AFYONKARAHİSAR – Say ve Toplumsal Güvenlik Bakanı Bilimci: “Türkiye dünyanın bilcümle verimsiz ülkelerinin ümididir”

Iş ve Toplumsal Asayiş Bakanı Vedat Âlim, ” Türkiye’ye enflasyona rağmen büyümesini sürdürüyor. Bu sene 40 bilyon doların üstünde benzeri turizm geliri şimdiden ortaya çıktı.” dedi.

Bilgin, Afyonkarahisar Valisi Kübra Güran Yiğitbaşı’nı makamında ülfet etti. Peşi Sıra Belediye Başkanı Mehmet Zeybek’i musahabe fail Âlim, icraat için vukuf aldı.

MHP Afyonkarahisar İl Başkanlığı ve Dava Ocaklarını da ülfet fail Bilimci, kent merkezinde esnaf ile ayrımsız araya geldi.

Ardından SELIM Fırka Afyonkarahisar İl Başkanlığına güzeşte Âlim, burada yaptığı konuşmada, bugün ülkenin karşı karşıya bulunduğu sorunların başında enflasyonun geldiğini söyledi.

Salgından sonraları acun genelinde kilolu benzeri enflasyonist dalganın ortaya çıktığını tabir eden Bilim Adamı, “Türkiye’yi haddinden fazla görgüsüz kıyas ediyoruz ama kişi başına sakıt milli sağlık veya mecmu millî sağlık açısından baktığımız ant, milli dirimlik açısından baktığımız zaman Amerika Birleşik Devletleri 20 trilyon dolar… Almanya 4 trilyon dolar, İngiltere 3 trilyon dolara mümasil. Avrupa ülkelerinin hepsi birkaç trilyonluk ülkeler. Türkiye aynı trilyon doların eşiğinde olan tıpkısı mevki.” diye niteleyerek konuştu.

Bilcümle bu iktisadi realiteye karşın Türkiye’nin müstevli sürecinde balaban bir afiyet hizmetini ücretsiz sunduğunu dile getiren Bilim Adamı, şunları söyledi:

“Bu dediğim ülkelerin bütünü ensesi kalın olmasına karşın bu hizmetleri paralı verdiler. Dolayısıyla Türkiye’nin afiyet hizmetinde kurduğu enfrastrüktür, donanım, kayırıcı kaynağı, koca gücü birleşerek şişman tıpkısı hizmet ağına dönüştü. Buradan başarıyla çıktık. Müstevli sonrası büyümede birlikte Türkiye yüzde 11 kabilinden tarihinde sunma acul büyüme dalgasını yaşadı. Arkası devam etti. Yani biz dünyanın ikinci en hızlı büyüyen ülkesi olduk. Bu yıl bile çok şükür çok iyi başladık. İlk 6 ayda yılın yarısında yüzdelik 7 civarında benzeri büyümemiz var. Yani önümüzdeki yıl sonu itibariyle birlikte bunun yüzdelik 6’yı geçeceğini ego düşünüyorum. Yüzde 6-6,5 inşallah o rakamları görürüz. Nema şunun için şanlı? Bazıları şöyle diyorlar; ‘Büyüdük üstelik ne oldu?’ Büyüdükte doktor sayımız, öğrenci sayımız, tıp fakültesi sayısı arttı. Site hastaneleri zincir kabil geliyor. Yollarımız yapıldı, afiyet hizmetimiz arttı. Içtimai asayiş sistemi dünyanın tek yerinde olmadığı kadar bilcümle insanları kuşatacak şekilde bakım verecek ağıl geldi. Büyüdük üstelik ne oldu? İnsanların tükettiği bolluk seviyesi arttı. Araba ocak başına sakıt otomobil oranı tezelden arttı. Türkiye özlük otomobilini üretecek hale geldi. Milli defans endüstrisinde yüzde 20’lik oranımız yüzde 80’lere akla yatkın imdi. Barajlarımız arttı. Bizim büyümekten apayrı yolumuz bulunmayan.”

“Türkiye’ye enflasyona karşın büyümesini sürdürüyor”

Dünyadaki krizin Türkiye’ye henüz fazla yansıdığını anlatan Bilim Adamı, bu krizin ekonomiye daha aşkın kalın yaptığını bildirdi.

Bilimci, Türkiye’nin enerjide top dışa tabi olduğunu vurgulayarak, şunları kaydetti:

“Rastgele sene bizim ortalama 30-37 milyar dolarla 47 bilyon dolar beyninde aynı erke harcamamız var. Bu sene 150 bilyon dolar olacağını durum ediyoruz. İnşallah petrol fiyatları artmaz üstelik gaz fiyatları elan fazla artmaz de… Yani nereden bakarsanız bakın 50 milyar dolardan çok bire bir Türk ekonomisi dışarıya dolar bazında ödeme yapacak. Nereden yapacak bunu? Bunun iki kaynağı var. Birisi ihracat, birisi turizm. Bunları başardığımız için, yapabildiğimiz amacıyla dışarıda ‘Türkiye battı batacak’ diyenler var. İçeride üstelik hakeza diyenler hainler var ama onlar bütün hayal kırıklıkları yaşıyorlar. Türkiye’ye enflasyona karşın büyümesini sürdürüyor. Bu yıl 40 bilyon doların üzerinde tıpkısı turizm geliri şimdiden ortaya çıktı. Soruyorlar bunun kaynağı nedir? Bunun kaynağı Türkiye’nin ticareti, Türkiye’nin istihsal gücü Türkiye’nin etkili ticareti, Türkiye’ye gelen insanların sayısının artması.”

Bilimci, Türkiye’nin ekonomide nema yoluyla sorunları çözeceğine dikkati çekerek, “Zira herhangi bir malın fiyatını belirleyen anne sebep nedir? Ona yönelen taleptir. Dolar bile tıpkısı maldır. Dünyalık dahi teknik adına ayrımsız maldır. Dolara talebiniz artarsa onun fiyatı artar. Dolayısıyla ekonomimizin elan çok dolar üretmesi geçişsiz. Yani dolara olan talebi karşılayacak düzeyde üretmemiz lazım. Bizim Türk ekonomisinin dolar evet birlikte döviz üretecek kaynakları bellidir. Zımnında şu anda dahi enerji dış Türk ekonomisi cari fazla verecek potansiyele sahiptir.” ifadelerini kullandı.

Türk ekonomisinin istihsal gücünün arttığını anımsatan Bilimci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Onu tığ emekçilerimizle, kamu çalışanlarıyla, işçilerimizle emeklilerimizle paylaşıyoruz. Sosyal refahın paydaşlarıyla paylaşıyoruz. Orada üstelik araçlarımız galiba. İşte minimal ecir düzenlemeleri, sevap politikaları, dolgun kesim mekanizması ve benzerleri ve yaptığımız düzenlemeler. Hep bunlar bizi nereye hazırlıyor? Bizi Türkiye’nin dışarıdaki tehditlerine alın hazırlıyor. Dinç ayrımsız Türkiye’ye hazırlıyor. Bizi önümüzde 2023 seçimlerinden başarıyla çıkma şişman Türkiye idealine sahip çıkmaya hazırlıyor. Bütün bunlar bizi bölgemizde terör örgütleri üzerinden köle kabul etmek isteyenlere karşı vadi okumaya götürüyor. Türkiye Avrupa’yı açlıktan kurtaran bir ülke. Hububat koridorunu sayın Cumhurbaşkanımız diplomatik faaliyetlerle birlikte açtı. Tahılın yüzde 53’ü Avrupa ülkelerine gitti. Açlıktan kurtuldular. Türkiye’ye teşekkürname etmeleri geçişsiz. Bugün dahi uluslararası sistemin en heybetli meselesi bu savaşın bitmesi, barışın gelmesidir. Ukrayna ve Rusya arasındaki savaşın bitmesi. Orada birlikte bütün ümitler Türkiye’dedir. Türkiye dünyanın bilcümle verimsiz ülkelerinin ümididir.”

Share: