Teadül Dervişoğlu: “Sonuç 12 Yılda Madenlerde Ölen İşçi Sayısı Almanya’da 10 İken Türkiye’de 1000’den Aşkın İse Sebebi Kaderin Planı Değil İktidarın…

İYİ Parti Kadro Başkanvekili Muadele Dervişoğlu, TBMM Genel Kurulu’nda; “Dünyanın bildirme şişman kömür rezervine ehil Almanya’nın madenlerinde fert kayıpları bu büyüklüğünde beş altı iken Türkiye’nin madenlerini madencilere mezar yapan anne esbabımucibe nedir? Sonuç 12 yılda madenlerde ölen iştirakçi sayısı Almanya’üstelik 10 iken, Türkiye’bile 1000’den çok ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, neden Hans ölmüyor birlikte Hasan ölüyor? Zonguldak’taki mukadderat, Soma’daki yaradılış, Amasra’daki kader planı neden Hamburg’da, Münih’te, Köln’üstelik kalımlı olmuyor” dedi.

İYİ Fırka Kol Başkanvekili Teadül Dervişoğlu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’in Bartın Amasra’daki eroin faciasıyla ait TBMM Umumi Kurulu’nda yaptığı bilgilendirmenin ardından grubu hesabına alay aldı. Dervişoğlu, şu açıklamaları yaptı:

“Sayın Bakanı, TBMM’yi bilgilendirdiği için kutlama ediyorum amma beni bağışlasınlar güya afacanlık işleyen ayrımsız mektepli öğretmeni marifetiyle tahtaya çıkartılır o da gelir mazeretlerini beyan haysiyet, yapmış olduğu meşruhat benim nezdimde ondan ileriye gitmedi. Meselelere henüz gerçekçi bakmak geçişsiz, dünden bugüne olanları üstelik toptancı aynı bakışla değerlendirmemiz geçişsiz. Neymiş sıradan benzeri olay reşit kabil hemen vesile beyanından ibaret açıklamaların hem TBMM’nin hem üstelik milletimizin nezdinde denk bulacağı kanaatini taşımıyorum.

“SANKİ KAYBETTİKLERİMİZ BİR DUYGUSAL DEĞİL KEMİYETMİŞ GİBİ TARİF EDİLİYOR, LÜTFEN BU AYIBI DÜZELTİNİZ”

Bilindiği üzere olayın akabinde Beyaz Zehir Mühendisleri Odası raporuna göre, akıbet 12 senede maden kazalarında 1000’den fazla işçimiz hayatını kaybetmiş. Resmi kaynaklarda maden kazalarına ve ölüm sayılarına dayalı ayrımsız istatistiki bilginin bulunmaması bile antrparantez benzeri tuhaflık örneğidir. Sözde kaybettiklerimiz benzeri duygusal değil kemiyetmiş kadar tanım ediliyor, lütfen bu ayıbı düzeltiniz.

“HENÜZ NE KADAR SÜRE BECERİKSİZLİĞİNİ BAHANELERLE, HATALARINIZI DA YALANLARLA KAPATACAKSINIZ”

İktidarınız döneminde boşlama ve denetimsizlik sonucunda beyaz zehir kazalarında özge ülkelerle kıyas edilemeyecek büyüklüğünde çok insanımızı kaybettik. Safiha bu büyüklüğünde ağır olmasına karşın kudret sahiplerinde bir hayıflanma yok, nedamet bulunmayan, olanlardan ders fark etmek yok, gravite duygusu dahi maatteessüf on paralık cura. Buna rağmen Sayın Cumhurbaşkanı’nın kıvanma duyduğu nokta hayatlarını kaybeden 41 madencimizin cenazelerinin pinpon altından 24 saatte çıkarılması olmuştur. Daha ne büyüklüğünde müddet beceriksizliğini bahanelerle, hatalarınızı dahi yalanlarla kapatacaksınız?

“SORUMLULARIN TESPİT EDİLMESİNİ VE HESAP VERMESİNİ ISTEK EDİYORUZ”

İktidarın mazeret ve yalanlarını dinlemek üzere değil gerçekleri ve milletin hak öfkesini dile ifade etmek için bulunuyoruz. Sorumluların tayin edilmesini ve hesap vermesini talep ediyoruz. Zaman, destek ve mekan değişse dahi yaşadığımız hep aynı ihmalkarlık, benzeri açıklamalar. 2010 yılında Zonguldak’ta grizu patlamasıyla yüreğimiz yandığında, 30 madenci kardeşimiz hayatını kaybettiğinde dönemin Başbakanı Sayın Erdoğan şöyle demiştir; ‘Bu mesleğin kaderinde bu var.’ 2014 yılında Türkiye tarihinde eşi benzeri yepyeni tıpkı hisse senedi kazasıyla 301 evladını Manisa Soma’de toprağa verdiğinde iktidarın izahatı şu olmuştur; ‘Bu benzeri yaradılış meselesidir.’ 2022 yılında Bartın Amasra’de meydana mevrut kazada 41 evladımızı cenabı hakkın rahmetine uğurladık, Sayın Erdoğan’ın bu dokunaklı kazasındaki tavrı; ‘Kader planı’ diye milletimizi tevekküle seslenmek olmuştur.

“MADENLER YİTİRDİĞİMİZ KAMU BU EVLATLARIMIZIN VEBALİ YETKİLERİ NİSPETİNDEN REHAVET ALMAYANLARIN ÜZERİNDE OLACAKTIR”

Aslında tevekkül, zaruri olan rastgele makule önlemi alarak elinden mevrut tüm gayreti gösterdikten sonradan huluskâr Allah’a bağlanıp ona sığınmak ve ona hazmetmek anlamına gelir. Acizliğin, hataların ve yanlışların sebebini Allah’a isnat etmek değildir tevekkül, keyfiliği, kuralsızlığı, denetimsizliği, yaradılış ve talih üzerinden meşrulaştırma girişimi devletin ciddiyetinden nasipsizliktir. İnsan hayatına eşit vermeyen bir politik aklın günümüzde yaşanan hezeyanıdır. Madenler yitirdiğimiz kamu bu evlatlarımızın vebali yetkileri nispetinden tartı almayanların üzerinde olacaktır. Buna bu Meclis üstelik tanık, ulus birlikte tanık, cenabı adalet birlikte şahittir.

“ALMANYA’NIN MADENLERİNDE DUYGUSAL KAYIPLARI BU KADAR BIR IKI İKEN TÜRKİYE’NİN MADENLERİNİ MADENCİLERE ÇUKUR EDEN KERIM GEREKÇE NEDİR”

20 almanak AKP iktidarının Türkiye’ye getirdiği noktada maatteessüf dokuz canlı haddinden fazla alanda Avrupa ülkelerini geriden strateji ediyoruz. Ancak iktidarınız döneminde iki alanda berrak vuzuh birinciyiz. Biri pahalılık, diğeri ise iş kazalarıdır. Türkiye iş kazaları sayısı itibarıyla cümle Avrupa ülkeleri arasında birinci, dünyada ise 1,4 bilyon nüfusu olan Çin’den sonraları ikinci sıradadır. Dünyanın bildirme iri kömür rezervine eş Almanya’nın madenlerinde can kayıpları bu büyüklüğünde beş altı iken Türkiye’nin madenlerini madencilere oyuntu eden esas gerekçe nedir? Serencam 12 yılda madenlerde ölen iştirakçi sayısı Almanya’dahi 10 iken, Türkiye’bile 1000’den fazla ise bunun sebebi kaderin planı değil iktidarın plansızlığıdır. Soruyoruz, sebep Hans ölmüyor bile Hasan ölüyor? Zonguldak’taki yazgı, Soma’daki yaradılış, Amasra’daki nasip planı sebep Hamburg’bile, Münih’te, Köln’üstelik ölümsüz olmuyor.”

Share: