Elazığ ekonomi haberi | Eroin şehidi ailelerinin kamuda istihdamında “tarih sınırlamasının” kaldırılacağı müjdesi sevindirdi

Zonguldak Maden Şehitleri Derneği Başkanı Ağır Kahraman, Iş ve Toplumsal Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’in Afyonkarahisar’daki matbuat toplantısında, maden şehidi ailelerinin kamuda istihdamında çağ sınırlamasının ortadan kaldırılacağına müteveccih açıklamasına sevindiklerini söyledi.

Kahraman, AA muhabirine, Bartın’daki maden kuyusu patlaması sonrası bölgeye mevrut bakanlara maden şehidi ailelerinin kamuda istihdamında makbul güneş sınırlamasının kaldırılmasını bizzat aktardığını anlattı.

Bakan Bilgin’in zaman Afyonkarahisar’daki basın toplantısında bu sınırlamanın kaldırılacağını söylediğini aktaran Alp, emeği geçenlere teşekkür etti.

Kanunla 2003-2014 yıllarında maden şehidi ailelerinin kamuda istihdam edilemediğine dikkati çekici Alp, şunları söyledi:

“Düzentileme Bakanımız bugün muktezi açıklamaları yaptı. Bizler da serencam adım mutlu olduk. 2003 ile 2014 yılları beyninde beyaz zehir ocaklarında şehit olanların çocukları kamuda istihdam edilemiyordu. Artık bu sınırlama de kaldırılıyor ve testis yasayla yürürlüğe gireceği açıklandı. Sonunda rastgele beyaz zehir şehidinin ailesinden aynı can, kamuda istihdam edilebilecektir. Martir ailelerini kıygın etmeyen, yaşanan incitici maden patlaması sonucu bölgeye gelerek desteklerini esirgemeyen Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan özellikle koyulmak üzere İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya, Çalışma ve Içtimai Düzenlilik Bakanı Vedat Bilgin’e, Erke ve Elbette Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez’e, Türk-İş Başkanı Ergün Atalay’a ve Umumi Beyaz Zehir İşçileri Sendikası Genel Başkanı Hakan Yeşil’e teşekkürname ediyorum.”

Share: