Iflah niyetine geçer kılkoparan taşı, Diyarbakır’da 14 yaşındaki ustanın eliyle işleniyor

Iflah niyetine mergup kılkoparan taşı, Diyarbakır’de 14 yaşındaki ustanın tarafından işleniyor

30 milyon almanak tabii taşlar, ayrıntılı işçiliğiyle Diyarbakır’dan ihraç ediliyor

DİYARBAKIR – Diyarbakır’üstelik 14 yaşındaki tespih imalatçısı Serhat Fibal, hem okul okuyup hem birlikte ailesine maddesel açıdan yardımcı oluyor. 4 sene zarfında tespih ustası olan Fibal, patika hayatına tespih imalatçısı yerine devam etmeyi düşünüyor.

Tarihi Sur ilçesinde kehribar namına bilinen 30 milyon yıllık katıksız ahcar 14 yaşındaki canlı ustanın eliyle işlenip Türkiye’nin dört bir yanına gönderiliyor. Yurt dışına dahi ihraç edilen bu katıksız taşların cedre, bronşit, astım, tiroid, sarılık, sinir ve stres kabil bir nice hastalığa bol geldiği söyleniyor. Kılkapan taşının, 32 ayrımlı hastalığa dolgunca geldiğini rapor fail Fibal, “Bunlar bilimsel yerine açıklayan rakamlar. Saf taşlar, az dışında ara sıra ülkelerde çare ile tılsım niyetine verilirken bazı ülkelerde üstelik doktorlar tarafından hastalara öneriliyor. İlaç kullanıyorsanız ilacı kestirir, çor ilerlemişse onu azaltır. Natürel taş olduğu için hele sinir ve strese bol geliyor. İçerisinde temas katkı maddesi bulunmayan. Kılkoparan taşının faydasını gösteren özellik içerisindeki süksinik asittir” dedi.

30 milyon yıllık natürel tabii taş

Bu taşların genelde Ukrayna, Polonya, Litvanya, Rusya gibi ülkelerde çıktığını tamlayan Fibal, “30-35 milyon almanak tabii taşlardır. Bu taşlar ayrıntılı süre toprak altında kaldıktan sonra şekil alıyorlar. Bize kaba taş şeklinde geliyor. Bu taşları kesip biz hat veriyoruz. Taşlara torna ve araba ile şekillendirip cilalıyoruz. Amma cilasız ahcar elan akman ve henüz dosdoğru oluyor. Akman ve işlenmemiş taşın minareli daha çok olduğu amacıyla faydası da daha çok oluyor” şeklinde konuştu.

“3 ayda aynı 12 saat yerey içine gömülmeli”

Kılkoparan taşlarının giderek keyfiyet değiştirdiğini belirten Fibal, “Bu taşlar anbean vücutta parlamaya başlar. Diyapozitif olan ahcar soluk kırmızısı, mat olan taşlar ise dip kahverengini alıyor. Kehribar tabii taş olduğu üzere 2-3 ayda aynı 12 saat toprağa bırakılmalı. Çünkü kılkapan taşı dağ enerjiyi ve hastalığı içine çekiyor. Bunları atması üzere 12 saat arazi içerisinde kalmalı. Kızıl, yeşil, Dominik, Ukrayna, Rusya, Kalingrat ve Ece kılkapan dediğimiz çeşitler sunu iyileri arasında düz alıyor” ifadelerine saha verdi.

Fibal, kehribar taşlarının tanesinin 100 ile 7 bin liralık arasında satıldığını sözlerine ekledi.

Share: