADAKİ PETROLÜ MOTORİN BİR ARACA KOYDUĞUMUZDA KOLAYLIK ÇALIŞABİLECEK”

TPAO’nun çalışması sonucunda Şırnak-1 sahasında taharri ve üretim çalışmasının başladığını nâkil Bilimci, “Bu çalışmalarla hele Gabar Dağı bölgesinde mevcut yüksek graviteli petrol, vatandaşların anlayacağı dilde bu petrolü süt tıpkı araca koyduğunuzda haddinden fazla rahat çalışabileceğini tığ yapılan teknik analizler ile biliyoruz. Gabar Dağı’ndaki tespitin peşi sıra 10 kilometre giderek Kızılsu köyünde üstelik devam ediyor. Şimdi birlikte Şırnak bölgesinde hem kontrol hem dahi istihsal kuyusu, inşallah burada da petrol bulunduğunda, ülkemize daha filinta duyum vereceğiz. Hem bölgemiz hem üstelik ülkemiz üzere çokça olumlu gelişmeler olacak. Yer Yağı kuyularının ülkemize, bölgemize görklü güzel olmasını diliyorum.” dedi.

BÖLGEDE Kİ PETROL İSTİHDAMA DA KAPI AÇACAK

Son zamanlarda çabucak petrolün değil eskimemiş kömür rezervlerinin de bulunduğunu tabir fail Âlim, bu kapsamda sanayi bölgesinde faaliyete geçecek alanda 50 firmanın eleme paketleme tesisini kurarak 1500 kişiye istihdam sağlayacağını sözlerine ekledi. Daha sonradan petrol kontrol sahasında kurban kesildi ve dua edildi.

Share: