Eskişehir’birlikte kiralık ev fiyatları yüzde 40 arttı

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) sistem sonuçlarının daha açıklanmamasına rağmen üniversitelerin yüz yüze terbiye kararının ardından Eskişehir’üstelik emlak piyasası canlandı. Küçük Asya Üniversitesi’nin yanı sıra Eskişehir Osmangazi ve Eskişehir Beceri üniversitelerinin bulunduğu kentte sülale kiraları şimdiden yüzdelik 40 oranında arttı.

Eskişehir Emlakçılar Odası Başkanı Gazi Polat, talebin çok olması zımnında kiralık aile fiyatlarında çoğalma yaşandığını söyledi.

Çelik: Bazı fırsatçılar, değme dönemi olduğu kabilinden bu dönemi dahi kullanmak istiyorlar

Koronavirüs zımnında güzeşte sene evlerin gereksiz kaldığını anlatım eden Çelik, şöyle konuştu:

“Kışın evlerin yersiz kalması sebebi ile ocak sahiplerinin kâh giderleri oluştu. Okulların çatlama kararıyla talebin haddinden fazla olması eş fiyatlarının artmasına amil oldu. Hep hazırlıklarımızı yapmamıza karşın, Eskişehir’de kiralık eş üzerine sorunlar yaşamaya başladık. Bu yıl kiralık familya fiyatlarında kısaca yüzde 40 çoğalma meydana geldi. 500- 600 liraya verdiğimiz evler, 1000-1500 liraya büyüklüğünde gidiyor. Yaz sezonuyla gelişigüzel yeni evli çiftler ocak sancımak istiyorlar. Bazen fırsatçılar, temas dönemi olduğu kadar bu dönemi da gitmek istiyorlar. Bunu bize gelen şikayetlerden üstelik anlıyoruz. Kesinlikle fırsatçılara beniz verip heves etmesinler. Nasıl mezuniyet belgesi olan yurt danışmanı arkadaşlarımıza başvurma etsinler. Hakeza dönemlerde genel ağ üzerinden eş kiralaması yapılıyor. Bunun bile bitirme belgesi olan üyelerimizden yapılmasını tavsiye ediyorum. Çünkü vatandaşlarımız internet üzerinden tek olmayan tıpkısı evi kiralayıp oraya mülk gönderebiliyorlar ve dolandırılıyorlar.”

Yurt Danışmanı Karabıça: Daire ve apart fiyatları uçtu denilebilir

Öğrencilerin gelmeye başlamasıyla gelişigüzel ellerinde kiralık karı kalmadığını belirten Yurt Danışmanı Melih Karabıçak, şu ifadeleri kullandı:

Üniversitelerden karşı karşıya yetişek açıklamaları olduktan sonraları, öğrenciler gelmeye başladılar. Sabık yıl evlerini boşaltıp revan öğrenciler yeniden geldi. Bu bile çetin ayrımsız istek oluşturdu. Şu anda benim elimde neredeyse kiralık ocak bulunmayan. Kiralanmayan yemeden içmeden biraz lime ev kaldı. Henüz de dilek var. Bu dilek doğrultusunda kira artışı gözlendi. Familya sahipleri genelde böyle yapıyor. Geçen yıl 500 liraya verebilmek için uğraştıkları dairelerin fiyatları imdi 1000- 1500 liralık ortada kiralanıyor. Öğrenciye ev lazım, fiyatların düşürülmesi geçişsiz. Daire ve apart fiyatları uçtu denilebilir.

Toprak: Maalesef halkımız oportünist, şikayetçiyiz amma ne yapacaksın?

Küçük Asya Üniversitesi’ne yeğleme fail kızına ocak bakmak için Manisa’dan gelen Ayhan Arazi de kiralık karı fiyatlarından yakındı. Üniversiteye andıran mahallelerde sülale baktıklarını anlatan Toprak, “Kızımız üzere kalacak düzlük bakıyoruz. Gelmeden önce araştırdığımızda fiyatlar 800-1000 teklik arasındaydı. Buraya geldiğimizde 1500 teklik üzere fiyatlar veriliyor. Maalesef halkımız fırsatçı. Şikayetçiyiz ama ne yapacaksın? Çocuğumu burada nerede bırakacağım? Benzeri şekilde başının çaresine çalmak durumundasın. Bakıyoruz, arıyoruz. Eskişehir kulaklı, tığ kepçe hakeza dolaşacağız” ifadelerini kullandı.
Apart İşletmecisi Fırat Yavaş ise, koronavirüs sürecinden taşınmazlar piyasasının ciddi etkilendiğini söyledi. Üniversitelerin yüz yüze terbiye kararıyla baştan aynı canlanma yaşandığını kaydeden Gösterişli, “Eskişehir üniversite şehri olduğu için esnaf birlikte bundan kırıcı anlamda etkilendi. Üniversitelerin açılıp, bizim ve değişik esnafın da rahatlamasını bekliyoruz. Fiyatlar gayet akla yatkın. Seçkin bütçeye akla yatkın fiyatlarda apart kâin. Yurttaş üzere kiralık ocak çevirmek elan alımlı. Kiraya verdikten sonradan tek ilgilenmiyor. Amma apart ve güçlükle işletmeciliğinde okkalı tıpkı harcama oluyor. Kira, ön kesinti, fatura KDV giderleri oluyor” şeklinde konuştu.

YÖK: Üniversitelerde karşı karşıya terbiye başlayacak

Yükselen ev kiraları ‘kapora dolandırıcılığını’ artırdı

İstanbul’de icar artışının en erdemli olduğu mahalle mahsus oldu

 

Share: