Akıbet an haberi | İçişleri Bakanı Soylu, maden ve terörle mücadeleye yönelik çalışmaları anlattı Açıklaması

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, eroin trafiği rotasının, Türkiye’deki yakalanmaların çokluğu, tevzi kanalları ve “Baron” denilen satıcılara karşı oluşturulan baskıyla güneye makul kaydığını belirtti.

Nazır Soylu, TRT1’de yayımlanan “Alişan ile Hayata Gülümse” programında, Türkiye’üstelik maden ve terörle mücadeleye yönelik ölçülü çalışmalara ilgilendiren bilgelik verdi.

Türkiye’de direkt kendisine uyuşturucudan ölen eş sayısının 2017’dahi 941’e çıktığını, Avrupa ve ABD’da rakamların bunun 8-10 merhametsizce, kâh ülkelerde ise 20 kalpsiz olduğunu aktaran Soylu, bu yükselişin arkası sıra Cumhur Reisi Recep Tayyip Erdoğan’ın öncülüğünde uyuşturucuyla savaş üzere ciddi cazibe oluşturduklarını ve bir nice girişim attıklarını dile getirdi.

Yeşilay’ın çalışmalarını artırdıklarını, Narkotim’leri 81 ile yaydıklarını, Narkotiği ayrı ayrımsız vahit haline getirdiklerini tamlayan Soylu, hayata geçirdikleri Narkolog Projesi’yle yakalanan maden satıcıları ve kullanıcılarına verdikleri formla profillerini ve onları bap kullanmaya iten sebepleri belirlemeye müteveccih faaliyet yaptıklarını söyledi.

Aristokrat, üniversitelerle iş birliği içerisinde 62 ilde kanalizasyonlardan atık yön örneği aldıklarını, ne ilde ne asıl uyuşturucu yön kullanıldığına ilişik araştırma yaptıklarını ve hangi maddelerin kullanımında artış olduğunu ortaya koyduklarını anlattı.

Eroin satıcılığının ihbar edildiği, uyuşturucunun arzla mücadelesi ve insanlarla buluşmasını engellemeye müteharrik bire bir ihbar hattı kurduklarından bahseden Aristokrat, illeri 42, ilçeleri 32 kriterle izlemeye başladıklarını ve iller ile ilçelerin esrar risklerini raporlarla ortaya koyduklarını söyledi.

Icra Vekili Aristokrat, bu çalışmalar sonucunda geldikleri noktada 941 olan uyuşturucuya aracısız bağlı ölümlerin 2021 yılı sonu bakımından 270’e düştüğünü hatırlattı.

Türkiye’de eroin satışı ve kullanımı zımnında cezaevi cezası alanların sayısı 15 Orak Ayı 2016’dahi 35 bin iken, şu anda sayının 115 binin üstüne çıktığını tamlayan Aristokrat, “Şayet Türkiye, devletin bütün birimleriyle bu mücadeleyi ortaya koymamış olsaydı zaman Avrupa’nın yüz yüze kaldığı durumla yüz yüze kalırdı. Avrupa ülkelerinde uyuşturucudan ahiret yolculuğu milyonda 28’dir. Bizde ise milyonda 3,7-3,8. Yani bizde az daha onların onda biri. Esasen Avrupa ülkelerinde hayatında aynı el uyuşturucuyu kullanan bu orandadır, yüzdelik 28. Bizim sunu büyük avantajımız hayatında tıpkı nöbet eroin kullananlar yüzdelik 3,1, 2019-2020 ölçümlerimiz. Yani biz tekrar onların 10’dahi biri kadarız. Avrupa Birliği ortalamasını söylüyorum.” diye niteleyerek konuştu.

“Genişlik şişman sükse rotasını tahavvül etmek”

Türkiye’nin uyuşturucuyla topyekun bire bir savaşım zarfında olduğunu vurgulayan Soylu, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bize bir vakitler doğudan giren uyuşturucuların yüzde 75’i batıda yakalanırdı. Söz Temsili İstanbul, Kocaeli, İzmir, Sakarya, Bolu, buralarda yakalanırdı. 15 Orak Ayı’dan sonraları Sayın Cumhurbaşkanımızın ortaya koyduğu konseptle uyuşturucunun yüzde 74-75’ini Türkiye’ye girer girmez bundan sonra 3 vilayette yakalıyoruz: Hakkari, Van, Ağrı. Haddizatında uyuşturucunun vakit kaybetmeden Türkiye’dahi nerede kullanıldığı, içildiği, yapıldığı değil, bir zamanda Türkiye’ye girişini engel olmak. Yeryüzü balaban sükse tabii rotasını tagayyür etmek. Türkiye’nin, uyuşturucu sevkiyatında doğudaki bu engeli elbet bire bir serencam doğurdu? Rotayı değiştirdi. Uyuşturucunun bizim çevremizde 3 rotası var. Yıldız rotası, yani Rusya’nın üzerinden güzeşte rota. Aynı rota Balkan rotası dediğimiz bizim üzerimizden gelip Balkanlar’dan revan bir rota. Tıpkı birlikte Akdeniz rotası dediğimiz üçüncü bir rota var. Söz Gelişi, 2019’bile 14-15 titrem, 2020 ve 2021’üstelik 20-22 ton eroin yakaladık. Şu esas kadar (2022 yılı) yakaladığımız beyaz miktarı 7-7,5 ton. Çünkü rotanın yetişkin aynı bölümü Akdeniz üzerinden İspanya, İtalya, başka ülkelere gidiyor. Imdi beyaz zehir yakalamaları geçen yıllardan daha çok bu yıl birlikte Akdeniz rotasında olmaya başladı. Ortaya koyduğumuz yük, Türkiye içerisindeki yakalanmaların çokluğu, hele tevzi kanallarına ve ‘Baron’ dediğimiz satıcılara oluşturulan yüklülük, rotayı daha feyiz güneye akla yatkın aktardı.”

İçişleri Bakanı Aristokrat, “Bizim ayrımsız tahminimiz elan var Ukrayna-Rusya Savaşı’ndaki karmaşıklık yerini az buçuk elan stabilizasyona alırsa yaşayan ayrımsız rota birlikte oradan olmaya başlayacak. Çekişme sonrası orada tezelden çokça hazin bire bir uyuşturucu rotası hareketlenmesi söz konusu olacak.” değerlendirmesini yaptı.

Türkiye’dahi 2020’da uyuşturucuya tevessül yaşının sayı farkı 20,2 iken, 2021’de bunun 21,2 olduğunu nâkil Aristokrat, eroin kullananların umumi profillerine ilişik verileri paylaştı.

Sunma İyi Uyuşturucu Polisi Asıl Projesi’yle 1 milyon anneye ulaştıklarını ve eğitim verdiklerini, uyuşturucuyla mücadele amacıyla oluşturdukları UYUMA aplikasyonuna 46 bin 668 ihbar geldiğini kaydeden Soylu, başlattıkları Kökünü Kurutma Operasyonları ile sair uyuşturucuyla savaşım operasyonlarına ilgili üstelik hikmet vererek, uyuşturucuyla mücadelede 360 derecelik aynı mücahede uyguladıklarını belirtti.

Soylu, iki oğlunu esrar bağımlılığından kurtaran anneyle buluştu

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, iki oğlunu metal bağımlılığından kurtaran ve sonrasında uyuşturucuyla savaşım için Kırıkkale’da cemiyet kuran Banu Doğan ve oğlu Ahmet Doğan’la etkin yayında bire bir araya geldi.

Doğan ve iki oğlunun mızrap bağımlılığıyla mücadelesine ilgilendiren hikayelerini anlatan videonun gösterilmesinin ardından Aristokrat, “Banu Eş şişman ayrımsız mücadele ortaya koydu. Eroin kullanan çocukların anneleri, aileleri gerçekte bu meselenin arz acımsı çıplaklığıyla dokunaklı taraflarıyla cebin karşıyalar. Bazı Bazı toplumdan soyutlama ediliyorlar. Banu Bayan, Türkiye’dahi Banu Hanım kadar anneler, büyük benzeri savaş veriyorlar. Evlatlarını örtbas etmek için verdikleri savaşım hem cesur hem satı hem birlikte bütün bu eroin satıcıları ve dünyadaki eroin kartellerine alın sunulan bire bir mücadele. Uyuşturucu rehabilitasyonun tabii kim doktor büyüklüğünde, kullanıp bırakan kişinin annesi eliyle bile yapılabileceğinin bildirme iyice örneklerini ortaya koyuyorlar. Minnettarız.” ifadelerini kullandı.

Banu Doğan üstelik uyuşturucuyla savaşım amacıyla verdiği bindi dolayısıyla Bakan Soylu’ya teşekkür ederek, ailelerin maden üstüne bilinçlendirilmesinin önemini vurguladı.

Aristokrat, programın sunucusu Alişan Tektaş ile narkotik eğitim tırı Narkotır’ı da musahabe ederek, burada sunulan eğitimlere ilgili Narkotik büroda görevli polislerden bilgi aldı.

Terörle savaş başarısı

İçişleri Bakanı Süleyman Aristokrat, Alişan Tektaş’ın martir Eren Bülbül ile şehit uzatmalı çavuş Ahmet Baş’ın ailelerine yaptığı ziyarete ilişkin videoların gösterilmesi ve terörle mücadelede gelinen akıbet noktanın sorulması üstüne, “Haddizatında tığ terörle mücadelede, dünyanın, yani çevremizdeki müttefikliğe yakın diye niteleyerek gördüklerimizin terör örgütlerini desteklemelerine rağmen hakeza ayrımsız noktaya gelebileceğimizi düşünmüyorduk. Bu Türkiye’nin istikrarından kaynaklanıyor.” değerlendirmesini yaptı.

Aristokrat, bu başarıda Cumhur Reisi Erdoğan’ın terörle mücadelede önceki dönemde Türkiye’nin yüz yüze kaldığı saldırıları ve ülkeyi kırılgan ayla getiren süreçleri iyi çözümleme etmesinin, mufassal vadeli tıpkı politikayla Türkiye’nin doğusu ile batısının gelişmişlikte ve kalkınmada birbirine denk kuzuluk getirilmesinin nazik önemi olduğunu belirtti.

Türkiye’nin ortamında 120’nin altında yıldırıcı kaldığını nâkil Aristokrat, şöyle konuştu:

“Elbette bu yıl dışarıdan 52-53 yıldırıcı geldi. Zira terör örgütünün hem İran hem Irak vasıtasıyla aktarımları var. Söz Gelimi bu yıl aktarım olmayan yegane hatlardan bire bir tanesi Hatay hattıdır. Nereden gelmiş, açıktan mevrut, paramotorla mevrut ama ayrıksı taraflardan söz gelimi Nusaybin’den, Kızıltepe’den, İran vasıtasıyla Türkiye’ye o tahakküm koşullarda mevcut coğrafyalardan geçmeye çalışıyorlar. Yıldırı örgütlerinin sıkıştığı vilayetler Şırnak, Van, Mardin ve Veca. 4 pare tahril vilayetine sıkışmış. Ağırlık kendisine bunların heybetli ayrımsız bölümü 90 kadarı bu 4 vilayette. Geri kalanı Bitlis, Diyarbakır ve çokça birkaç ayrımsız kısmı Siirt. Tunceli’birlikte, Diyarbakır’birlikte var. Tunceli’de bile 5 terörist kaldı.”

Bakan Aristokrat, benzeri taraftan mutluluk içre terör örgütlerinin sömürme ettiği alanları kalkınma ve gelişmeyle daralttıklarını, bire bir taraftan de profesyonelleşme ve teknolojik gelişmeyle savunma sanayisini yüzdelik 20’lerden yüzdelik 80’lere çıkardıklarını, terörün finansmanını kestiklerini ve topyekun benzeri iş gerçekleştirdiklerini anlattı.

Share: