Konutta istihsal lacerem artar?

Göz satışları açısından 2022 yılı çalışkan geçiyor. Bu yılın evvel ilkokul ayında basamak satışları 2021’in ayını dönemine bakarak yüzdelik 37.7 oranında artarak 575 bin 889 kendisine gerçekleşti. Dünya’üstelik Leyla İlhan imzasıyla düz kayran habere bakarak, sene sonunda mir adetlerinin güzeşte yılın üzerine çıkarak 1.5 milyon adete ulaşması bekleniyor. Sektörde as hareketliliği sürerken, Bankacılık Aranjman ve Denetleme Kurumu (BDDK) yoluyla basamak kredilerine yönelik bunama devreye makbuz. Eskimemiş uygulama kapsamında fiyatı 10 milyon TL’nin üzerinde olan konutlara güven verilmezken, fiyatı 5 ila 10 milyon TL olan A enerji sınıfı bakir konutlarda 3.5 milyon lira, ikinci umum konutlara ise 2.5 milyon TL itimat imkanı sağlanacağı belirtildi. Düzenlemede fiyatı 2 milyon TL’nin altında kalan eskimemiş konutlara sunulan bindi ise artırıldı. Birinci halk konutlarda sunulan kredi desteğinin yüzde 90’a çıkarılmasıyla sektörde ikinci yarıdan itibaren üretimin alt ve ılımlı gelire müteveccih projelere kayabileceği anlatım ediliyor.

“Kızgın göz için 6 ila 12 ay vacip”

Bu yılın ikinci yarısına ilgilendiren görüşlerini açıklanan Dekar Çatı Yönetim Kurulu Başkanı Salih Kuzu, “Eş anlamında bu yılın önce yarısı gani geçti. Firma kendisine eskimemiş projeleri satışa çıkardık. Kredi kısıtlamalarına rağmen, ikinci yarının birlikte komutan anlamında mebzul geçeceğini düşünüyoruz” diyerek konuştu. Ancak sektörde daha bağan gelirli gruplar amacıyla göz yazmak gerektiğini aktaran Kuzu, “Şu andaki yüzdelik 90’a vasıl emniyet teşvikleriyle ılımlı ve madun dirimsel gurubuna müteveccih üretimin artırılması hedefl eniyor. Zımnında bu alana ayrımsız kayma evet. Burada henüz hasis daireler öne çıkma. Şirketler, maliyetleri azaltmak ve mahsus limitler ortamında tevakkuf etmek için projelerini gözden geçirecek. Ancak projelerin rötuşlu edilmesi ve eskimemiş projeler için de sunma beş altı 6 ay ila 1 yıl ortada aynı süreye gerekseme var” yorumunda bulundu. Farklı taraftan faziletkâr maliyetler zımnında hane fiyatlarının arttığını, bunun dahi k onuta vasıl kitleler bakımında sevgili yarattığını vurgulayan Kuzu, “Bunun için maliyetlerin dengelenmesi geçişsiz. İkincisi yer üretimi olmalı” dedi. Iştirak yerine hatim karşılığı ve mübayaa ile arsa geliştirdiklerini anlatan Kuzu, “Fakat site zarfında arsa kalmadı. Maliyetin içinde yer yüzdelik 50’ye çıkınca sakametli göz üretmek az daha imkansız. Pimpirik basamak için birlikte yer fiyatının düşmesi çokça makro. Zaten maliyetler erdemli. Yer fiyatını az buçuk düşürüp, maliyetlerde da ayrımsız çöküntü olursa kullanılmamış bölük üretiminde yine tıpkısı diriliş mümkün” değerlendirmesini yaptı.

“Çekicilik gücü yükseltilmeli”

İlk yarının 4 şantiyeleri olan firmaları amacıyla gani geçtiğini dile getiren Artaş İnşaat Umumi Heyet Başkanı Süleyman Çetinsaya de, yıl sonuna kadar İstanbul’üstelik içinde 1650 basamak olan 2 sunum henüz projeyi satışa sunacaklarını açıkladı. “Ancak meydan genelinde inşaat işleyen yok. Yer ve yapım maliyetleri efdal. Bankalar yapım sektörüne itimat vermiyor” diyen Çetinsaya, göz üretimi amacıyla gurur gücünün yükseltilmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yılın ikinci döneminde üstelik ilk yarı kabil faziletli satış adetleriyle geçmesini beklediklerini kaydeden İstanbul İnşaatçılar Derneği (İNDER) ve Ustalık Yapı Başkanı Nazmi Durbakayım ise, satma adetlerinin yıl böylecene 1 milyon 500 bin adetleri bulacağını belirtti. Durbakayım, bakir projeler için firmaların hazırlıklarını sürdürdüğünü anlatım etti.

İnşaatta kalite yükselecek

Sektör temsilcileri emniyet düzenlemesiyle alay malay fiyatlarda bire bir düşüş olmayacağını, fakat yatırımlık alımlarda ayrımsız düşüş olabileceğini dile getirdi. Özellikle dal dirimlik gurubunda yapılan sınırlama nedenle şirketlerin öz bünyelerinde yeni finansman modelleri geliştireceğini, alıcıların birlikte henüz aşkın özkaynak kullanacağı belirtiliyor. Itimat kısıtlamasının fiyatı 5 ile 10 milyon TL arasındaki yüksek fiyatlı konutları etkilediğini tamlayan Mahmut Dereli, bunların tüm satışlar içindeki payının yüzde 5 olduğunu söyledi. Mavera taraftan fiyatları 1 milyon ile 2 milyon TL arasında konutlarda itimat kullanımının daha koca olduğunu dile getiren Dereli, “Aplikasyon erke tasarrufl u binalara teşvikte bulunuyor. Nedeniyle inşaatların kalitesini artıracak benzeri fiyaka oynayacak” yorumunu yaptı.

Özkaynak kullanımı artacak

“Üst segmente kaydıkça güven kullanımı azalıyor. Ağırlıkla 1ila 2 milyonluk ocak alımlarında yüzde 90’lara varan oranda emniyet kullandırılıyor” diyen Salih Kuzu, “Fiyat 5-6 milyon liralara çıktıkça emniyet kullanımı yüzde 50-60’lara düşüyor. Ancak tekrar birlikte bunun fiyatı 5 ila 10 milyon arasındaki konutlarda 3.5 ila sınırlandırması tıpkı finansman açığı oluşturacak. Bizde bunu peşinat, ortaklık bünyesinde oluşturacağımız gelişmemiş vadeli krediler ve vezneci kredisi kadar üçlü ayakla çözmeye çalışacağız” yorumunu yaptı. Özellikle kendilerinin sattıkları evlerin oturuma müteveccih olması dolayısıyla kişilerin birlikte belki kişi temiz kaynaklarını zorlamalarına hastalık olacağını birlikte tamlayan Kuzu, “Envestisman amacıyla alınanlarda belki daha fazla mukayese edilecektir. İhtiyaç için alınanları elan etkileyecektir” diye konuştu. Güven düzenlemesini değerlendiren Artaş İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Çetinsaya şöyle konuştu: “Parası olan alabilecek. Nedeniyle satışlarda aynı yavaşlama olacak.”

Değişen bölük itimat sisteminden ki şüphesiz etkilenecek?

 

Eskimemiş yurttaşlık bedeli ev talebinde kitle değiştirdi

 

BDDK’dan hane kredilerine ilgili eskimemiş değişmeyen

 

Share: