DİYARBAKIR – Vatan Partisi Genel Başkanı Doğu Perinçek, Diyarbakır annelerini görüşme etti

Yurt Partisi Genel Başkanı Şark Perinçek, dağa kaçırılan çocukları için HDP iklim binası uğrunda yurt eylemi eden Diyarbakır annelerini mülakat etti.

Çocuklarının dağa kaçırılmasından HDP’yi sorumlu tutan Diyarbakır annelerinin 3 Ilkgüz 2019’da başlattığı yerleşme eylemi 1161’inci gününde devam ediyor.

Perinçek birlikte eşi Kıvılcım Perinçek, gelişim insanı Ethem Bayrak ile ellerinde çocuklarının fotoğrafıyla bekleyişini sürdüren aileleri musahabe etti, asıl ve babalarla görüştü.

Evlatlarının dağa nasıl kaçırıldığını Perinçek’e anlatan aileler, yıldırı örgütü PKK ile HDP’ye tepkilerini dile getirdi.

Ağababa Süleyman Aydın’ın “Bundan Sonra kâfi HDP kapatılsın” ifadesi konusunda Perinçek, “Düşkünlük etmeyin, HDP kapatılacak.” dedi.

Perinçek, gazetecilere, Diyarbakır annelerinin bundan sonra vakit kaybetmeden Diyarbakır’ın değil cümle Türkiye’nin anneleri olduğunu belirtti.

Çocukları amacıyla eylem eden anne ve babaların Türkiye’nin geleceği üzere tarihi ayrımsız gelişim yaptığını dile getiren Perinçek, şunları kaydetti:

“Bu topraklarda halk ele, can cana yaşayalım diye niteleyerek bu fedakarlığı gösterdiler. Onların evlatlarına buradan sesleniyorum; analarınız, bilcümle halkımız Kürt, Türk bütünü sizi bekliyor. Gözlerimiz yollarda, vatanınıza dönün. İş sahibi olun, emeğinizle, onurunuzla yaşayın. Kucağımızı açtık, sizi bekliyoruz. Elinizdeki silahları atın. Bütün kamuoyuna dahi bu duygularımızı açıklamaktan itibar duyuyoruz.”

İş insanı Ethem Simge bile Diyarbakır annelerinin hoppadak genç erkek kavgası vermediğini tıpkısı zamanda barış ve özgürlük kavgası verdiğini söyledi.

Aileler açıklamanın ardından, “Türk Kürt kardeştir, HDP kalleştir” sloganı attı.

Share: