Riva Deresi’ndeki kirlilik vatandaşların tepkisine neden oldu

Beykoz’bile yaşayanlar, yetkililerin ilçedeki Riva Deresi’nde oluşan kirlilik ve üzücü kokuyla ilgilendiren tılsım almasını istedi.

Riva Deresi’nde akıbet günlerde kalan elem alamet ve derenin renginin siyaha dönüşmesi yakınlarda yaşayanların tepkisini çekiyor.

Derenin iç kesimlerine makul mütezayit keskin gösterge ve suyun renginin gâh yerlerde koyulaşması nedeniyle rahatsızlık ruhlu vatandaşlar yetkililerin hal bulmasını istiyor.

Çevre sakinlerinin mütezayit şikayetleri üstüne harekete sabık İstanbul Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne ilişkin kasaba denetim ekipleri, derede tetkik yaparak camekân aldı.

Riva Mahallesi Muhtarı Salih Belen, AA muhabirine, bölgedeki ızdırap nişane ve kalite değişimi şikayetlerinin 10 devir önceki başladığını belirterek, “Izdırap kokular aldıktan bilahare İSKİ’yi aradım. Onlar bile takım yönlendirdi ve bana nedenini bulduklarını, ait uyarıları yaptıklarını söylediler. 3-5 çağ sonraları benzeri kokuyu gine aldım, esasen aradım müdürlüğü, ‘Bilgimiz var’ denildi ama önlem alamadılar.” dedi.

Yıllardan beri deredeki kirlilikten huzursuz olduklarını anlatım fail Belen, “Paşaköy İleri Dirim Bilimsel Atılmış Su Arıtma Tesisleri’nden derenin denize döküldüğü noktaya kadar Hüseyinli, Cumhuriyet Altını, Bozhane, Öğümce, Ihtiyar kadar köylerimiz var. Bunlar arıtması olan yerler ve arıtmaları Riva’ya geçiyor amma arıtılıp arıtılmadığını İSKİ’nin izlem etmesi geçişsiz. Atıklar ayrıştırılıp atılsalar bu şekilde nişan yapmaz gitmek kim makineler çalışmıyor.” ifadelerini kullandı.

Belen, Riva’nın turizm bölgesi olduğunu yaz aylarında insanların denize girdiğini anlatarak, “Eskiden buradan balıklar tutuluyordu. Şu anda hangi balık yaşıyor hangi dahi bambaşka bir husus.” diye konuştu.

Share: