İmar affının önünü anahtar aranjman

AKP, sunma bağan tekaüt maaşını 3 bin liraya çıkaran, Emniyet Güvence Fonu’na (KGF) aktarılacak kaynağı 50 bilyon liradan 100 bilyon liraya yükselten ve memurlara 3600 munzam sendrom verilmesini sağlayan yasa teklifini TBMM’ye sundu.

Dünya’dan Sevgili Sakarya ve Hüseyin Gökçe’nin aktardığına bakarak yapılacak düzenleme göre, 2022 öncesi yapılarda onay şartı aranmayacak. Arz bağan tekaüt maaşı 3 bin liraya çıkarken, makbuz-fatura vermemenin cezası 4 katına çıkma.

31 Aralık 2021’den geçmiş mamul inşaatlar amacıyla uygulanan

Teklif ile bayındırlık affını mail düzenleme birlikte geliyor. 31 Antrakt 2021’den önceki işlenmiş inşaatlarda, neşelilik ve su aboneliği üzere izin kabul etme ve ruhsata bakarak ika şartı kaldırılıyor. Mecmu 57 maddeden oluşan teklifin Türkiye Balaban Budun Meclisi tatile girmeden kanunlaşması bekleniyor.

İmar Kanunu’nda uymazlık

Kanun teklifinin 37. maddesi ile 3194 basit İmar Kanunu’nda başkalık yapılıyor. Konu gerekçesinde yazdığı şekliyle; habersizce kullanımın azaltılması için inşaat ruhsatı almış fakat kullanma izni verilmeyen yapılara arızi kendisine zindelik ve su aboneliği verilmesiyle ilgili süre uzatılıyor.

Su aboneliği alabilmek için çatı ruhsatı almış olma şartı kalktı

Yani 1 Temmuz 2022’ye büyüklüğünde bu kapsamda olan yapılara abonelik verilebilecek. Madde ile getirilen asıl yüce düzenleme ise cümbüş ve akarsu aboneliği verilebilmesi amacıyla bina (yapım) ruhsatı münfail ve buna bakarak işlenmiş olma şartı 31 Çatlak 2021’e büyüklüğünde işlenmiş binalar için aranmayacak. Elhasıl, ruh ve su aboneliği alabilmek üzere bina ruhsatı almış olma şartı kaldırılarak, bu durumdaki binalara aynı nev af getirilmiş oluyor.

İmar affının önünü açacak

Uzmanlar, bunun doğrudan bire bir ümran affı olmadığını, fakat bayındırlık affının önünü açabilecek bir uygulama olduğunu belirttiler.

Düzenlemenin motamot kanunlaşması durumunda, yaptıkları konutlar için iskan almamış müteahhitlerin daha olağan komutan yapmasının önünün açıldığını belirten kaynaklar, “Günümüzde müteahhitler konutu satıyorlar ancak iskan olmadığı amacıyla zindelik ve su aboneliği şantiyeden kullanılıyordu. Eş alanlar bile daim müteahhidi sıkıştırıyorlardı. daha çok bayındırlık başvuruları de düşebilir” açıklamasını yaptı.

Küresel çaptaki taşınmazlar balonu elbette sönecek?

Bodrum’dahi taşınmazlar dolandırıcılığı

Kaçan Ruslar Türkiye’den taşınmazlar alıyor

Konutta üretim lacerem artar?

Değişen basamak cesaret sisteminden kim pekâlâ etkilenecek?

BDDK’dan hane kredilerine ilgili yıpranmamış değişmeyen

Share: