Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gaziantep’teki dolgun açım töreninde konuştu: (4)

Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan, “Yılbaşına kadar Gaziray’ı ücretsiz yapalım. Bitmiş, yılbaşına büyüklüğünde Gaziray ücretsiz.” dedi.

Reisicumhur Erdoğan, Gaziantep İstasyon Meydanı’nda planlı “Gaziray, Büyükşehir Yatırımları, 70 Üretimlik ile Yapımı Tamamlanan Sair Projelerin Şişman Küşat Töreni”ne katıldı.

Türkiye’nin ekonomi noktasında dünyaya eş tıpkı mutluluk haline geldiğini vurgulayan Erdoğan, “Türkiye ekonomi programının ne olduğunu girmek isteyenler Gaziantep’e baksın. Organize nahiye sanayimizi gezsin. Buna karşın ‘Büyük ve Tüvana Türkiye’ hedefimiz yolunda bibi inandırma olmayan varsa dahi onlara Anteplinin o sunturlu lisanıyla hakkettikleri cevabı vereceğinden tereddüt duymuyorum. ” diye konuştu.

“Gaziantep’e 52,5 bilyon liralık tutarında yatırım yaptık”

Serencam 20 yılda Gaziantep’e yapılan yatırımları anlatan Erdoğan, şunları söyledi:

“Hükümetlerimiz döneminde Gaziantep’e mecmu hangi büyüklüğünde envestisman yaptık biliyor musunuz? 52,5 bilyon liralık tutarında yatırım yaptık. Eğitimde 14 bin yeni sınıf nesir ettik. İkinci mehabet üniversitemiz Gaziantep Bilgelik ve Teknoloji Üniversitesini kurduk. Bilgisizlik ve sporda 10 bin 687 yaşama kapasiteli yükseköğrenim yetersiz binaları yaptık. Biri stadyum oluşmak üzere bütün 43 skor spor tesisi inşa ettik. Içtimai yardımlarda gerekseme sahibi vatandaşlarımıza kısaca 10 bilyon teklik tutarında bindi verdik.”

Sağlıkta 23’ü hastane tutmak üzere hep 109 afiyet tesisi mensur ettiklerini tamlayan Erdoğan, “1875 yataklı site hastanemizin, 300 yataklı Gaziantep Avrat Tevellüt ve Çocuk Hastanemizin, 400 yataklı vagon Nizip Cesamet Hastanemizin inşaatı sürüyor. Gaziantep 25 Açıklık Kerem Hastanemizi 250 yataklı ayrımsız katma binayla büyütmeye hazırlanıyoruz.” dedi.

TOKİ kanalıyla Gaziantep’te 26 bin 237 konut projesini hayata geçirdiklerini ifade eden Erdoğan, “Bu konutların 20 bin 531 adedini tamamlayıp adalet sahiplerine konfirmasyon ettik. Artan 5 bin 706 konutun yapımı bitmeme ediyor. Şehrimize 4 ulus bahçemizi yapıp sizlerin hizmetine sunmuştuk. Şehitkamil’üstelik sakat stadyum yerindeki kavim bahçemizin yapımına, Nizip ve Oğuzeli millet bahçelerimizin proje çalışmalarına bitmeme ediyoruz.” açıklamasını yaptı.

Ulaştırmada 116 kilometreden devraldıkları mukassem yol uzunluğunu 322 kilometre ilaveyle 438 kilometreye çıkardıklarını nâkil Erdoğan, “Yapımı süren Gaziantep, Nizip, Birecik, Diyarbakır hududu yolunu seneye tamamlıyoruz. Nizip, Karkamış, İslahiye, Hasiyet, Kırıkhan, Oğuzeli, Karkamış, Narlı, Gaziantep, Osmaniye, Nurdağı ve Gaziantep, Yavuzeli, Araban, Elazığ hududu yolunu inşallah 2024’te bitiriyoruz.” bilgisini paylaştı.

Tarım ve ormanda 20 yılda Gaziantep’e 6 baraj, 3 akmaz, 9 sulama tesisi, 5 toprak toplulaştırma, 44 ötede siper tesisi ve 2 hidroelektrik tesisi mensur ederek şehrin ziraatına şanlı bir katkı sağladıklarını vurgulayan Erdoğan, şunları kaydetti:

“İslahiye Yesemek Barajı’nın yapımı bitmeme ediyor. Yaptığımız sulama tesisleriyle şehrimizdeki 220 bin dekar zirai araziyi sulamaya açtık. İnşaat safhasındaki 15 tesiste 325 bin dekar araziyi henüz suyla buluşturuyoruz. Çiftçilerimize toplamda 3,5 milyar lira tutarında zirai destek sağladık. Sanayi ve teknolojide 4 bakir tevhit sanayi bölgesi, 2 teknokent ile 12 araştırma geliştirme merkezi kurduk. İktidara geldiğimizde 169 bin olan aktif sigortalı sayısı zaman 533 binin konusunda çıktı. Enerjide tahminî 348 bin abonesi olan şehrimize ve 9 ilçemize doğal gaz arzı sağladık.”

“Yılbaşına kadar Gaziray ücretsiz”

Gaziantep’i yeni nişane ve hizmetlerle buluşturmayı sürdüreceklerini dile getiren Erdoğan, “İnşallah intihabat öncesinde tekrar sizinle benzeri araya gelecek, muhabbetimize kaldığımız yerden bitmeme edeceğiz. Bu duygularla açılışını yaptığımız Gaziray’ın ve özge projelerin tıpkı kere henüz şehrimize, ülkemize, sizlere dobra olmasını diliyorum. Bu eserleri şehrimize kazandıran Eriştirme ve Enfrastrüktür Bakanlığımız ile ayrıksı kurumlarımızı, belediyelerimizi, sanayicilerimizi tekrar kutlama ediyorum.” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Gazianteplilere, “Yılbaşına büyüklüğünde Gaziray’ı ücretsiz yapalım. Tamam, yılbaşına kadar Gaziray ücretsiz.” müjdesini verdi.

“Gaziray Banliyö Hattı” açıldı

Cumhur Reisi Erdoğan, şehre gelişinden itibaren vatandaşların birlik gösterileriyle karşılandı. Erdoğan, sefer güzergahında kendisini bekleyen vatandaşlarla, Gaziantep Büyükşehir Belediyesi sporcularıyla görüştü. Erdoğan, henüz bilahare Beylerbeyi İstasyonu’nda “Gaziray Yörekent Hattı” küşat törenine katıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, açılış sonrası makinist koltuğuna geçerek banliyö trenini kullandı.

Erdoğan, Gaziantep İstasyonu’na gelişinde Yücel Arzen ve orkestrasının verdiği mini konseri dinledi, foto çektirdi.

Bu arada Erdoğan, Gaziantep İstasyonu’nda birlikte incelemede bulundu. Erdoğan’a, Ekincilik ve Orman Bakanı Ünite Kirişci, Eriştirme ve Altyapı Bakanı Adaletli Karaismailoğlu, Gaziantep Valisi Davut Gül, Gaziantep Büyükşehir Belediye Reisi Fatma Delimsirek, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun ve ayrıksı ilgililer zevcelik etti.

Meydandan notlar

Türk bayraklarıyla süslenen meydanın etrafına, “Gastronomi şehri Gaziantep’ten 6’lı ‘yemek masası’na düşünce namevcut”, “Bahçalarda bağlama tamam, gül açılır yaz tamam, Altılı Ganyan Masa’ya oy vermem geleceğim bulunmayan olur” sloganlarıyla “Türkiye Yüzyılı” mesajlarını içeren afişler asıldı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın konuşmasının arkası sıra yapımı tamamlanan yatırımların açılışına geçildi. Erdoğan, meydandan, telekonferans yöntemiyle bağlandığı Gaziantep Kombinasyon Uran Bölgesi’ndeki Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank ve hisse senedi adamlarıyla fabrikaların açılışını gerçekleştirdi.

Reisicumhur Erdoğan, Yeşilvadi Üç Katlı Köprülü Kavşağı’nın açılışını da telekonferansla yaptı. Burada mevcut milletvekilleri ve Şahinbey Belediye Başkanı Mehmet Tahmazoğlu’nu tebrik kartı eden Erdoğan, “Şahinbey Belediyemizi tebrik ediyoruz. Çünkü bu projeyi hayata geçirmeyi Şahinbey Belediyesi adına başardılar.” ifadesini kullandı. Projeyi 5 ay kabil aynı sürede tamamladıklarını tamlayan Tahmazoğlu, “Şehreküstü Kavşağımızı Yeşilvadi Bulvarımıza açacağımız iki tünele bağlayacağız. 20 dakikalık yolu 1 dakikaya indireceğiz. Bu projeyi de 1 yıl içerisinde hayata geçireceğiz.” dedi.

Cumhur Reisi Erdoğan, henüz bilahare Gaziray, büyükşehir yatırımları, 70 üretimlik ile yapımı tamamlanan değişik projelerin şişman açılışını kurdele keserek gerçekleştirdi.

(Bitti)

Share: