Yabancıya as eden emlakçıya anahtar şartı

Yurtiçinde çalışan emlakçılara 2019 yılının antrakt ayında getirilen Mesleki Ehliyet Belgesi zorunluluğundan sonradan yabancıya müteveccih satma özne firmalara da aranjman geliyor. Almanak 40 bin bandının üstünde yabancıya bölük satışının yapıldığı Türkiye’da, Yer ve Şehircilik Bakanlığı ve Maliye ve Tecim Bakanlığı’nın, Arsıulusal Emlak Ticareti Yönetmeliği üzerinde çalışmaya başladığı belirtiliyor. Sene sonuna akıllıcasına çıkması beklenen yönetmelikle, yabancıya mir eden müşareket çalışanlarına arz beş altı benzeri ecnebi çevirici irfan şartı getirilecek. Uygulama kapsamında üniversitelerde ilişkin bölümlerin açılması ve bu eğitimden geçenlere şehadetname koşulunun getirilmesi planlanıyor.

“Hem komütatör bilecek hem birlikte taşınmazlar bilgisi olacak”

Elverişsiz içre gayrimenkul satışı eden şirketlere Yurt Müşavirlik Sertifikası’nın geldiğini tamlayan Mars Investment Umumi Müdürü Kağan Yer, demin üstelik analog ayrımsız uygulamanın yabancıya as amacıyla geleceğini söyledi. “Şu anda İstanbul Tecim Odası, Maliye Bakanlığı, Ticaret Bakanlığı ile makul üniversiteler konuyla ait çalışıyor” diyen Kenar, “Konuyla ilgilendiren eğitim programlarının hazırlanması gerekiyor. Özellikle Arsıulusal Gayrimenkul Ticareti Yönetmeliği konusunda eskiz haline mevrut metinler var. Yılsonuna doğru hayata geçirilmesini düş ediyorum. Böylelikle yabancıya gayrimenkul satan şirketler bu sürece girerler” dedi. Yönetmeliğin gayrimenkul ticaretinin elbette olacağı, gayrimenkulü satan firma ile çalışanların hangi kriterlere sahip olacağı kadar düzenlemeleri içerdiğini belirten Kenar, “Zira yabancıya eş tıpkı zamanda Türkiye’yi öncelemek anlamına geliyor. Zımnında bunu yapanın muhtemelen kriterlere ehil olması gerekir. Bu kriterler beyninde açacak şartı olacak. İngilizce kadar tıpkı dilin yanı sıra gittikçe Rusça ve Acemce gibi dilleri de irfan koşulu sağlanmalı” diye konuştu.

Şu anda yabancıya taşınmazlar satan 6 ila 7 bin civarında iştirak olduğunu nâkil Kağan Kenar, “Yaptırım olmayınca volta acentesi, evet dahi tıpkı manav gelip yurt satabiliyor. Sertifika bu karmaşık düzeni sonlandırıp, pazarın düzenlenmesini sağlayacak” dedi.

“Tecim Bakanlığı’ndan talimatname bekleniyor”

Az Dışı Tanıtım Derneği (GİGDER) Başkanı Ömer Faruk Akbal, ecnebi yatırımcı üstüne Türkiye’nin itibarının söz konusu olduğunu vurguladı. Akbal, “Bu nedenle çokça elan kırılan davranmamız gerekir ve bu işi herkesin yaptığı tıpkısı hisse senedi olmaktan çakmak zorundayız. Topluluk namına bu amaçla talimatname kriterleri hazırladık. Kasaba Kentçilik Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı ile paylaştık. Önümüzdeki günlerde Tecim Bakanlığı ile ayrımsız araya geleceğiz. Bu görüşmeden sonra sektörle işbirliği yaparak Ticaret Bakanlığı marifetiyle yönetmeliğin çıkarılmasını bekliyoruz” diye konuştu. Ömer Faruk Akbal, talimatname çıktıktan sonradan firmalara benzeri yıl gibi aynı intikal dönemi da öngördüklerini aktardı. Bu müddet ortamında İstanbul Ticaret Üniversitesi ve arsıulusal benzeri darülfünun ile işbirliği yaptıklarını anlatan Akbal, “Buradan alınacak sertifika ile bilcümle dünyada emlak hizmeti verebilecek düzeyde aynı eğitim bilimi programı hazırladık” diye niteleyerek konuştu. (Acun / Leyla İlhan)

Share: