Ilgi: 1 Kasım’da başlıyor… Ödemeyene cezası var!

Milyonlarca kişiyi ilgili Emlak Vergisi akıbet ifa tarihi üzere kafasız tadat başladı. Herhangi Bir yıl ödenen emlak vergisi amacıyla familya, iş yeri, arsa, toprak, rabıta, bahçe, yazlık sülale gibi taşınmaz sahipleri bu sene 2. taksit ödemelerini gerçekleştirecekler.

Yegâne evet da iki taksit halinde ödenen bu rüşvet metrekare tutarlarında tadilat olabileceği amacıyla seçme yıl güncelleniyor. Vatandaşların bu noktada tutarları kesinlikle kontrol etmesi gerekiyor.

İsteyen eşhas gayrimenkul vergisi sonuç ödeme tarihine kadar tahakkuk fail alacak borçlarını biricik seferde ödeyebileceği kadar isteyen eşhas bile taksitle ödeme etme imkanından yararlanarak ödemelerini gerçekleştirebilecekler.

İLK KAT ÖDEYECEKLER DİKKAT

Hürriyet’ten Kübra Genç’in düzenlediği habere bakarak; Ödeme ile ilgili yerine belediyelerden tahsis edilen bildirge doldurulur. Bunun yanı sıra bildirge amacıyla başvurulurken tapu, nüfus cüzdanı ve eğer bahis konusu çatı ise istimal izninin fotokopilerinin hazır bulundurulması gerekir. Bildirge için meskenin bulunduğu adres ile mükellefin tevakkuf adresi ve alacak numarası bildirilmeli.

Yük Gayrimenkul Valüasyon ve Müşavirlik ilk defa taşınmazlar vergisi ödeyeceklere uyarılarda bulundu:

– 2021 yılı içerisinde yurt satın alanların ödeme yükümlülüğü 2022 yılında başlıyor. Yani 2021 yılına ait yurt vergisi 2022 yılı içerisinde ödeniyor. Ifa amacıyla gayrimenkulün vabeste bulunduğu belediyeye başvurarak başvurulmalı ve yılın akıbet gününden geçmiş bildirge doldurulmalı.

– 2021 yılında satın alınan bire bir dünyalık üzere ehil olunan tapu bedeli ve etiket ile bu arada mülkün tutkun bulunduğu kaymakamlık belediyesine gidilerek beyanda bulunulması gerekiyor.

– Gayrimenkul vergisinden muaf olunan bazen durumlar bulunuyor. Içtimai düzenlilik kurumlarından aldıkları aylıktan başka geliri yoksuz emekliler, geliri olmadığını belgeleyenler, şehit yakınları, gaziler, engelli vatandaşlar, ile Gaziler, engelliler, ebedî uyku etmiş emeklilerin yakınları brüt 200 metrekareyi geçmeyen yegâne konutları amacıyla taşınmazlar vergisinden affedilmiş tutulmuşlardır.

– Bu muafiyet durumu yalnız konutlar amacıyla geçerlidir. Gayrı servet türleri muafiyetten faydalanamıyor. Muafiyetten çakmak amacıyla ait belediyelere lazım evraklar ile müracaat yapılması gereklidir.

– Antrparantez muafiyet kapsamına giren kişilerin ücret, ticari, endüstriyel ve mesleki hareketlilik geliri, tarımsal hayatiyet geliri, işyeri yahut konut icar geliri, faiz ve voli geliri yahut tıpkı türde ayrımsız dirimlik elde etmemesi gereklidir. Ancak 2021 yılı amacıyla 49 bin TL’yi geçmeyen gelir muafiyetten faydalanmaya bariyer değildir.

EMLAK VERGİSİ ORANLARI MADUN TÜRLERE AYRILIYOR

Angarya Taşınmazlar ödemelerle ilişik büyükşehir ve madun türlere dikkat çekerek, “Gayrimenkul vergisine asıl değerlerin tespiti, Taşınmazlar Vergisi Değer Ölçüm Komisyonları yoluyla yapılmaktadır. Gayrimenkul vergisi oranları, gayrimenkulün niteliğine göre, ev, yer, yerey ve hisse senedi yeri gibi madun türlere ayrılıyor. Büyükşehir statüsüne cemaat illerde emlak vergisi oranları büyükşehir niteliği sıfır illerin iki kalpsiz yüksek kendisine uygulanıyor. Taşınmazlar vergisi oranı büyükşehir statüsündeki illerde binde 2; büyükşehir statüsüne erbap olmayan illerde ise binde 1 oranı üzerinden hesaplanmaktadır. İşyerlerine ilgili gayrimenkul vergisi büyükşehirlerde binde 4; büyükşehir niteliğine haiz sıfır illerde ise binde 2 oranıyla uygulanıyor. Toprak niteliğindeki gayrimenkuller üzere büyükşehirlerde binde 2, sair belediyelerde ise binde 1 oranında kazanç uygulanırken, arsalar amacıyla büyükşehirlerde gayrimenkul vergisi oranı binde 6, diğer şehirlerde ise binde 3 namına hesaplanıyor” açıklamasında bulundu.

GAYRIMENKUL VERGİSİ ÖDEMELERİ NASIL HESAPLANIYOR?

Konuyla ilgilendiren açıklamada mevcut Emlak Danışmanı Yalın Kahraman, “2021 yılında uygulanacak olan 1319 sayılı kanunun 44. Maddesinin 2.fıkrasında düzlük düzlük vergi oranlarına ana aşiyan kalifiye emlak değerlerinin madun ve kayırıcı sınırları, 2020 yılına ilgili değerlerin 2020 yılı üzere belirlenen yeniden değerleme oranının yarısı olan (yüzdelik 9,11/2=) yüzde 4,555 (dört virgül ilkokul beniz elli ilkokul) oranında artırılması suretiyle; 5.227.000 TL ile 7.841.000 TL arasında olanlar (bu hacim karışma) 5.227.000TL’yi aşan bölük için-Binde 6, 10.455.000 TL’ye büyüklüğünde olanlar (bu miktar karışma) 7.841.000 TL’si amacıyla 7.842 TL, ilavesi için –Binde 6, 10.455.000 TL’den çok olanlar 10.455.000 TL’si amacıyla 23.526 TL, amacıyla –Binde 10 yerine belirleme edilmiştir” dedi.

3 FARKLI IFA SEÇENEĞİ

Taşınmazlar vergisi ödemesi gayrimenkulün vabeste bulunduğu belediyeye yapılmaktadır. Belediyelerin veznelerine gidilerek, EFT/Havale vasıtasıyla evet dahi gâh belediyelerin internet siteleri üzerinden kredi kartı ile ödeme yapılması benzer. Gayrimenkul sahibinin gayrimenkulden değişik bir şehirde bulunması halinde, ödemeler kül belediyelerden yapılabilir.

Bunun birlikte, Gelir İdaresi Başkanlığı web sitesi (gib.gov.tr) üzerinden ve E-Izzet kapısı yoluyla İnternet Rüşvet Dairesi üzerinden de yapılma imkânı bulunuyor. Mavera yandan PTT şubelerinden, vezneci şubelerinden, bankaların internet şubelerinden ve çökertme telefonları üzerindeki kıpırdak uygulamalardan dahi emlak vergisi ödenmesinin tür.

Kahraman, “Online yurt vergisi ödemelerinde ise 3 farklı alternatif bulunuyor” dedi ve sıraladı:

1- Gayrimenkulün vabeste olduğu belediyenin vezneci adına havale ya bile EFT yapabilirsiniz.

2- Dirimlik İdaresi Başkanlığı web sitesinden da gayrimenkul vergisi ifa işlemleri yapabileceğiniz alanlar beyninde kayran alıyor.

3- E-Ihtişam platformu üzerinden türlü idrak borçlarınızı üstelik ödeyebilirsiniz.

E-çap sistemi üzerinden giriş yaparak gayrimenkul vergisi ifa işlemini gerçekleştirebilirler. E-izzet üzerinden (https://www.turkiye.gov.tr/gib-algı-borcu-sorgu) adresinden ödemeler yapılmaktadır. Bunun dışında bazen bankalar üzerinden de gayrimenkul vergisi yapılabilmektedir.

ÖDEMEYENE CEZASI VAR

Ödeme yapılmadığı takdirde gayrimenkulün mecbur bulunduğu belediyeye başvurulması gerekli. Öte yandan genel ağ alacak dairesi üzerinden bile temerrüde düşen yurt vergisi borcunu öğrenmek benzer. yurt vergisi tutarının yanında, teehhür süresine üzerinden gerçekleşme fail rötar faizinin ödenmesi gerekiyor. Rötar durumunda aylık yüzde 1,6 oranında ceza uygulanıyor.

Kahraman gayrimenkul vergisi ödemeleri gerçekleşmediği takdirde haciz işlemlerine kadar bati bir sürecin olduğunu belirterek, “Yurt vergisi muafiyeti hakkı olmayan kişilerin vergi borçlarını ödemeleri mecburi olup taşınmazlar vergisi borcu ödenmediğinde maaş rötar faizi işletilmekte olup belediyelerin kazanç alacağı nedeniyle haciz hakları dahi bulunmaktadır. Ancak çoğu belediye gayrimenkul vergisi borcu dolayısıyla haciz yapmayı tercih etmemektedirler. Bunun nedeni vergi borcu olan lüp tapu satışı yapılamamasıdır. Tapudan devir ve satma üzere işlemlerde taşınmazlar vergisi namus borcu sorgulaması yapılmakta olup as öncesi kategorik matlup tahsili yapılır ve tapu devrine o şekilde müsaade verilir” dedi.

Evergrande sonrası Çin taşınmazlar sektörü yavaşladı

 

Göz fiyatlarında rekorlar sürüyor

 

IMF’den borsa ve basamak piyasası uyarısı

 

Share: