Konak’ın 60 Almanak Gevrekçisi Zeynel Ergin’in Adı Fırınının Bulunduğu Sokakta Yaşayacak

Konak Belediyesi, İzmir’da 60 sene boyunca gevrekçilik eden ve sabık sene yaşamını yitiren Zeynel Reşit’in adını kişi fırınının bulunduğu sokağa verdi. Kente ayar katan simge isimlerin adını neşelendirmek istediklerini tamlayan Eğlek Belediye Başkanı Abdül Keleş, “Zeynel Ergin ağabeyimiz de İzmir’in çıtır çıtır geleneğini, tadını yaşatmış, gelecek kuşaklara birlikte taşımış çokça oylumlu ayrımsız âdemoğlu” dedi.

İzmir’in alem mekanlarından Zeynel Ergin Gevrek Fırını’nın sahibi rahmetli Zeynel Olmuş’in ismi 60 sene süresince gevrek ürettiği fırının sokağına verildi. Han Şehremaneti Meclisi’nde görüş birliğiyle alınan kararla 1466 Sokak’a Zeynel Olmuş’in fotoğrafının bile bulunduğu ölümlü tabelasının yerleştirildiği törene Konak Belediye Başkanı Abdül Batur, CHP Eğlek İlçe Başkanı Atak Küçükoğullarından, Alsancak Mahalle Muhtarı Firkat Akuzun ve kesim muhtarları, Zeynel Reşit’in eşi Müzeyyen Olmuş, oğulları Özer, Ömer, Öner Olmuş ve eşleri, İzmir Pide Gevrek Vesaire Esnaf Odası Başkanı Şükrü Erişen, Eğlek Belediyesi sedir üyeleri, sivil topluluk kuruluşları temsilcileri, Alsancak sakinleri ve fırının gedikli müşterileri katıldı. Can anların yaşandığı törende, geçtiğimiz sene sevimli veda fail Zeynel Olmuş üstelik tıpkısı nöbet henüz anıldı.

BATUR: “SİMGE İSİMLERİ YAŞATMAYA BITMEME EDECEĞİZ”

Törende mütekellim Konak Belediye Reisi Abdül Bahadır, Zeynel Reşit’in İzmir’in gastronomi kültürüne katkısının haddinden fazla yetişkin olduğuna ilgi çekti. İzmir gevreğinin farkına değinen Başbuğ Batur, şöyle konuştu:

“Çekirdeğe çiğdem, domatese domat diyen İzmirliler geçmişten bugüne kentin değerlerine, dayanışma süresince eş çıkıyor. Kentin simgesi reşit, gastronomi kültürüne haddinden fazla kocaman katkılar vermiş, bu değeri ati kuşaklara da taşımayı bilmiş, çok zer Zeynel Reşit’in ismini yaşatmak amacıyla buluştuk. Yaşadığımız domuzuna kentimiz İzmir, dayanışma kültürünün olduğu, Mustafa Kemal Atatürk ve onun değerleri başta tevessül etmek amacıyla geçmişinden bugüne değerlerine eş sâdır tıpkısı site. Konak Belediyesi namına tığ de kente değer katan, kentin simge isimlerini yaşatmaya ehemmiyet veriyoruz. Şadan Gökovalı, İzmir Ağababa Sancar Maruflu, Ziyalı Erten gibi isimleri, adlarını verdiğimiz sokaklarda, alanlarda ve merkezlerimizde yaşatıyoruz. Zeynel Ergin ağabeyimiz bile elan ilkokul yaşındayken gevrek satmaya başlamış, İzmir’in çıtır çıtır geleneğini, tadını yaşatmış, ati kuşaklara üstelik taşımış çokça mehabetli benzeri beşer. Zeynel Reşit kadar kente damgasını vurmuş kişilerin isimlerini yaşatmaya devam edeceğiz.”

ERGİN: “AİLEMİZ HADDINDEN FAZLA ŞIŞMAN”

Sülale yerine mütekellim Özer Ergin de babasının hayatının işyerinin bulunduğu sokakta geçtiğini, kendilerinin da aynı sokakta büyüdüklerini belirtti. Sülale namına bu sokağın babalarının ismiyle anılmasından alım duyduklarını dile getiren Olmuş, “Babam Zeynel Olmuş, site kültürüne muhteşem bir miras bıraktı. Bu sokağın babamızın ismiyle anılması ailemize büyük gelgel veriyor. Tığ eş olarak babamızın bize bıraktığı bu mirası sürdürmeye himmet ediyoruz. Babam çalışkanlığı, ustalığı ve mütevazılığıyla bu kente derece kattı. Ben ailemiz hesabına, kül faaliyet arkadaşlarımız adına ve babam yerine Konak Belediye Reisi Abdül Bahadır’a teşekkürname ediyorum” diyerek konuştu.

AKUZUN: “ALSANCAK’IN BABASIYDI”

Alsancak Muhtar Mübayenet Akuzun da “Zeynel ağabeyimiz, Alsancak’ın babasıydı. Zaman hepimiz onun üzere buradayız. Han Belediye Başkanımıza ve bütün ekibine Zeynel ağabeyimizin adını yaşattığı amacıyla teşekkürname ediyorum” diye niteleyerek Zeynel Reşit’in mahallede haddinden fazla müstehap bire bir derece olduğunu vurguladı.

Share: