TFF’den hakem atamalarına ait tarihi karar: Basının önünde yapacağız

Süper Öbek’da akıbet haftalarda tartışma konusu olan yargıcı atamaları sonrası Türkiye Futbol Federasyonu harekete geçti. TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi, eskimemiş tıpkı uygulamanın hayata geçirileceğini açıkladı.

“BAŞKANLARIN GÖZÜ UĞRUNDA ATAMA YAPACAĞIZ”

Hakem atamaları üzerine hikmet veren Büyükekşi, “Bizler geldiğimiz günden beri bu konuların konuşulmasını istemiyoruz çünkü dünyada çokça ülkede bu konularda dedikodu azalmış durumda. Bizde dahi aynısının olması amacıyla insan etkisinin bildirme aza indirilmesi üzere çabalıyoruz. Hakem atamalarını algoritmayla yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde pakt başkanlarımızı çağırıp gözünün önünde hakem ataması yaptıracağız. Tıpkı dahi basının önünde yapacağız. Böylecene akıllıca kriterle yapıldığına kandırma olunması geçişsiz. Bu yüzdelik beniz memnuniyet getirir mi bilmem. Epey da olsa hatalar mümkün. Gözden kaçan şeyler gibi. Zamanla hepsini daha mebzul ayla getirmeye çalışacağız. Dünyada, Türkiye’de bulgu itibarıyla değme kesimde bu işi mebzul beğenmek üzere çalışmalar yapılıyor. Dünya Kupası’nda VAR’dahi nısıf bizatihi herkes devreye girecek. Ofsayt çizgisi falan çekilmeyecek bizatihi olacak. Antlaşma süresince Türkiye’üstelik da böyle icraat olacak. Dijitalleşme konusunda koca adımlar atıyoruz. Teknoloji çalmak istiyoruz” dedi.

Mehmet Büyükekşi’nin açıklamalarının devamı şöyle:

“ALTYAPILARI İNCELİYORUZ”

“Bilcümle Süper Tomar kulüplerinin Türkiye’ye reva şekilde elbet hayata geçirebiliriz onunla ilişik bir say başlatıyoruz. Önümüzde 2 pare milli maçımız var. Diyarbakır’dahi İskoçya’yla, Gaziantep’te Çek Cumhuriyeti ile oynayacağız. Bu çalışmanın arkasında Almanya’bile, Portekiz’da ve İspanya’üstelik lüzum milli takımlar bazında gerekse değme ülkede asgari 2 parça futbol kulüplerinin altyapılarını inceleyeceğiz. Geçmiş ülkemizdeki altyapıları inceleyeceğiz. Zaman bile sunu oylumlu şehirlerden biri olan Trabzon’dayız. Altyapıları inceliyoruz. Fikir alıyoruz. Bambaşka tıpkı şeyler varsa hem Türkiye’den hem sınırlı dışından bildirme mebzul örnekleri çıkartıp önceki Süper Klasman takımları doğmak hesabına hocasından tesisinden tutun, diyetisyeninden uzananına büyüklüğünde uzun şekilde inceleyip yönetimlerle gelişigüzel düzentileme yapacağız.

“AKADEMİ ZORUNLULUĞU GETİRMEYİ PLANLIYORUZ”

Bu birlikte önceki durağımız. Gördüğüm kadarıyla burada birlik tıpkı yapı var. Faaliyet verenlere teşekkürname ediyoruz. Cenabıhak sayılarını artırsın. Futbol adına çok oylumlu. Antrenörler üstünde çalışma yapmamız gerekiyor. Bu işi makul yapacaksak temelden başlamamız lazım. Futbol hesabına, 85 milyon adına daha değişik icraat süresince olmamız geçişsiz. federasyon adına yönetime geldiğimiz günden beri futbolun ekonomisiyle üstelik yakından ilgileniyoruz. Futbolun ekonomisi deyince akla evvel gelen molekül altyapı. Zira şayet kulüplerimiz altyapıya yeterince önem verip yeterince oyuncu çıkarabilirse konuşu olarak dahi rahat etmeleri tür. Bizim bile büyük projemiz Süper Öbek takımlarında yüksekokul zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz.

“TÜRK FUTBOLU ADINA ŞIŞMAN VERGI”

20’nci sıradan 12’nci sıraya geldik. 4 takımımız da yoluna bitmeme ediyor. Türk futbolu hesabına balaban idrak. Memnuniyet duyuyoruz. Ister milli takımımızın gerekse kulüplerimizin Avrupa’bile alacağı başarılar ülkemiz hesabına kebir rüşvet. Biliyorsunuz Şampiyonlar Ligi’nde bu yıl takımımız bulunmayan. Herhangi Bir şeyde tıpkı hayır var, bundan tıpkı ibret fark etmek geçişsiz. Önümüzdeki yıllarda alacağımız puanlar ayrıksı yıllar amacıyla kâr sağlayacak. Türk futbolunda sükse koskocaman. 7-8 pare takımımız evvel sıralarda tutmak namına savaşım ediyor. Bu sevindirici heyecanın faziletli olması, takımların birbirinden kopmaması bütün açısından sonuç merhale evire çevire. İnşallah sonuç haftalara büyüklüğünde domuzuna masraf.”

Share: