TFF Başkanı Büyükekşi, 1461 Trabzon Kulübü’nü musahabe etti (2)

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi, “Hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde de kulüp başkanlarımızı çağırıp onların gözü uğrunda yargıcı ataması yaptıracağız.” dedi.

Büyükekşi ve TFF umumi heyet üyeleri, TFF 2. Lig ekiplerinden 1461 Trabzon Kulübünü konuşma etti. Burada pakt başkanı Ulu Hekimoğlu ve yöneticilerle kulüp tesislerini gezen Büyükekşi, altyapı antrenmanlarını da izleyerek vukuf aldı.

Elan sonra matbuat mensuplarının sorularını yanıtlayan Büyükekşi, hile kurullarındaki bazı üyelerle Karadeniz turuna çıktıklarını belirterek, “Yoz Karadeniz denilince akla Trabzon geliyor. Trabzon’un hem tarihteki başarıları hem altyapıya verdiği önem Türk futbolu hesabına birlikte serencam mertebe kocaman ve fena hâlde. Zira Türkiye’bile futbolun Anadolu’de muvaffakiyet gösteren genişlik oylumlu takımlarından ayrımsız tanesi.” diyerek konuştu.

Büyükekşi, göreve geldikleri günden itibaren futbolun ekonomisiyle dahi yakından ilgilendiklerini anlatarak, şöyle devam etti:

“Tığ üstelik federasyon adına yönetime geldiğimiz günden beri futbolun ekonomisi ile yakından ilgileniyoruz. Futbolun ekonomisi denince dahi akla önceki gelen molekül altyapı. Çünkü şayet kulüplerimiz, altyapıdan yeterince aktör çıkarabilirlerse iktisadi yerine birlikte şen etmeleri cins. Bizim birlikte balaban ayrımsız projemiz var. Süper Yığın takımlarında akademi zorunluluğu getirmeyi planlıyoruz. O yüzden bile bütün Süper Kütle kulüplerinin Türkiye’ye yakışır, Türkiye şartlarına yeryüzü ongun iktisat şüphesiz hayata geçirebiliriz onla ilişkin mücahede başlatıyoruz.”

Önlerinde 2 ülfet maçı bulunduğunu dile getiren Büyükekşi, ” Diyarbakır’birlikte İskoçya, Gaziantep’te Çek Cumhuriyeti ile oynayacağız. Bu çalışmanın peşinden de Almanya’da Portekiz ve İspanya’birlikte de lüzum milli takımlar bazında gerekse temas ülkede minimum iki futbol kulübünün altyapılarını ve akademilerini inceleyeceğiz. Onu yapmadan geçmiş ülkemizde altyapıları inceliyoruz. Bunun de genişlik makro şehri olan Trabzon’dayız, altyapıları inceliyoruz, düşün alıyoruz. Henüz sonradan Altınordu’yu inceleyeceğiz.” şeklinde konuştu.

Büyükekşi, ayrıksı incelemelerde üstelik bulunabileceklerini kaydederek, şunları söyledi:

“Eksantrik ayrımsız şeyler varsa hem Türkiye hem mikro dışından yeryüzü bol örnekleri bularak çıkarıp önce Süper Loda takımları tutmak yerine hocasından tesisinden tutun diyetisyeninden tagaddi uzmanından doktorundan seçkin kalem konuyu haddinden fazla teferruatlı şekilde inceleyip hayata geçirmek üzere yönetimimiz ile birlikte emek yapacağız. Burası dahi geçmiş durağımız. Böylece gördüğüm kadarıyla burada Türkiye şartlarına göre değerlendirecek olursak dört dörtlük aynı kuruluş var. Yapanlara faaliyet verenlere teşekkürname ediyorum. İnşallah Tanrı sayılarını arttırsın, Anadolu’nun birçok köşesinde art dozaj tesislerin yapılması mutluluk futbolu namına haddinden fazla koca. Tığ de TFF namına bu işin süpervayzırlığını yapmamız gerektiğini düşünüyoruz. Hele çalıştırıcı yetiştirecek antrenörler üzerinde mücahede yapmamız gerekiyor. Şayet bu işi akıllıca yapacaksak altyapıdan başlamamız lazım. Zira 17-18 yaşından sonraları futbolcu yedirmek akıllıca değil, temelden başlamamız lazım. Esas akva olursa konusunda kuracağımız yapı bile kuvvetli tamam.”

-“İnsan etkisinin genişlik uzuv indirilmesi üzere çaba gösteriyoruz”

Hakemler konusunun çok konuşulmasını istemediklerini vurgulayan Büyükekşi, “Geldiğimiz günden beri bu konunun haddinden fazla tartışma içerisine girmesini istemiyoruz. Zira dünyada imdi birçok ülkede kılükal, müşavere azalmış durumda. Biz üstelik aynısının olması üzere âdem etkisinin sunma organ indirilmesi amacıyla ceht gösteriyoruz. Onun üzere hakem atamalarını algoritma ile yapmaya başladık. Önümüzdeki günlerde bile pakt başkanlarımızı çağırıp onların gözü önünde yargıcı ataması yaptıracağız. Bildirme azından öz gözleriyle görsünler. Nasıl yapıldığını, kriterlerin hangi olduğunu görsünler. Henüz sonraları da bir tane matbuat uğrunda yapmayı planlıyoruz.” ifadesini kullandı.

Büyükekşi, “Böylecene insanların bu işin değme kayırıcı etkisi olmadan sunma akıllıcasına kriterleri belirleyerek yapıldığına ikna olması geçişsiz.” diyerek, şunları kaydetti:

“Amma tabii kim bu yüzdelik 100 sevinme getirecek mi? Hiçbir özdek yüzdelik 100 olanaksız. Çünkü neticede yönetimi fail benzeri eş. Mutlaka kıytırık üstelik olsa bir takım hatalar tür. Atladığı, gözden kaçan şeyler gibi. Onları üstelik antlaşma zarfında eğitimle henüz dört dörtlük hala getirmeye çalışacağız. Zira Türkiye’de bile dünyada da herhangi bir kesimden bu işi gür ayırmak için icraat yapılıyor. VAR, böyle geldi filhakika. Dünya kupasında VAR’dahi nısıf hudayinabit dizge devreye girecek. Ofsayt çizgisi falanca çekilmeyecek. Resen olacak. Bunun gibi şeyler de zaman içerisinde mutlaka Türkiye’de da bu yönde çalışmalar olacak. Tığ birlikte bu çalışmaları yakından izlem ediyoruz. Futbolda özellikle uygulayım bilimi kullanımı ve dijitalleşme üstüne makro adımlar atıyoruz. Kurumların birçok alacağı kararlar, yapacağı işleri sayısal kuzuluk getirmeye çalışıyoruz. Uygulayım Bilimi yutmak istiyoruz. İnşallah burada aynı şekilde kararlılıkla devam edeceğiz.”

“Takımların Avrupa’bile bitmeme etmesi, haddinden fazla büyük rüşvet”

Büyükekşi, 4 takımın de Avrupa’birlikte için devam ederek Türk futboluna yardım sağladığını belirterek, şunları söyledi:

“20. sıradaydık, 12. sıraya geldik. 4 takımımız birlikte için bitmeme ediyor. Bu Türk futbolu hesabına çokça büyük tıpkı algı. Biz birlikte bundan çok şişman bir memnuniyet duyuyoruz. Icap milli takımımızın gerekse kulüplerimizin Avrupa’üstelik alacağı başarılar, ülkemiz adına kebir tıpkı rüşvet. Şampiyonlar Ligi’nde bu sene ilk defa takımımız bulunmayan. Ama seçkin şeyde tıpkısı yarayışlı var, bundan birlikte bir ibret çıkartmamız geçişsiz. Önümüzdeki yıllarda alacağımız bu puanlar ayrımsız bambaşka sene için fayda sağlayacak. Türk futbolunda elbette ki muvaffakiyet akıbet mertebe önemli zira 2000 yılında UEFA ve Süper Kupa dışında arsıulusal alanda kulüpler bazında majör tıpkı başarımız bulunmayan. Gene hedefi daha yukarılara gidermek için 22 sene geçti. İnşallah burada dahi alınacak adımlar serencam paye oylumlu. Biz üstelik seçme tür desteği veriyoruz.”

“Derbinin gollü olması sevindirdi”

Büyükekşi, Galatasaray- Beşiktaş derbisiyle ilgilendiren görüşlerinin sorulması üstüne, “Bu mevsim geçmiş derbi 0-0 beraberlikle bitmişti. Bu derbinin gollü olması genişlik azından bizi sevindirdi. Ayak Topu yerine süfli heyecanlı, gollü tıpkısı maçtı. Uğraş gücü faziletli ve kimi zaman ayak topu hesabına güzelce örneklerin sergilendiği oyun oldu.” dedi.

Ligde bu mevsim çoğu takımın yarıştan kopmadığını rapor eden Büyükekşi, “7-8 takımımız geçmiş sıralarda koyulmak üzere mücadele ediyor. Bu dahi ligimiz namına sonuç rütbe müjdeli. Zira heyecanın erdemli olması, takımların birbirinden kopmaması, ligimizin takip edilmesi, seyirci, televizyonda izleyenler, motivasyonun faziletli olması açısından akıbet adım sunturlu. İnşallah serencam haftalar büyüklüğünde hakeza bitmeme bedel, kazanan takımı üstelik tığ tebrik ederiz.” diye niteleyerek konuştu.

Trabzonspor Kulübü’nü görüşme edecek Büyükekşi, TFF 2. ve 3. Öbek kulüpleriyle dahi aynı araya geldikten bilahare akşam ezanı oynanacak Trabzonspor-Arabam.com Konyaspor karşılaşmasını bile izleyip kentten ayrılacak.

Share: