Kovid dolayısıyla metropollerden kaçanlar kavrayışsız dönemiyor

FINANSGUNDEM.COM – DIŞ HABERLER SERVİSİ

Kovid pandemisinin etkisini yitirmesiyle nazik şehirler baştan çekicilik merkezleri haline geldi. Fakat şehirlere kavrayışsız kesilmek isteyen insanlar şişman bire bir engelle karşı karşıya: Emlak fiyatları global çapta sivri derecede pahalı.

Bloomberg International’ın haberine bakarak New York, Manhattan’da sayı farkı tıpkı dairenin kirası Mayıs ayında 4.000 dolara kadar yükseldi. Aile fiyatları ise ilk çeyrekte aynı sene öncesine göre yaklaşık %11 arttı. Bir durum acun çapında bir nice balaban şehir için de makbul. Gıdadan benzin fiyatlarına büyüklüğünde rastgele şeyin fiyatı da enflasyonla birlikte yükseliyor. Londra’nın merkezinde kiralar Mayıs ayında yıllık bazda %16 arttı ve bölük fiyatları %7,6 yükseldi.

Finansgundem.com’un derlediği bilgilere göre söz konusu tablo pandemi sürecinde şişman şehirlerden ayrılanların vurdumduymaz dönmeyi talep ettiğini gösteriyor. Ancak talep sonucu küsurat fiyatlar gâh insanların özledikleri nazik kent hayatını çıktı karşılayamayacakları anlamına de gelebilir.

Haberde Nisan 2021’da New York Şehri’nden ayrılarak Miami’ye taşınan 32 yaşındaki taşınmazlar danışmanı Dana Twito’nun ifadelerine meydan verildi. Twito, New York’ta mütezayit cürüm oranı ve pandemi yasakları dolayısıyla şehirden taşınmış. söz konusu dönemde Twito eşi ve ailesiyle birlikte yaşadığı New Jersey’deki apartman dairesini 980 bin dolara satmış ve Miami’üstelik 600 bin dolara tıpkısı ocak satın almış. Taşınmazlar danışmanı o dönemde bu garip aynı mübayaa işleminin finansal açıdan mantıklı olduğunu söylüyor:

“Tatile süzülmek istiyorsanız Florida tüm tıpkı vadi. Ama New York, New York’tur” açıklamasında kâin Twito şu anda ise koca muktedir olmak amacıyla seçme hafta şehre düşüncesiz döndüğünü sözlerine ekledi. 800 bin dolara bire bir ev bulmayı umut eden Twito envanterlerin çokça aşkın düşütünü ve fiyatların yükselmesi nedeniyle hedeflediği evi bulamayabileceğini söyledi. Taşınmazlar danışmanı biricik umudunun yıkılması beklenen evler veya ağız ağıza yenilenmesi müstelzim bölgeler olduğunu söyledi.

Fiyatlar taşkın yükseldi

KÖLE Kere Servisi verilerine raci araştırmalara bakarak Mart 2020 ile Haziran 2021 arasındaki pandemi sürecinde 130 binden fazla kerte New York’fecir temelli kendisine ayrıldı. Bu trend 2021’in ikinci yarısında ise tersine döndü. Andıran günlü ayrımsız anket araştırması, pandemi öncesine bakarak henüz fazla insanın Manhattan’a taşındığını ve kiraların ve familya fiyatlarının yükselmesine illet olacak derecede talepte bir artım yarattığını ortaya koydu.

Arsıulusal taşınmazlar şirketi Christie’s’mağara New York Taşınmazlar Danışmanı Edward Joseph, “Şehri tecezzi eden ve bugünlerde vurdumduymaz dönen iri benzeri eş akını oldu. Kâh insanlar amacıyla temas gayrimenkulü karşılayabilmek çokça edisyon ağıl geldi” ifadelerine saha veriyor.

Ofise dönüş korkusu

İngiltere’nin başka yerlerinden Londra’ya muhaceret işlemleri, barhana şirketi Shiply’ye göre 2021’in ikinci yarısında arttı. Pandemiden önce karşılanabilecek türden bir yurt hatırlamak bugünlerde neredeyse bir nice insan için imkansız kuzuluk geldi.

30 yaşındaki Amy Parry, patronunun çalışanlarından ofise dönmesini rica etmesinden korkuyor. Üç ay ilk eşi ve bakir doğmuş bebeğiyle birlikte Güney Galler’dahi dört yatak odalı bir eve taşınan Parry haftada kısaca iki gün Londra’ya üç saatlik tıpkı yolculuk yarmak için muktezi bütçeye ehil. İK danışmanı adına çalışan Parry Londra’da bir evi karşılayamayacağını ve patronu onu köylü dönmeye zorlarsa arkadaşlarıyla aynı aile kiralamayı yahut onlarla kalmayı düşüneceğini söyledi.

Parry “Şirketimin beni mecmu zamanlı kendisine ofise kalın kafalı dönmeye zorlayacağı yahut çok uzakta yaşarsam maaşımı azaltacağı konusunda daim aynı endişe var” ifadelerine kayran verdi.

Pandemi sonrası köylü görünmek, Avustralya’de birlikte kolay ayrımsız ebat değil. Dünyanın genişlik fiyatlı beşinci şehri olan Melbourne’dahi, icar fiyatları Mart ayında güzeşte yılın ayrımsız ayına göre %12 arttı. Ev fiyatlarında ise tıpkı yıl öncesine bakarak %10’luk artma görüldü.

31 yaşındaki Luke Saville, babasına henüz mail koyulmak üzere Ilkgüz ayında Melbourne’den taşındı. Saville ve eşi Melbourne’e 3 saat uzakta olan Euroa’da 504.000 Avustralya Doları (348.000 dolar) üzerinden üç akak odalı benzeri karı satın aldı. Fakat dört yabanlık karı, gayrimenkul danışmanı yerine çalışan Saville’mağara aksiyon için ofisine elan mümasil olması gerektiği ve ayrıntılı saatler boyunca işe gidip gelmekten kurtulamadığı gerekçesiyle geçen ay Melbourne’a vurdumduymaz andırmak zorunda kaldı.

Saville bu süreçte haddinden fazla çok kayba uğradığını, şehirdeki icar fiyatlarının fırladığını belirtiyor. Taşınmazlar danışmanı şu anda Melbourne’un doğusundaki Malvern’deki iki yatak odalı evi amacıyla ödediği haftalık 800 Avustralya Doları icar ödüyor.

2020’da 1,5 milyon dolarlık aynı familya satın kabul etmek talip Saville, fiyatların yükselmesinin ardından bugünlerde ise analog bir mülkü karşılayabilmek üzere ilkokul yıl beklemesi gerektiğini söylüyor. Saville, “Kovid yüzünden site dışına itildik” ifadelerine düz verdi.

 

MEMLUK’üstelik muntazır bölük satışlarında sürpriz

 

Konut piyasası yavaşlıyor

 

BENDE’üstelik MBA endeksleri elinin körü seyretti, faizler yükseldi

 

Share: