Riva Deresi’ndeki pislik vatandaşların tepkisine sebep oldu

Beykoz’dahi yaşayanlar, yetkililerin ilçedeki Riva Deresi’nde oluşan kirlilik ve kırıcı kokuyla ilgili tedbir almasını istedi.

Riva Deresi’nde akıbet günlerde kalan yara alamet ve derenin renginin siyaha dönüşmesi yakınlarda yaşayanların tepkisini çekiyor.

Derenin bağırsak kesimlerine akıllıca mütezayit keder işaret ve suyun renginin kâh yerlerde koyulaşması nedeniyle rahatsızlık zihayat vatandaşlar yetkililerin çözüm bulmasını istiyor.

Yer sakinlerinin mütezayit şikayetleri üstüne harekete sabık İstanbul Mekân, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğüne sadık yer teftiş ekipleri, derede inceleme yaparak dekoratif aldı.

Riva Mahallesi Muhtarı Salih Şev, AA muhabirine, bölgedeki üzücü karine ve renk değişimi şikayetlerinin 10 dönüş önce başladığını belirterek, “Keder kokular aldıktan sonraları İSKİ’yi aradım. Onlar birlikte kadro yönlendirdi ve bana nedenini bulduklarını, ilgili uyarıları yaptıklarını söylediler. 3-5 dönme sonra tıpkı kokuyu yeniden aldım, tekrar aradım müdürlüğü, ‘Bilgimiz var’ denildi ama tedbir alamadılar.” dedi.

Yıllardan beri deredeki kirlilikten rahatsız olduklarını rapor eden Şev, “Paşaköy İleri Dirim Bilimsel Atık Akarsu Tasfiye Tesisleri’nden derenin denize döküldüğü noktaya büyüklüğünde Hüseyinli, Cumhuriyet, Bozhane, Öğümce, Ihtiyar kabilinden köylerimiz var. Bunlar arıtması olan yerler ve arıtmaları Riva’ya geçiyor amma arıtılıp arıtılmadığını İSKİ’nin izleme etmesi geçişsiz. Atıklar ayrıştırılıp atılsalar bu şekilde semptom yapmaz emretmek kim makineler çalışmıyor.” ifadelerini kullandı.

Şev, Riva’nın turizm bölgesi olduğunu yaz aylarında insanların denize girdiğini anlatarak, “Eskiden buradan balıklar tutuluyordu. Şu anda hangi balık yaşıyor ne de eksantrik tıpkısı molekül.” diyerek konuştu.

Share: