Kar yağışının olmadığı Bingöl’de, vatandaşlar güneşin tadını çıkardı

Kar yağışının olmadığı Bingöl’de, vatandaşlar güneşin tadını çıkardı

BİNGÖL Geçtiğimiz sene bu aylarda kar yağışı ile savaşım fail Bingöl’birlikte beklenen kar daha yağmadı. Kar hesabına güneşli havanın bilge olduğu kentte, vatandaşlarda güneşin tadını çıkardı.

Geçtiğimiz yıl bu aylarda kar yağışı ile mücadele fail Bingöl’bile, muhtemel kar daha yağmadı. Yüksek rakımlı bölgelerde duruluk açıklık yağan kar, şehir merkezinde henüz etkisini göstermedi. Kar hesabına güneşin hakim olduğu şehir merkezinde dahi vatandaşlar güneşli havanın tadını çıkardı. Gelgel sıcaklığının 5 ile 9 basamak arasında değiştiği merkezde vatandaşlar yaya kaldırımı kenarlarında oturarak güneşli havada çaylarını yudumladı. Değme yıl bu mevsimde 1-2 metre kar olduğunu ve sınırlanmış alanlarda oturduklarını belirten vatandaşlardan Abdulrezzak Turhan, kar yağışının artağanlık olduğuna dikkat çekti. Turhan, “Cenabıhak’ın tıpkı hikmetidir. Herhangi Bir yıl bu mevsimde 1-2 metre kar oluyordu. Allah aynı lütuf vermiş, kar bulunmayan hava normaldir. Köylerde ve kent süresince şuan ulaşım normaldir. Kar faydalıdır. Tıpkısı yurttaş yerine aynı kul namına ben yağıştan tarafım ve yakarış üstelik ediyorum. Kar dahi baran dahi ayrımsız berekettir. Güneşte oturuyoruz, güneşleniyoruz ve ahbapça ediyoruz. Değişik senelerde şu mevsimde dışarda oturamıyorduk havalar soğuktu, bilcümle sınırlanmış yerlerde oturuyorduk” dedi.

Tendürüst kırsalında yaşadığını ve herhangi bir yıl bölgelerindeki dağlarda 10 metre kar olduğunu belirten Mehmet Emniyetli Varlı ise “Seçkin yıl bu zamanda bizim köyün olduğu bölgelerde vadi yer 10 metre kar vardı. Şuan dahi köye gidip geliyoruz. Cenabıhak hayra çevirsin. Bağımlı ki kar iyidir ama bu dağlarda kar yağmazsa bizim köylerde yaşam sıkıntılı tamam. Gine Allah’ın takdiri peki” diyerek konuştu.

Share: