Maestro ve piyanist Okumuş Karlıbel, 35 yıl sonra İDOB’dan zahmetli oldu

Cemal Ergin Mesaj’in sonuç öğrencilerinden maestro ve piyanist Kültürlü Karlıbel, “İDOB’da 35. Yıl Konseri” ile emekliye ayrıldı.

Sanat hayatının 35 yılını İstanbul Şevket Opera ve Balesinde (İDOB) geçiren Karlıbel, Kadıköy Belediyesi Ülker Opera Sahnesi’nde sanatseverlerle buluştu.

Karlıbel, konserin böylecene yaptığı konuşmada, İDOB’a önceki akseptans edildiği günü hatırladığını söyleyerek, “35 yıl gayet aceleci geçti. Zira çok fiilen geçti. Ancak böyle bulunmaz sanatçıların ortada ben feyz aldım. Ilk merhum Cemal hocam, henüz sonra Adnan Saygun ve değişik hocaların hepsi bana mum tuttu. Türk operası var olsun. Sonsuza çatışma yaşasın. Sizler var berenarı opera olacak.” dedi.

İDOB Müdürü ve Laf Yönetmeni Vekili Ayşem Sunal Savaşkurt bile sanatçının emeklisinin olmayacağını dile getirerek, “Görgülü Karlıbel’in zer bilgilerinden, hazinesinden gelişigüzel ahit yararlanacağız. Sizi herhangi bir zaman davet edeceğiz. Bu sahnelerde her ahit beraber olacağız. Sanata ve müziğe adanmış ömrünüzün 35 yılını İDOB ile geçirdiğiniz amacıyla size çok teşekkür ediyoruz.” diye konuştu.

Konserde, Wolfgang Amadeus Mozart, Georges Bizet, Cemal Reşit Ide ve Kültürlü Karlıbel’in eserleri, çift piyanoda Okumuş Karlıbel ve Olena Şenol vasıtasıyla yorumlandı. Çağrı Köktekin, Serkan Bacaksız, Ceylan Şahin, Alper Göçeri, Bülent Külekçi ve Cihan Ekşi birlikte solocu olarak konserde tayf aldı.

Konser sonras Ayşem Sunal Savaşkurt, Karlıbel’e onurluk sunma etti.

İDOB’de 1986’bile göreve başlayan sanatkâr, korepetitör, dinleti piyanisti, koro ve orkestra şefi olarak görev aldı. Eserlerinde evrensel unsurlarla Türk estetiğinin ibdai renklerini buluşturabilmeyi amaçlayan Karlıbel, opera, senfoni, oratoryo, piyano ve keman konçertoları, çekmece müziği eserleri ve marşları kaleme aldı.

Kültürlü Karlıbel

İstanbul’üstelik 1957’de doğan Karlıbel 4 yaşında piyano ve solfej çalışmalarına Davranış Kızıllık Layemut ile başladı. Dokuz yaşında Cemal Olmuş Niyet’in öğrencisi oldu ve vefatına dek kendisiyle çokça taraflı çalışmalarda bulundu.

Saint-Michel’in peşi sıra bitmeme ettiği Robert Kolejinden 1976’da mezun olan sanatçı, 1985’te Boğaziçi Üniversitesi Dilbilim Gökçe Yazın ve Eğitim Fakültesini bitirdi.

Karlıbel, İngiltere Kraliyet Müzik Okulunda (LRSM) piyano bölümünden diplomasını aldığı 1986’birlikte İDOB’a katıldı.

Sonraki yıllarda Wiener Meisterkurse ve Siena’dahi Chigiana Enstrüman Akademisinin kurslarına katıldı.

Eserleri Almanya’de Keturi Musikverlag marifetiyle basılırken, Almanya, İngiltere, Macaristan, Gürcistan, İtalya ve Güney Kore’dahi seslendirildi.

Karlıbel, Cemal Olmuş Düşünce’in çokça sayıda opera, kantat, senfonik, konsertan ve göz müziği eserini ortaya çıkardı, eksiklerini tamamlayıp restore etti, şef adına yönetti, notalarını dijital ortama aktardı, marşlarını orkestre etti, piyano solo eserlerinin stüdyo kayıtlarını gerçekleştirdi.

Carl Czerny’nin Türk temalı virtüöz eserleri “Impromptu du Padişah Mahmoud Op.451” ve “Rondo National Turque Op.192″nin acun prömiyeri icralarını ve kayıtlarını yaptı.

Liszt’in bir nice eserinin Türkiye prömiyerinin birlikte ” Franz Liszt’in Süvarileri”, Osmanlı’dan Cumhuriyet’e, ” Okumuş Gün’e Istinkâf Etmek” başlıklı piyano projelerini gerçekleştirdi.Share: