Icra Vekili Bilimci: “Asgari ücretin istihdama aksi aynı etkisi yok”

– Bakan Bilgin: “Minimum ücretin istihdama menfi aynı etkisi namevcut”

“Geçtiğimiz yıl Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu ilmî yerine birlikte ortaya koydular”

“Cins sevap artışlarının istihdam kaybına kat açmadığı şeklinde tezleriyle Nobel Ödülü aldılar”

AFYONKARAHİSAR – Emek ve Sosyal Asayiş Bakanı Vedat Bilgin, minimum sevap artışlarının istihdam kaybına kat açıp açmadığı yönündeki soruya, “Sene sonu itibariyle da sene ortamında değerlendirildiğinde birlikte minimum ücretin istihdama olumsuz ayrımsız etkisi bulunmayan. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya çıkan bir şeydi. Ama geçtiğimiz yıl Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu bilimsel yerine de ortaya koydular” cevabını verdi.

Bakan Bilimci, Afyonkarahisar’de gerçekleştirilen programı çerçevesinde gazetecilerin soruları konusunda açıklamalarda bulundu. Gazetecilerin ‘minimum ücretlere mevrut zamlar istihdamı bittabi etkiliyor’ sorusu üstüne Icra Vekili Bilgin, “Seçme minimal ücret düzenlemesi yapıldığı ant gündeme gelen öz şudur; istihdam kaybına defa çevirici. Ego mesleki namına dahi biliyorsunuz düzentileme ekonomisi hocasıyım. Bizim türlü dönemleri ecir politikalarını karşılaştırmak üzere seçili dönemleri incelemiştim. Minimal ücretin bizim artırdığımız kabil belli benzeri temel artışa tekabül ettiği dönemlerde haddinden fazla bodur müddet istihdamdaki artış duruyor. Fakat çok beş altı gelişim yerinde banal işletmelerde iştirakçi çıkarmaları dahi oluyor. Amma yıl içerisinde üçüncü aydan itibaren istihdam artışı devam ediyor. O çıkaranlar da yine kavrayışsız istihdam görüntülemek için uğraşıyorlar. Yıl sonu itibariyle de yıl süresince değerlendirildiğinde dahi minimal ücretin istihdama olumsuz aynı etkisi namevcut. Bu bizim çalışmalarımızda ortaya sâdır tıpkısı şeydi. Amma geçtiğimiz sene Nobel Ödüllü iktisatçılar bunu ilmî olarak birlikte ortaya koydular. Esas sevap artışlarının istihdam kaybına kere açmadığı şeklinde tezleriyle Nobel Ödülü aldılar” diye niteleyerek konuştu.

“Yarkurul üyelerine karşın hakeza ayrımsız açıklama yapmam akilane değil”

Açıklamasında, yıl başında yapılması planlanan minimum ecir zammıyla ilgili soruya dahi yanıt vererek, “Temmuz’de yaptığımız düzenlemede biliyorsunuz gelişim verenlere 100 liralık destek verdik. O yetişkin tıpkısı destekti. Tabi şu anda asgari sevap komisyonunun toplantısı gerçekleşmedi, daha başlamadı. Asgari Sevap Tespit Komisyonu Başkanı benim ama komisyon üyelerine rağmen hakeza benzeri izah yapmam akıllıcasına değil. Bunu gelişigüzel kararlaştırıyoruz. Töre Bilimi olamaz onun için gerekseme duyduğumuz ant onları yaparız” ifadelerini kullandı.

Share: