Denizli haberi: Sakat Güney Afrika Cumhurbaşkanı Zuma 15 mahiye mapus cezasını tamamladı

Mahkemeye itaatsizlik suçundan 2021’de 15 kamer hapishane cezası kayran ve bunun büyük bölümünü keyif gözetimi altında evinde nâkil eski Güney Afrika Reisicumhur Jacob Zuma, bugün bakımından cezasını tamamladı.

Jacob Zuma, ismini taşıyan finans üzerinden yaptığı mukayyet açıklamada, Kanunuesasi Mahkemesinde sunulan 15 aylık cezaevi cezası süresinin bugün bakımından sona erdiğini belirterek “Bu benim için elinin körü duygularla meşbu ayrımsız çevrim.” ifadesini kullandı.

Zuma, bu hissin 1973’te Robben Island Cezaevi’nden boşaltma olduğu zamankiyle benzer tıpkısı hissiyat olduğunu belirterek Esas Mahkemesince namına verilen bu cezanın, demokrasi ve hürriyet gibi kendisinin uğrunda çarpıştığı değerlerle bağdaşmadığını kaydetti.

Eski Güney Afrika Cumhurbaşkanı açıklamada, bu mapushane cezasının kendisi ve taraftarlarınca hükümsüzlük ve gâvurluk namına görüldüğünü dahi vurguladı.

ANC’nin eski marjinal liderinden

2009-2018 yıllarında Cenup Afrika’yı yönetmen Zuma, hakkındaki yöntemsizlik iddialarının ardından partisi Afrika Millî Kongresi (ANC) aracılığıyla yönetimden halk çektirilmişti.

Ülkeyi 1948-1994 yıllarında müdür parafin ırkçı apartheid rejimine alın mücadelenin kalesi ANC, 1994 yılında beri kesintisiz yerine iktidarda bulunuyor.

Genç yaşlardan itibaren ANC çevrelerinde vadi düzlük ve partinin mugayir dayanma örgütü Ulusun Mızrağı (Umkhonto we Sizwe) üyesi olan Zulu kökenli Zuma, 1963 yılında rejim güçlerince yakalanıp, ülkenin ilk siyahi Reisicumhur Nelson Mandela ile Robben Adası’nda 10 yıl dam yattı.

Hapisten çıktıktan sonraki yıllarda yeraltında ANC’nin önde mevrut liderlerinden biri haline gelen Zuma, demokrasiye geçişten bilahare üstelik politikada hareketli yerine yer aldı.

Zuma hapse girdiğinde çıkan isyanda 200’den çok kayırıcı öldü

Hakkında usulsüzlük ve yağız para aklama üzere çok sayıda suçtan soruşturmalar mevcut Zuma, bu soruşturmalarda ifade vermeye gitmediği üzere Kanunuesasi Mahkemesince mahkemeye itaatsizlikten 15 ay dam kararını evvel direnişle karşılamıştı.

Taraftarlarının silahlı şekilde Zuma’nın evinin etrafında toplandığı muhtel aynı sürecin peşi sıra 8 Temmuz’dahi teyit olan Zuma, Estcourt Cezaevine konulmuş, bunun üzerine ülkenin en neşeli eyaletlerinde Gauteng ve KwaZulu Natal’birlikte günlerce süren gayret ve çapul olayları yaşanmıştı.

Bu olaylarda resmi kayıtlara göre 354 can hayatını kaybetmişti. Sigorta kayıtlarına bakarak 1 milyar doların üzerinde maddi hasar meydana gelmişti.

Zuma 14 Ağustos’ta bir operasyon amacıyla hastaneye kaldırıldıktan tıpkı müddet sonradan, itirazlara karşın afiyet gözetiminde tutmak için evine çıkıp cezaevi cezasının kalanını burada tamamladı.

Share: