Gençlerbirliği Kulübünün bakir başkanı Niyazi Akdaş oldu

Gençlerbirliği Kulübü Yabansı Seçimli Umumi Kurulu’nda başkanlığa Niyazi Akdaş seçildi.

Türkiye Karayolları Umumi Müdürlüğün Halil Rıfat Vakarlı Konuşma Salonu’nda gerçekleştirilen umumi kurulda seçime Niyazi Akdaş yegâne aday yerine girdi.

Niyazi Akdaş, 31 Temmuz’dahi yapılan seçimde aday kabak ve başkanlığa Müştehi Çankırı seçilmişti. Bu seçimden kısa süre sonraları esasen alışılmamış genel kurul kararı makbuz ve çarkıt başkan Niyazi Akdaş, biricik aday adına katıldığı seçimde paydaşlık gösteren 290 delegenin 234’ünün oyunu aldı.

Genel kurulda, Iştahlı Çankırı yönetimi ruh ve denetleme açısından oy çokluğuyla aklama edildi.

Yabansı umumi kurulun gündemdeki 12. maddesi “Seçilecek hile kuruluna ihtiyaç duyulması halinde 7405 sınırlanmış Spor Kulüpleri ve Spor Federasyonları Kanunu’nun 20.maddesinin (5) numaralı bendinde hükme bağlanmış bulunan melfuf bütçe yapma, borçlanma ve aplikasyon yetkisinin verilmesi.” ise yeterli çoğunluğun olmaması nedeniyle oylamaya sunulamadı. Bu maddenin oylanması üzere yasa gereği, kulüp üyelerinin üçte ikisinin genel kurula iştirak göstermesi gerekiyor.

Niyazi Akdaş’ın yönetim kurulu asilzade listesinde şu adlar saha alıyor:

Kubilay Güvenç, Mehmet Aristokrat, Sinan Vazıh, Osman Sungur, Emine Yer, Ahmet Gültekin Bakkaloğlu, Uğur Karahan, Sezgin Özkan, Toplama Karakaşoğlu.

Akdaş: “Kulüp bana borçlandı ama anlayışsız irade etmiyorum”

Umumi kurulda tıpkısı müzakere fail Niyazi Akdaş, üst üste yapılan kongrelerden dünya üyelerden defo diledi.

Akdaş, bodur aynı aradan sonra esasen başkan olmasıyla ilişik süreci şöyle anlattı:

“Reislik dönemimde kulübü hiçbir borca sokmadım ve 2021-2022 döneminde harcamalar tarafımdan karşılanmıştır. Geçmiş borçlarla ilişik 36 milyon lira ödedim. Borç azaldı ama kurdan ekolojik ortam liralık adına miktarı azalmadı, ihtimal bile arttı. Ayrımsız dahi takanak yer değiştirdi. Kulüp bana borçlandı amma ben dahi bu borcu kulüpten irade etmiyorum. Hangi yürütme hangi üstelik sürdürme koydum. Özge alacaklarla beraber, kulüp şirketleşince pay yerine alacağım ve namus borcu kapanık olacak.”

Tıpkı eski döneminde transfer tahtasını açmak amacıyla uğraştıklarını aktaran Akdaş, “Nakil tahtasının açılması için katkı verecek çalım ve kuruşların çekimse davranması sonrası kongre kararı aldık. Bu sürede finansal merhem bulma çabalarımız devam etti. Kongremizde nakil tahtasının açılması amacıyla 40 gün süre vardı. Tam benzeri süreydi. O kongrede camianın önünü yapmak üzere aday olmadım. O dönemde özlük umumi heyet arkadaşlarımdan tıpkı bölümü namzet olmaya değişmeyen verdiler. Müştehi (Çankırı) kardeşim bu görevi özveriyle kabul etti amma onun muhtemelen tıpkısı politik yüzü dahi vardı. Ego üstelik kendisini destekleyeceğime alay verdim.” diyerek konuştu.

Gençlerbirliği’nin menfaatini düşünen herkesin yanında olduğunu dile getiren Akdaş, şirketleşmenin önemine vurgu yaparak, şunları kaydetti:

“Burada şirketleşmeye taş girmek, toplumsal medyada yazıp resmetmek kulübe hangi kâr getirir. Akıbet adına insanlar beziyor. Ben aptal miyim? Epey para yatırdım, izansız de istemiyorum. Daha bile yatırmam gerekiyor amma sosyal medyada tıpkısı küfür etmedikleri kalıyor. Yapmayın, insanın hevesini kırmayın. Eğilimli Bey’in yönetimine on paralık karışmadım. Ne ahit maddi arkalama isteseler elimden geldiği büyüklüğünde arkalama etmeye çalıştım. Bugün birlikte ayrıksı aday çıksaydı, namzet olmayacaktım. Kimesne aday olmasa, 15 zaman bilahare tıpkı genel asamble daha yapılacaktı. Tıpkı namzet elan çıkmasaydı kayyuma giderdi pakt. Ego kendimi attım ortaya. Bu kulübü kayyumun eline bırakmamak amacıyla aday oldum. Elimden geldiği kadar çalışacağım. Şirketleşme olduğu ant futbol branşı seçme şeyiyle şirkete devrolacak. Bu şirketin yüzde 51’i kulübün köylü kalan yüzde 49 pay birlikte yatırımcılarının olacak. Ben Gençlerbirliği’nin malına ayn çalı benzeri âdem değilim, ayn dikenin bile gözünü oyarım. İlk seçildiğimiz zaman İlhan Cavcav’ın mezarına gittik. Rahmetlik çok gür benzeri arkadaşımdı. Onun mezarında ‘Gençlerbirliği’ni çarkıt günlerine getirmeye çalışacağım.’ diye niteleyerek bayram vermiştim,.Tekrar diyorum, kasem ederim çalışacağım.”

Dokuz Canlı Diyadin’in istifasından sonradan Spor Pupa 1. Lig’üstelik saha düz kırmız-siyahlı takım üzere maharet yönetmen arayışında olduklarını tamlayan Akdaş, “Takımımızdan hocamız da ayrıldı. Ayrılmasın diye uğraştım. Herkesin paralarını vereceğimizi söyledim. Hepsini da ödedik amma ayrıldı. ‘Niye ayrıldın?’ dedim, ‘Ben ayrılacağım, şampiyon topluluk çalıştıracağım.’ dedi. Peki arkadaş, güle güle. Takımımız kâin kadroyla ev içinde çalışıyor. Tahtayı açıp yeni para aktarımı yapana büyüklüğünde birlikte bu kadroyla gitmeye mecburuz. Maddi adına alacaklar ödenecek ve takımımızdaki bu uyum sürecek. Bakir ustalık yönetmen arayışımız var. İsim vermeyeceğim.” değerlendirmesinde bulundu.Share: