Asayiş Korucuları Hizmet İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şırnak Üniversitesi 15 Orak Ayı Kongre ve Hars Merkezi’nde planlı “Asayiş Korucuları Bakım İçi Terbiye Semineri Kapanış Töreni”ne katıldı.

Eğitimler sürecek

Törende konuşan İller İdaresi Genel Müdürü Selçuk Aslan bile 2022 yılı itibarıyla terör örgütüne yönelik azimli mücadelede 26 ilde 57 bin 584 düzenlilik korucusunun görev yaptığını belirterek, güçlenen ve dinamikleşen kadrosuyla rastgele geçen zaman gelişen sistemde eş asayiş korucularının de iri öneme erbap olduğunu söyledi.

2022 yılı bakımından 791 eş düzenlilik korucusunun, 247 eş gönüllü düzenlilik korucusunun fariza yaptığını nâkil Arslan, güvenlik korucularının yetişek düzeylerinin bile arttığına meni etti.

Bugün bakımından lisans ve civar lisans mezunu mecmu 1223 düzenlilik korucusunun görev yaptığını tamlayan Aslan, uzman erbaşlığa mürur hakkından 2 bin 691 düzenlilik korucusunun faydalandığını bildirdi.

Arslan, 13 ilde asayiş korucularımızın tamamına terbiye verildiğini dile getirerek, Bakanlığın 2023 vizyonu çerçevesinde bu alandaki çalışmaların hız kesmeden bitmeme edeceğini kaydetti.

“Düzenlilik korucularımız ülkemizin her karış toprağında mücadele etmeye devam ediyor”

Bitirmiş Genel Komutanı Orgeneral Arif Korkulu ise kahraman düzenlilik korucuları ile birlikte yıllardır ülkeye, millete ve devlete hizmet ettiklerini belirtti.

Eğitimin yaşının ve sınırının olmadığını vurgulayan Ağırbaşlı, milli sınırlar içerisinde bütün takı ve demet alanında çalışmalara bitmeme edeceklerini anlatım etti.

Asayiş korucularının 1985’ten beri devam fail koruculuk müessesinin bayrağını şerefli ve kurumlu şekilde kahramancasına taşımayı sürdürdüğüne belen eden Ağır Sıklet, şu görüşleri paylaştı:

“Vatan topraklarını cüda etmek isteyen ve vatana ihanet fail her soy yıldırı unsurlarına alın canları pahasına mücadeleye bitmeme edeceklerinden kuşkumuz bulunmayan. Ülkemizin huzurunu sağlamada asayiş korucularının katkısı çokça şişman. Nadir düzenlilik korucularımız er polis ve jandarmamızla gelişigüzel ülkemizin bekası ve huzuru için yan yana uğraş etmekte. Asayiş korucularımız ancak savunmasında olduğu kabilinden Afrin’birlikte Pençe Harekatı’na katılarak bile bakım vermekteler. Bugüne kadar olduğu kadar artık dahi ülkemizin sınırları süresince serencam yıldırıcı etkisiz kuzuluk getirilinceye kadar muttasıl, yaz kış demeden uğraş bitmeme edecek. Düzenlilik korucularımız farkındalar ki güvenlik koruculuğu benzeri iz değil, onurdur, şereftir. Yiğit güvenlik korucularımız Cudi’dahi, Gabar’bile, Herekol’dahi, Bestler Dereler’de, Tunceli’dahi, Ağrı’birlikte ve Diyarbakır’de ülkemizin değme karış toprağında mücadele etmeye bitmeme ediyor ve edecek. Bu vatan toprakları için canlarını seve seve veren alp korucularımızı aynı yol henüz kutluyorum. Ilkin Mustafa Kemal Atatürk ve onun cebe arkadaşları oluşmak üzere canını seve seve veren ermiş şehitlerimizi şükranla, kahraman gazilerimizi minnetle anıyoruz.”

“Şırnak artık festivaller, ekin ve sanat etkinlikleriyle anılıyor”

Şırnak Valisi Osman Âlim birlikte Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın himayelerinde İçişleri Bakanlığı ve diğer bakanların öncülüğünde düzenlilik güçlerinin mücadelesiyle dirlik ikliminin yaşandığını belirterek, henüz önce bölgeyi görüşme etmekten çekinen insanların imdi envestisman yapmaya geldiğini anımsattı.

Şırnak OSB’birlikte yaptıkları tören düzeni ile 1 bilyon lira tıpkı plastik fabrikası kurulacağını anlatım fail Bilim Adamı, 750 vatandaşa istihdam sağlanacağını vurguladı.

Bu yatırımların azimli mücadelenin sonucu olduğunu anlatan Âlim, bugün Kato, Cudi ve Gabar dağlarında çıktı terörden değil, hayvancılık faaliyetlerinden bahsedildiğini aktardı.

Bilim Adamı, “Akçay’dahi petrol üretiminden bahsediyoruz. Dağlarda maden üretiminden bahsediyoruz. Şırnak daha çok festivaller, firez ve nutuk etkinlikleriyle, terbiye ve tarımdaki başarılarıyla anılıyor. Bunda asayiş korucularımızın da çok iri destekleri var.” dedi.

Güvenlik korucusu Ayşe Tataroğlu ise asayiş korucuları kendisine henüz birinci sınıf bakım sunmaları üzere sunulan eğitimden ekolojik ortam Reisicumhur Erdoğan, İçişleri Bakanı Soylu, Cingöz Genel Komutanı Orgeneral Kırıcı’e teşekkür ettiklerini dile getirdi.

Tataroğlu, “Cumhurbaşkanımız ve İçişleri Bakanlığımızın terörle mücadelede azimli duruşları sebebiyle zaman eli kanlı yıldırı örgütlerine dağları elverişsiz ediyoruz. Son terörist bile işsiz ayla getirilene kadar mücadelemiz geceli gündüzlü sürecek. Vatanın birliği ve bütünlüğü amacıyla sunulan seçme görevi üstleneceğimize meze veriyoruz.” sözlerini harcama etti.

Share: