Yöre sözünü Okumuş Örs’ün yazdığı kitapta, basketbolun ana kültürlerini anlattı

Türk basketbolunun söylence başantrenörü Münevver Örs’ün yöre sözünü kaleme aldığı “Basketboldan Hayata 12 Dev Kadem” kitabının yazarı Mehmet Kurt, bu branşın asıl kültürlerinin özellikle iş ve danışma dünyası almak için bütün mesleklere örnek olduğunu söyledi.

Vazıh Örs ve Pahal Yılmayan kabilinden Türk basketbolunun efsane başantrenörlerinin desteğini alıp, A Milli Ayvaz Basketbol Takımı’nın lakabı “12 Dev Adam”dan esinlenerek kitabını kaleme alan Mehmet Kurt, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Ankara MTA’da basketbol oynayan amma yaşadığı yanılma dolayısıyla er yaşta enerjik spor hayatını sonlandıran Aldanmaz, hisse senedi dünyasında elde ettiği başarılarda basketbolda öğrendiği temel kültürlerin payının nazik olduğunu dile getirdi.

Kaleme aldığı kitabın hikayesini anlatan Kurt, şunları kaydetti:

“Kitabın hikayesini ’12 Dev Herif’dan yola çıkarak yazdım ve basketbolun bir koşturmaca sporu olmadığını, bir felsefesinin olduğunu, karı, hisse senedi, ekol hayatında birlikte bu sporun felsefesinin kullanılabileceğini söylemek istedim. Basketbolun hayata kattığı 12 kültürünü belirledim. Paylaşma, el birliği, pes etmeme, terbiye, önderlik, antrenör, köylü bildirim, ant yönetimi gibi belirlediğimiz özelliklerin içini bu kitapta doldurduk. Basketbol oynayıp üstelik iş, sanat, haber dünyasında düz alan insanların görüşlerini aldık.”

Basketbolun takım sporu olduğuna dikkati çeken Aldanmaz, “Herkesin uzun boylu olduğu yerde tıpkı takımın galip gelmesi gibi değil. Tümce kısa olursa birlikte imkânsız. Çok farklı kültürden mevrut insanlar topluluk oluşturuyor. Bu büyüklüğünde ayrımlı kültürden mevrut insanların aynı hedefe kitleniyor olmasının benzeri anlamı var. İş dünyasında dahi farklı kültürden insanların aynı arada olması anlamlı tıpkısı husus. Biz kitabı çıkartırken, çocuklarımıza, gençlerimize bu sporun sinerjisinin çok şanlı olduğunu anlattık. Liderlik kültürüne gelirsek; çalıştırıcı ve kaptanın iyi tıpkı lider olmazsa takımın dağılabileceğini anlattık.” diyerek konuştu.

Işıklı Örs’e teşekkürname

Mehmet Aldanmaz, kendisinde haddinden fazla iri emeği olan Münevver Örs’ün bu kitabı hazırlarken de muhteşem bindi verdiğini dile getirdi.

Münevver Örs’ün Türk basketbolunun bildirme balaban isimlerinden biri olduğunu vurgulayan Aldanmaz, “Okumuş hocamız kitabın ön sözünü yazarak beni çok onurlandırdı. Hakeza bire bir kitaba çokça ihtiyaç olduğunu, çok dolgunca bir konuya temas ettiğimizi, aynı zamanda 12 Dev Adam’dan yola çıkmamızdan bile haddinden fazla mutlu olduğunu söyledi. Onun o sunturlu dileklerini aldığım üzere çok bahtiyar oldum. Yavaş Yılmayan hocamız dahi bu kitapta var. Bu iki değerden çok bereketli faydalanmalıyız. Okumuş hocamızın federasyondaki görevi gereği bu kitabı gençlerimize başvuru ettiğini birlikte düşünüyorum. Çünkü gençlere ulaşmamız geçişsiz.” ifadelerini kullandı.

3×3 basketbola katkı

Mehmet Aldanmaz, Lokman Hekim Esenlik Grubu vasıtasıyla düzenlenecek ve Türk Telekom’un da ödül sponsoru olacağı Biricik Pota Ortaöğretim Basketbol 3×3 Turnuvası’yla ilgilendiren de vukuf verdi.

Kurt, geçen yıl başlatılan projenin çok büyük sargı gördüğünü, bu sene dahi Ankara’bile 8- 29 Ilk Teşrin tarihlerinde düzenleyeceklerini anlatarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bu projenin paydaşları var. Öncelikle Toyluk ve Spor Bakanlığı. Bakanlığımız projeyi duyunca çokça bahtiyar oldu. Tekmil Türkiye’ye üstelik yaymamızı istediler amma öncelikle Ankara’bile yapıp benzeri anne monte etmek istedik. Gereken tam desteği vereceklerini söylediler. Bizim üzere bu bandaj çokça muhteşem, teşekkürname ediyorum. Ankara İl Milli Terbiye Müdürlüğümüzün da onayını aldık. Onların onayı olmasa okulları işin içine sokamazdık. Amacımız gençlerimizin, alelhusus pandemi sonrası, içtimai hayata elan çok katılmalarını hatırlamak. İlk hedefimiz Ankara’daki liseler. Tabii kim hep liselerin katılımı benzer değil. Katılımı bu yüzden kısıtlanmış sayıda tuttuk.”

Cesim sponsorların bu projeye bindi verdiğinin altını çizen Kurt, “Bağış sponsorluğumuz üstelik var. Biz bu yapılanma için hiçbir öğrenciden ücret istemiyoruz. Türk Telekom bu işin sponsoru. Türk Telekom ödül sponsorumuz. Hele basketbolu duyarlı duymaz işin içine dercetmek istediler. Bu organizasyonun tamamını dahi Lokman Doktor Esenlik Grubu karşılıyor. Çocuklarımıza ancak dışı kaynaklı mahsulat vermektense milli besin ürünlerimizle onlara gurup etmek istedi. Atatürk Orman Çiftliği’nin süt, soda, katık gibi ürünleri üstelik bu organizasyonda olacak.” diye konuştu.

Kurt akıbet kendisine, bu projede vadi takanak gençlere kebir bir fırsat sunduklarını dile getirerek, “Burada oynayan gençlerimizi Türk Telekom Basketbol Takımı’nın antrenörleri dahi izliyor. Gençler burada kendilerini gösterirse, kulübün bünyesine bile alınıyor. Ulaşılamamış, yeteneği keşfedilmeyi bekleyen gençleri birlikte sonunda ilişkin kişilerle buluşturuyoruz. Federasyonun ilişkin biriminden eşhas üstelik gelip izlediğinde, ‘Bu bala 3×3 basketbol için yetiştirilebilir.’ diyerek bünyesine katabilir. Ülkemize dahi böyle benzeri katkımız olacak. Bu konuda grup olarak haddinden fazla heyecanlıyız.” diye niteleyerek sözlerini tamamladı.Share: