Serencam zaman bilgi | Ankara Site Hastanesinde serebral palsi farkındalık toplantısı yapıldı

Ankara Şehir Hastanesi Hikmet Tedavi ve Iyileştirme Hastanesi’nde 6 Ekim Acun Serebral Palsi (SP) Farkındalık Toplantısı düzenlendi.

Toplantının açılışında konuşan Baştabip Prof. Dr. Dünya Yaşar, serebral palsinin tıpkı hastalık olmadığını belirterek, “Hayatın erken döneminde yaşanılan olumsuzluklardan ahir süreçte ara sıra engelliliklerle yaşamın rotasını değiştiren bir süreçtir.” dedi.

Bu süreçte fizik otama ve rehabilitasyonun büyük önem taşıdığına belen fail Yaşar, serebral palsililerin engelleri aşarken zorlukların azaltılması amacıyla dirim kalitesini artırmaya çalıştıklarını söyledi. Yaşar, hem serebral palsili kişilerin hem bile ailelerin neler yaşadıklarını yakından bildiklerini anlatım ederek, “Bizler, bu konudaki eksiklikleri görerek, Afiyet Bakanlığı bünyesinde hizmet verdiğimiz tahminî 50 yatağı, pediatrik iyileştirme amaçlı ayırdık.” diye niteleyerek konuştu.

Yükseköğretim Müesses Üyesi Prof. Dr. Safa Kapucuoğlu üstelik öncelikle bellek felci namına tanımlanan serebral palsinin hangi olduğunun bol bilinmesi gerektiğini söyledi.

Erken teşhis ve tedaviye erişiminin önemini vurgulayan Kapucuoğlu, acun genelinde 10 milyon serepral palsili bulunduğunu belirtti.

Türkiye’de de sayının efdal olduğunu nâkil Kapucuoğlu, “Verilere göre izleme geliştirilmesi cesim olduğu için sağlık verilerine ulaşılmalı. Bunun yanında iş birliği majör. Dayanabilen haddinden fazla eksperlik alanları var. Diş hekiminden hemşireye, ışın bilimi teknikerinden açkı ve danışma terapistine büyüklüğünde dokuz canlı haddinden fazla keyif profesyoneli, serebral palsi ile yakından evet bile uzaktan ilgilidir. bu haysiyetle esenlik profesyonellerinin eğitimi ve mesleklerini yürütme ederken iş birliği yaparak dokunaklı ve birikimi birleştirmesi eke.” değerlendirmesinde bulundu.

Ankara İl Esenlik Müdürü Mualla Niyazi Kurtcebe ise serencam yıllardaki gelişmelerle birlikte tanıdan tedaviye büyük ilerlemeler olduğunu kaydederek, “Daha ilk evde tabletlere bağımlı olan çocuklarımız, şu zaman rehabilitasyon merkezlerimizden faydalanıyor ve sahn standartlarını elan da ilerletiyor.” dedi.

Share: