Kent sakinlerine ‘aidat’ şoku!

Kira rakamlarına doğru kesenek bedelleri kullanılmamış yılda henüz birlikte arttı. Yüzdelik 100’ü aşan zamlar zımnında apartman ve şehir sakinleri esmer yağız düşünüyor… Hile şirketleri minimum ücretlere mevrut zamlar sonrası küsurat personel giderleri ve faturalardaki artışları gerekçe göstererek durumu açıklasa birlikte, geliri ayrımsız oranda artmayan vatandaş kıygın. Tamam yapılan fahiş zamlara itiraz hakkı var mı?

Hürriyet’ten Gülistan Alagöz iptila edilen soruları ehlihibre isimlere sordu…

Yurt Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Itimat Kiraz şehir sakinleri üzere kez haritasını şöyle anlattı:

GENEL KURULA KATILIN

– Kesenek zamları yapılan genel kurullarda belirleniyor. Maatteessüf ülkemizde maliklerin şişman kısmı bu toplantılara katılmıyor, sonrasında mevrut zamları görünce yepyeni oluyor. O yüzden kesinlikle umumi asamble toplantılarına katılın. Kurula katılma hakkı para sahiplerine ilişkin olsa dahi, kiracılar de vekalet alarak katılabilir.

– 500 konutluk tıpkısı site üzerinden yaşıt verelim. 1. umumi kurulda 251 ajan akmak zorunda, genelde bu nicelik bulunamaz. Bu öğün dahi çoğunluk aranmadan 2. genel asamble yapılır. Buna 60 sevimli katıldığını düşünelim, 31 kişinin kararı ile 500 nefis siteyi kimin şüphesiz yöneteceği, hangi büyüklüğünde aidat ödeneceği belirlenir.

– Alınan karar sonrası umumi kurula katılmayanlar toplantı tarihinden sonraları 6 kamer, katılanlar 1 kamer içre Sulh Hukuk Mahkemesi’ne ülkü açabilir. Burada bilgili amacıyla önemli olan ayrımsız yöntemsizlik, yolsuzluk olup olmadığı… Eğer yoksa itiraz kabul edilmez. Davalar 6 ay ile 1 sene ortamında sonuçlanır.

– Ayrımsız yolsuzluk namevcut amma fahiş artışa itiraz edilecekse bu el 1/3 sahip toplanır ve alışılmamış umumi asamble lüzum. Burada bazı kalemlerden tasarruf irade edilir. Temsil sitede 50 personel var 30 olsun, bahçıvan hizmeti herhangi bir ay değil galiba aylarda olsun, arzulu dalavere şirketi namına sitemizi tığ yönetelim diyebilirler…

YÜZDE 113’Ü BULAN ARTIŞ

Dolgun hayat alanlarındaki yöneticiler, sekene ve organ işyerleri için geliştirilmiş bireşimli zeka tabanlı online bir hava olan Apti’nin müessis ortağı Ali Emre Erişen, kullanılmamış yıldaki ödenti zamlarını araştırdıklarını söyledi. Erişen, “Kesenek zamlarında alt limitin yüzdelik 46 olduğunu gördük, ara sıra sitelerde ise yüzdelik 113’e vasıl artışlar oldu. Bazen siteler ise zamları belirleme aşamasında” dedi. Artışların nedenine değinen Erişen, “Şehir yönetimlerinde personellerin büyük çoğunluğu Asgari Sevap ile çalışıyor ve sitelerin bütçelerinin yüzdelik 60-65 oranını personel giderleri oluşturuyor. Bu nedenle asgari ücrete gelen artış koca tıpkısı etkin oldu. Ayrıca 2021 yılı içinde doğalgaz, elektrik ve akarsu kullanımlarına yapılan zamlarda göz önüne alındığında bu faktörlerin bütünü 2022 yılı bütçelerinde yavaş artışlara misil açtı” dedi. Ortalama aidatlar konusunda vukuf veren Erişen, şunları söyledi: “İstanbul’birlikte sabık yıl ortalama ödenti 648 lirayken bu yıl 1.024 lira oldu. Ankara’dahi 551 liradan 887 liraya, İzmir’üstelik 455 liradan, 723 liraya geldi.”

‘YÖNETİM OTURMUŞ REMIKS YAPAMAZ’

Sitelerde hile kurulunun ödenti artışı etme hakkı olmadığına ilgi calip Avukat Kiraz, “Umumi Heyet ikmal malikleri umumi kurulundan almadığı ayrımsız yetkiliyi kullanamaz, kişi başına bindirim yapamaz. Remiks yapılması mecburi olsa da idareci yabansı umumi müesses toplar ve melfuf bütçe icap. Yoksa site yönetimi ‘bu büyüklüğünde zam yaptım’ diyemez, derse yolsuzluk yapmış olur” ifadelerini kullandı. Bu durumda maliklerin ya birlikte kiracının hakimden kayyum isteyebileceğini tamlayan Kiraz, “Atanan kayyum yönetime dirimlik, tetkik yapar ve aşkın harcamaları nakız mesabe” diyerek konuştu.

BAZI GİDERLERİ KİRACI ÖDEMEZ

Çoğu kiracı giderleri incelemediği amacıyla yaptığı ödemenin nerede kullanıldığını de bilmiyor. Sitelerde gâh giderlerden kiracının, bazılarından ise mal sahiplerinin sorumlu olduğuna vurgu özne Kiraz, “İşletme bütçesi ve yatırım bütçesi diye ayrım yapılır. İşletme bütçesi taşınmazın kullanımından kaynaklı giderdir ve kiracı katlanır. Asıl harcamalar ve demirbaş kalacak kalemlerde ise dünyalık sahibi sorumlu. Örneğin asansör bakımı kiracıya ilişik, ama asansör değişecekse dünyalık sahibi öder. Binada bayağı benzeri tadilatın masrafını kiracı karşılar ama dış alnaç pentür evet dahi çatı güçlendirme faturasını ocak sahibi öder. Apartman görevlisinin maaşı kiracının sorumluluğunda olsa de bayrılık ihbar tazminatını para sahibi karşılar” dedi.

Kiraz, boş daireler üzere üstelik sahiplerince aidat ödenmesi gerektiğini, bu evlerin aidatının diğer maliklere yansıtılamayacağını ekledi.

Efdal ödenti mağduru olmamak için kent toplantılarına ortaklık yiyecek

 

Altının gözü enflasyon verilerinde

 

Share: