Konutta icar artışı yüzde 25’i geçemeyecek

Hak Bakanı Bekir Bozdağ, Meyra Palace Otel’bile düzenlenen “Telif Ödül Töreni ve Sempozyumu”nda yaptığı konuşmada, yıpranmamış icar düzenlemesini açıkladı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatıyla Cumhur Reisi Yardımcısı Fuat Oktay, Mekân, Kentçilik ve İklim Değişikliği Bakanı Amaç Çekicilik, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Tecim Bakanı Mehmet Muş ile Hak Bakanlığı yerine beraber çalışma yaptıklarını hatırlatan Bozdağ, Türkiye Büyük Kavim Meclisi (TBMM) Türe Komisyonunda bugün Düyun Kanunu’na geçici bap eklenmesinin söz konusu olacağını belirtti.

Vekil Bozdağ, şunları kaydetti:

“Yaptığımız mesai sonucunda hane kiraları bakımından 1 Temmuz 2023’e büyüklüğünde yenilenecek icar sözleşmelerinde bir eski kira yılının yüzde 25’ini geçmemek koşuluyla yapılacak artışların muteber olduğuna dair tıpkısı arızi egemenlik Düyun Kanunu’na Doğruluk Komisyonu’nda eklenecek. SELIM Fırka grubu, MHP grubu orada teklif verecek ve oraya eklenecektir. Böylelikle bölük kiralarında ayrımsız sene süreyle bire bir önceki yılın kira bedelinin yüzdelik 25’ini geçmeyecek şekilde çoğalma yapılabilme imkanı getiriliyor. Bunun üstünde yapılacak artışların meri olmadığı peyda anlatım ediliyor. Bu düzenlemeyi yaparken arızi olmasına hele ehemmiyet verdik. Arızi bir düzenleme. Bu düzenlemede, kiracı ve sahibinin hukukuna fek vermeden ikisinin üstelik mahsus tıpkısı fedakarlıkta ayrımsız noktada durmasına bile özen gösterdik. Umarım beklentileri karşılar. Umarım beklediğimiz sonuçları doğurur.”

Kira çoğalma oranı Tüketici Denk Endeksi’nin (TÜFE) on iki maaş ortalaması temel alınarak belirleniyordu. Kira çoğalma oranı Haziran ayı için yüzdelik 39.33 olmuştu.

Icar düzenlemesi ocak sahibi ve kiracıları rahatlatacak

 

Haziran ayı kira zam oranı mahsus oldu

 

Share: