2 Eylül’de inşaatlar duracak

Başta çimento almak amacıyla inşaat girdilerindeki bedel artışları, Türkiye’de tıpkı unsur el açtı. Karşılık artışlarından şikayetçi olan yapım müteahhitleri hisse senedi tevdi kararı aldı. İnşaat Müteahhitleri Konfederasyonu (İMKON) öncülüğünde gerçekleştirilen Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı’nda, inşaatların 2 Eylül Perşembe haset durdurulması kararı imdi. Kararı açıklayan İMKON Umumi Başkanı Tahir Tellioğlu, çimento sektörünün, kamu girişimlere rağmen remiks yapmaya devam ettiğini söyledi.

Eylem kararının açıklanmasının ardından İMKON’mağara resmi hesabı ilkin koyulmak amacıyla, Federasyon genel sekreterinin ve vabeste derneklerden bazılarının Twitter hesapları kapatıldı.

Geçtiğimiz günlerde inşaat sektörünün balaban girdilerinden olan çimentodaki faziletkâr biçimli karşılık artışlarında periferi müteahhitlerin, bu ay içerisinde inşaatlarını durdurarak gösteri yapmaya hazırlandıklarını duyurmuştuk.

“Çimento sektörü bindirim yapmaya bitmeme ediyor”

İMKON, 2 Ilkgüz Perşembe günü, Anadolu’daki bağlanak ve toplum örgütü başkanları ile bire bir araya gelerek boykot ve eylemi başlatacak. “Çimento sektörü eğer, yakın bir zaman diliminde, inşaat sektörünün, üstencilik sektörünün, kamunun, Tecim Bakanlığı’nın bu konudaki telkinlerine hilaf, keyfe biberli remiks yapmaya bitmeme ederse, aksiyon bırakacaklarını” kaydeden İMKON Genel Başkanı Tahir Tellioğlu, bugüne kadarki girişimlerinin son vermediği üzere tonu 450 TL olan çimentonun fiyatının 500 TL’ye yükseltilerek yüzdelik 12 oranında kullanılmamış remiks yapıldığını bildirdi.

Eylem kararı yüzde 80 bindi buldu
İMKON Genel Başkanı Tellioğlu, yaptığı açıklamada, Küçük Asya’daki dernekler ve birliklerle gelişigüzel online yerine “Türkiye İnşaat Sektörü İstişare Toplantısı” yaptıklarını kaydetti. Bu toplantıyla birlikte yeni kararlar aldıklarını ve uygulamaya geçeceklerini ifade eden Tellioğlu, “Toplantımızda yüzde 80 oranında ‘inşaatları durdurarak’ grev yapalım kararı aldık. 6 milyon bölük kentsel tahavvül beklerken çimento kartelinin yüzdelik iki yüz remiks yapması kabul edilemez, 250 ast sektöre dahi kısık kötülük vermektedir. Yaptığımız girişimlerden sonuç alamamanın üzüntüsü içerisinde hareket durdurma kararına geçeceğiz. Bugünkü toplantımızda mevcut inşaatları durduralım mıyı konuşurken, ara sıra meslektaşlarımız inşaatlarına on paralık başlamayarak süreci destekliyor. Haftaya Çarşamba günü millî basına izah yapacağız. Perşembe haset ise Rum’dan ati temas ve toplum örgütü başkanları ile aynı araya gelerek boykot ve eyleme başlayacağız” dedi.

“Bakanın isteklerini üstelik dinlemediler”

Pandemi sonrası yapım malzemelerine mahsus oranlarda remiks geldiğini kaydeden Tellioğlu yaşanan süreçleri yeniden hatırlatarak şunları söyledi:

“İnşaat sektörü temel malzemelerine, alelhusus çıpa ve çimentoya çok daha aşkın, fahiş oradan bindirim geldi. Amma çipo kısmen Ticaret Bakanımız Mehmet Muş’un başkanlığında yaptığımız toplantıda bakanlığın ve bizim taleplerimize uyarak indirime gidildi ve demir fiyatları kısmen arama altına alındı. Fakat çimentoya gelince gelişigüzel sabık devir eşit artışıyla karşı karşıyayız. Çimentonun yurtdışı girdisi süratle acilen bulunmayan. Yurtdışından ithalata dair bir işlenmiş durumları üstelik yok. İmalat maliyetlerinin yer muhteşem girişi erke, toprak, bunları üstelik üst üste koyduğumu devir averaj yüzdelik 50-60 ortada maliyet artışlarının olmasını akseptans edebiliriz. Ancak yüzde 200 maliyet artışları kabul edilir kabilinden değil. Bu süreçte kırıldığımız bahis 45 periyot evvel Tecim Bakanımız Mehmet Muş başkanlığında toplandığımızda sabık yıl tonda 160 TL olan çimento fiyatını 450 TL yapmışlardı. Biz buna itiraz etmiştik icra vekili beyde bize adalet vermişti. Çimentocuların birlikte demirciler gibi aynı feraset göstermelerini ve biraz indirim yapmalarını kendilerine irade etmişti. Onlar da iletilen başlarını sallamışlardı. Fakat bırakın tenzilat yapmayı kesiksiz remiks yapıldı.”

Kartel suçlaması

Eylem çağrısını çağrılarının DÜNYA gazetesinde vadi aldığına atıf eden Tellioğlu, “bunun üstene bir de yüzde 12’lik zam elan yapıldı. Hep bunları değerlendirdiğimizde ne eyvah kim hüsnüniyet söz konusu değil, bile bu birlikte yetmezmiş kadar rekabet kurumuna aykırı bir şekilde Türkiye’nin ayrı cinsten yerlerindeki çimento bölgelerini parsel parsel belirlemişler. Bu nahiye senin, bu havza benim gibi. Sen bu bölgeye karışık satamazsın kabilinden yaptırımları söz konusu” diye niteleyerek konuştu.

Betonculardan bindi geldi

Öte taraftan, betonculara muhtel beton satmayın baskısı geldiğini rapor eden Tellioğlu, “Beton firmaları de sayha halde. Bizi arıyorlar aynı grev yaparsanız bizde greve katılmak istiyoruz tarzında talepleri var” dedi.

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası’nın (ÇEİS) çimento fiyatlarına ilgili açıklamasına üstelik cevap veren Tellioğlu şu açıklamayı yaptı: “Beş Altı zaman geçmiş açıklama yaptılar. İnşaattaki çimento yararlanma oranı yüzdelik 3, bu maliyeti etkilemez deniyor. Bu kesinlikle doğruyu anlatmayan bir izah. İnşaatta averaj çimentonun maliyeti inşaatın niteliğine göre yüzdelik 7 ila 12 ortada değişir. Bunun gerekçesi birlikte şu. çimento takkadak binanın betonunda kullanılmıyor, zaman çimento dediğimiz iz kaldırım taşlarından, beton yollara, cidar örmelere, ytonglarda yapım sektöründe demirli beton yapımında benzeri çok yerinde kullanılıyor.”

Çimentocular hangi diyor?

“Çimento fiyatları, maliyet artışının altında seyrediyor”

TÜRKÇİMENTO ile Çimento Endüstrisi İşverenleri Sendikası (ÇEİS), çimento fiyatlarına ait medyada sâdır duyum üstüne kuma açıklama yaptı. Fiyatlarda yüzdelik 200 üzere olağandışı tıpkı artma yapıldığı iddialarının gerçeği yansıtmadığına vurgu yapılan açıklamada, çimentonun nitelikli bir yapının tamlık maliyeti içindeki payının kestirmece yüzde 3 düzeyinde olduğu anlatım edilerek “yapım sektöründeki karşılık artışlarının çimento sektörüyle ilişkilendirilmesi gerçeği yansıtmamaktadır” ifadesi kullanıldı. ÇEİS ve TÜRKÇİMENTO’nun açıklamasında çimento fiyatlarıyla ait şöyle denildi: “2021 yılı Orak Ayı ayında petrokok fiyatları sabık senenin Orak Ayı ayına göre yüzde 270, ithal kömür ve neşelilik fiyatları sırasıyla yüzde 193 ve yüzde 64 oranında artmıştır. Aynı dönemde dolar ark ise 6,86 TL’den 8,63 TL’ye yükselmiştir. Eksiksiz bu gelişmelere rağmen sektördeki fiyatlar, maliyet artışının haddinden fazla daha altında seyretmektedir.”

TÜRKÇİMENTO CEO’su Yanardağ Bozay da yaptığı açıklamada, “İnşaat sektörünün hisse senedi tevdi/iş bırakımı ika senaryosu üzerinde durması, bile bunu birlikte çimento sektörüne mâl etmeye çalışması az çok üzücüdür. İnşaat sektöründe yaşanan sıkıntıların nedeni olarak sektörümüzün murat gösterilmeye çalışılması, akilane görünmemektedir” dedi.

İMKON’un gösteri kararına Küçük Asya’dan destek

İMKON’un Twitter üzerinden yaptığı paylaşımlara sektörden destek geldi. Özellikle Antalya, Urfa, Mersin, Malatya, Konya başlamak üzere Küçük Asya’birlikte gelişim işleyen yüklenici dernekleri, alınacak kararda İMKON’un birlikte olduklarını zat twitter hesaplarından duyurdular. Anadolu Çatı Müteahhitleri Birliği’nden yapılan açıklamada de “Müteahhitler yalnız değildir. İMKON’A merbut 5 federasyon ile 51 ildeki birliklerimizle bu haksız zamlara dur diyeceğiz. Rakiplik Kurumu’nu göreve çağırıyoruz. Yüzbinlerce çalışanı ile 250 zir sektörün lokomotifinin felakete gittiğini görün artık” denildi.

Twitter hesapları askıya alındı

Eylem duyurusunun ardından İMKON ve merbut derneklerin Twitter hesapları bir bir kapanmaya başlandı. İMKON Başkanı Tahir Tellioğlu, konuyla ilgilendiren şu açıklamayı yaptı: “Nadir arkadaşlar maalesef İMKON ve genel sekreterliğimizin hesabını dahi kapatmışlar. Galiba benimkini dahi kapatabilirler. Çokça mehabetli değil, biz rastgele nev mücadelemizi anladıkları dilden yaparız. Sizden aksülamel adına yaptığım açıklamaları paylaşmanızı ve altında destek yorumlarınızı irade ediyorum.” bu arada, Sazak, Antalya ve Elazığ İMKON’un resmi hesapları da kapatıldı.

İnşaat sektörü toparlanma sürecinde

 

Share: